HC Energie Karlovy Vary

O titul bojují i junioři s dorostem. Zamíří opět k medailovým pozicím?

Karlovarský hokej není jen extraligové áčko, nýbrž i výborná mládež. Nejsledovanější kategorie – junioři a dorost – dělaly letos nejpozornějším fanouškům opět hlavně radost. Juniorští bojovníci se po loňském bronzu umístili na třetí příčce i v letošní základní části a do vyřazovacích bojů jim tabulka přisoudila vrstevníky z Českých Budějovic. Výborný vstup do sezóny a stabilní forma pomohly do nejužší špičky i dorostencům. Svěřenci trenéra Mlejnka jdou do play off ze čtvrtého místa proti Mladé Boleslavi. Jelikož se oba karlovarské týmy umístily na výhodné pozici, začínají své série, hrané na dva vítězné zápasy, na kluzišti soupeře. Druhý a případně třetí rozhodující zápas se bude hrát v Karlových Varech. Mladé naděje Energie můžete povzbudit osobně, vstupné je zdarma! Junioři se poprvé ve Varech přestaví ve čtvrtek od 17:30, dorostenci si domácí prostředí vyzkouší v pátek rovněž od 17:30 (druhé zápasy sérií). Informace o soupeřích karlovarských mládežníků, hracím systému a termínech zápasů naleznete uvnitř článku.

Junioři i dorost zamířili vysoko

Karlovarští junioři dokázali v základní části loňského roku vybojovat historické prvenství v základní části, a přestože pak poněkud smolně vypadli v semifinále se Zlínem, bronzová medaile byla velkou odměnou za celoroční práci. Dobrá nálada zůstala v týmu i po letní přestávce. S odchody několika vůdčích osobností celku do zámoří či seniorských soutěží se junioři vyrovnali výborně a i letos patřili v ostré konkurenci k nejlepším. Výborný finiš jim pak zajistil velmi lichotivé třetí místo.

Cílem juniorů byl především postup do vyřazovacích bojů, ale jak říká vždy po vítězství hladový trenér této kategorie Mikuláš Antonik, u prvního kola by mladíci rozhodně zůstat nechtěli: „Letos jsme si chtěli zase zahrát play off. Teď děláme vše pro to, abychom se připravili na vyřazovací boje a aby tam byla naše hra taková ta správná „play-offová“. Samozřejmě chceme dojít co nejdále, bude ale záležet hlavně na našich hráčích, jestli budou chtít tento boj podstoupit a budou plnit naše pokyny. Musíme být schopní koncentrace na každý zápas a odehrát celé play off bez výkyvů.“

Přímo impozantně pak do soutěže vstoupili dorostenci. Osmizápasová série vítězství je vynesla v říjnu do čela tabulky, ze kterého nakonec ustoupili jen o několik míst. Přestože v lednu pomáhala řada opor udržel ligu dorostu v Sokolově, objevila se nová mladá jména, která dokázala tým táhnout i v těžších dobách. Konečné páté místo je výbornou výchozí pozicí pro play off.

A s jakou taktikou vstoupí do vyřazovacích bojů dorostenci? Jejich trenér Karel Mlejnek hodlá opět sázet na tradiční karlovarské zbraně: „Budeme se určitě chtít opřít o výkony brankářů. Nejdále to většinou dotáhne mužstvo, které má gólmana v té nejšpičkovější formě. A pak budeme stavět na tom, co nás zdobilo celou sezónu – kvalitní organizace hry v obraně i v útoku a hlavně obrovské srdce, bojovnost, nasazení a sebeobětování. Zkrátka musíme umět položit na ledě život jeden za druhého.“

Osobnosti a opory – naděje Energie

Juniorský i dorostenecký tým má ve svých řadách spoustu talentů, které se mohou v blízké budoucnosti objevit i mezi oporami karlovarského áčka. O svých schopnostech již ostatně fanoušky přesvědčil účastník letošního mistrovství světa juniorů Pavel Kuběna a mladý slovenský střelec Rastislav Dej. Několik utkání v extralize mají za sebou i šikovný forvard Vít Budínský a obránce Tomáš Schmidt. Ten se také společně s Jakubem Marečkem a Martinem Rohanem podíval do mládežnických reprezentačních výběrů. Sako s logem národního týmu si vyzkoušel i trenér Antonik, jenž byl vybrán jako dočasný kouč reprezentace pro poslední letošní mezinárodní akci.

Také dorost ukázal ve svých řadách dostatek talentu. Do mládežnických reprezentačních výběrů se propracoval brankář Vladislav Habal a jeho mladí kolegové Frk a Vachovec. Právě tito dva mladíci byli ve svých 14, resp. 15 letech mimořádně příjemným překvapením, protože se usadili už v takto nízkém věku na špici klubového bodování. Ve vyřazovacích bojích se bude trenér Mlejnek opírat i o výkony zkušenějších borců jako je Andreas Hampl, Dominik Vaněk či Jaromír Kverka junior. V obranné fázi se dobře prezentovali například Martin Funk nebo Ondřej Dlapa.

Junioři s jihočeskými štikami...

Karlovarským juniorů, kteří se umístili na konečném třetím místě v základní části, přisoudil systém soutěže 14. celek tabulky. Tuto příčku po 46. kolech okupují mladíci z Českých Budějovic. Tradiční jihočeská hokejová škola vychovala pro český hokej řadu vynikajících hráčů, letošní juniorský ročník ale do úplné špičky nepatřil. Postup do vyřazovacích bojů si dokonce musel zajišťovat až v posledních kolech.

Klubovému bodování vévodí Vladimír Stejskal, nasbíral ovšem pouze 42 kanadských bodů, což nedává ani průměr bodu na zápas. Zajímavou postavou je produktivní obránce Martin Havran, který je v klubu suverénně nejlepší v hodnocení účasti na ledě. Navíc je se svými 187 trestnými minutami třetím nejtrestanějším hráčem ligy. Naprosto jasnou brankářskou jedničkou je v juniorce Českých Budějovic Tomáš Klestil (91,83 %, 2,80 g/z), jenž nezasáhl jen do tří utkání v letošním ročníku.

Karlovy Vary se letos s Jihočechy utkaly dvakrát. Doma energetici zvítězili i díky šesti kanadským bodům Víta Budínského 7:1. Na jihu Čech se radovali rovněž domácí, jejichž výhru 4:2 jistil hattrickem Ježek. Ve vyřazovacích bojích se spolu tito soupeři utkali naposledy v play off 2005. Tehdy se v prvním kole radovali hráči Energie, kteří ve dvou zápasech postoupili po výsledcích 3:2 a 3:3 (hrálo se pohárovým systémem na dva zápasy doma – venku). Do dalších bojů poslala energetiky trefa Petra Gasparika z 57. minuty.

... dorost s bruslaři s Boleslavi

Bruslařský klub Mladá Boleslav plánuje se svým seniorským celkem brzký postup do nejvyšší domácí soutěže a koncepční práce se pomalu projevuje i v mládežnické kategorii. Mladíci z hlavního města automobilového průmyslu neměli s postupem do vyřazovacích bojů větší problémy. Jejich největší devizou byl především útočný hokej, kterým dokázali dobře kompenzovat poněkud nižší efektivitu obranné hry. Více branek než Boleslav totiž inkasovala pouze předposlední Třebíč.

Útočnou sílu progresivního klubu prezentuje padesátibodová dvojice Rys – Belay. Trenéři se ale mohou spolehnout na pravidelný příspěvek většího počtu hráčů, v čemž spočívá největší síla prvního soupeře karlovarských dorostenců. Defenzivní problémy Středočechů se projevují i na brankářském postu. Do boleslavské svatyně se letos postavilo hned šest mladíků, největší porci zápasů odchytal Jan Klimíček. Jeho úspěšnost pod 89 procenty ale nejpřísnější srovnání s extraligovou špičkou nesnese. Ještě horší čísla vychytal druhý nejvytěžovanější brankář Aleš Příhoda.

Výše prezentovaná fakta potvrzuje i letošní vzájemná bilance dorostenců Energie s vrstevníky z Mladé Boleslavi. Přestože Západočeši oba zápasy vyhráli, výsledky 5:4 a 5:2 naznačují pro play off těžké boje, ve kterých si užijí především diváci lační po brankových hodech!

Hrací systém play-off dorostu a juniorů

Družstva, která skončí na 1. až 16. místě po základní části, postupují do play-off a mají nasazení 1/16, 2/15 atd. První utkání osmifinále se hraje u hůře umístěného družstva, druhé a případně třetí se hraje u lépe umístěného družstva. Ve čtvrtfinále, semifinále a finále se začíná u lépe umístěného družstva, které má i výhodu domácího prostředí ve třetím rozhodujícím utkání. Celé play-off se hraje na dvě vítězství. Každé utkání se hraje do rozhodnutí. Nerozhodne-li se o vítězi v normální hrací době, prodlužuje se utkání o 10 minut hry. Během pětiminutové přestávky proběhne úprava ledu, mužstva si vymění strany a neodsloužené tresty pokračují. Utkání skončí vstřelením branky. Pokud ani prodloužení nerozhodne, následují trestná střílení. Každé mužstvo nominuje pět hráčů a pokud ani v těchto pěti sériích nedojde k rozhodnutí, následuje tie-break po jednom hráči z každého mužstva až do rozhodnutí.

Hrací termíny Play off juniorské extraligy

Osmifinále: 26.2.2008 (út v CB), 28.2.2008 (čt v KV), 29.2.2008 (pá v KV)
Čtvrtfinále: 3.3.2008 (po), 5.3.2008 (st), 7.3.2008 (pá)
Semifinále: 10.3.2008 (po), 12.3.2008 (st), 14.3.2008 (pá)
Finále: 17.3.2008 (po), 19.3.2008 (st), 21.3.2008 (pá)

Hrací termíny Play off dorostenecké extraligy

Osmifinále: 27.2.2008 (st v MB), 29.2.2008 (pá v KV), 1.3.2008 (so v KV)
Čtvrtfinále: 4.3.2008 (út), 6.3.2008 (čt), 8.3.2008 (so)
Semifinále: 11.3.2008 (út), 13.3.2008 (čt), 15.3.2008 (so)
Finále: 18.3.2008 (út), 20.3.2008 (čt), 22.3.2008 (so)