HC Energie Karlovy Vary

V Energii jsem našel domov, říká Martin Bartek

Informace o jeho setrvání patřila pro fanoušky Energie k nejlepším zprávám hokejového léta. Martin Bartek po loňském přestupu do Karlových Varů výrazně ožil, potvrdil roli střelce a brzy se stal oblíbencem publika. Jak přiznává v našem rozhovoru, jen pozitivní emoce ze svého setrvání má i on sám.

Martine, jak byste zhodnotil loňskou sezonu z osobního hlediska?
Loňská sezona byla ovlivněna, již několikrát zmíněnou, změnou trenéra v Liberci. S panem Čadou jsme si nesedli a já byl nucen odejít. Naštěstí jsem našel místo v Karlových Varech.

V Energii jste výrazně ožil. Čím si to vysvětlujete?
Chtěl bych moc poděkovat svým spoluhráčům a především trenéru Mlejnkovi. Sedli jsme si jako lidi, ale i na hokej máme stejný názor, což je hrozně důležité. Trenér Mlejnek respektuje každého hráče takového, jaký je, a nesnaží se jej měnit. Přišel jsem do Energie jako střelec a myslím si, že se mi to podařilo naplnit.

Po sezoně vyšla v médiích zpráva o tom, že pokračujete v Energii další dva roky. Co konkrétně vás přesvědčilo k pokračování v lázeňském městě?
Z mé strany v tomto ohledu nebylo co řešit. Já měl schůzku s vedením Energie vlastně hned druhý den po skončení play-out a jasně jsem řekl, že chci pokračovat. Hokej v Energii mě opět začal bavit a naplňovat, protože jsem mohl dělat to, co umím. Sedl jsem si se spoluhráči v lajně a velmi pozitivně mě přijali i fanoušci. Hrozně mě to potěšilo a chci jim touto cestou velmi poděkovat. Nakonec můj přesun z Liberce trval delší dobu. Ale proč, to já nevím, byla už to věc vedení obou týmů.

Rozhodlo tedy pouze sportovní hledisko?
Jednoznačně. Ale v Karlových Varech jsem spokojen opravdu po všech stránkách, nenapadá mě jediná negativní věc. Roli však hrálo i určitě město, které je tu moc pěkné.

Máte za sebou letní přípravu a čeká vás dovolená. Jak byste přípravné období zhodnotil?
Musím říct, že každá letní příprava je skoro stejná. Cílem je se co nejlépe připravit na dlouhou a náročnou sezonu. Ani v Karlových Varech tomu nebylo jinak. Opět však musím zmínit trenéra Mlejnka, který se snažil přípravu co nejvíce zpestřit a zpříjemnit. Nejhorší je však již za námi a já jsem přesvědčen o tom, že jsme na sezonu výborně připraveni.

Kádr posílila zvučná jména. Jak je zatím hodnotíte?
Zatím jsem s příchodem všech hráčů velice spokojen. Vencu Benáka znám z Pardubic. Je to zkušený obránce s velkým přehledem a dobrou střelou. Marosz a Rachůnek jsou super kluci. Oba v nejlepších letech a navíc praváci, kterých není nikdy dost. K přípravě všichni přistupovali naplno a vůbec nepochybuji o tom, že budou velkými posilami.

Kádr už je kompletní, avšak se ještě čeká na elitního centra, právě mezi vás a Radka Dudu. Jak toto hledání prožíváte a sledujete?
Já to nijak neřeším, protože to neovlivním. Vím, že vedení dělá maximum, ale v dnešní době to není jednoduché. Centra shání polovina ligy. Já se soustředím sám na sebe a uvidíme, jak to dopadne. Loňskou sezonu s námi hrál také Matěj Zadražil a vedl si skvěle. Mně se s ním hrálo výborně, takže, když vedení centra nenajde, dovedu si představit hrát opět s ním. Je to velmi skromný a pokorný kluk, který nevypustí na trééninku jedninou minutu. Myslím, že má před sebou slibnou budoucnost.

Většinu loňské sezony s vámi nastupoval Stanislav Balán, který odešel do Vítkovic. Snažili jste se ho vy hráči nějak přemluvit, aby zůstal?
Ztráta Standy určitě mrzí. Byl to pohodový kluk, kvalitní centr a nájezdový exekutor. Dnešní hokej je však i o financích, a pokud mu Vítkovice nabídly lepší podmínky, rozhodl se přestoupit. Nedá se nic dělat. Já jsem však přesvědčen o tom, že jej nahradíme a nadcházející sezona bude úspěšná.

Suchou přípravu s vámi neabsolvovat kapitán Duda. Jak moc týmu chyběl v kabině?
Radek určitě chyběl, vždyť je to kapitán týmu. Již několik let se ale připravuje sám v USA a i zdejší vedení mu to pochopitelně umožnilo. Je to hráč, který se umí kvalitně připravit a rozhodně nic nepodcení. Připojí se k nám s nástupem na led, takže o jeho osobnost rozhodně nepřijdeme.

Radek je znám jako velký hokejový rebel. Za kariéru toho prožil již hodně. Jak jste si s ním sedl vy?
Já si s Radkem sedl po všech stránkách, lidsky i hokejově. Důležité je, že dává hokeji maximum a jde ostatním hráčům příkladem. To, co dělá ve svém věku na tréninku, je obdivuhodné. Navíc vidí hokej stejným pohledem jako já, takže super. Doufám, že se nám spolu bude dařit i v nadcházející sezoně.

Děkuji za rozhovor.