HC Energie Karlovy Vary

Ondřej Němec obdivuje sledge hokej a zve na sobotní semifinále

Zrovna začínal pravidelný trénink karlovarských sledge hokejistů, když se na zimním stadionu v Dolní Kamenné objevil obránce HC Energie Ondřej Němec. Svůj zájem o sport určený primárně hendikepovaným demonstroval zkouškou výstroje přímo na ledě a pak ochotně přijal žádost o rozhovor tomto druhu hokeje, který prošel v České republice bouřlivým vývojem a hraje se už na vrcholové evropské úrovni. Zároveň zve Ondřej Němec všechny fanoušky na tuto sobotu do Ostrova nad Ohří, kde na tamním stadionu vhodí v 19:15 čestné buly druhého semifinále mezi SKV Nowaco Sharks Karlovy Vary a Draky Kolín.

Jak jste se vůbec dozvěděl o sledge hokeji, o tom, že tento sport existuje?
Když jsme sem do Varů přišli s přítelkyní, která s hendikepovanými pracuje, tak jsme se o tom dozvěděli a říkali jsme si, že se musíme někdy jít podívat. Taky jsem slyšel reklamu při našem zápase, informace jsou i v médiích, takže těch zdrojů je víc.

Jaké je o sledge hokeji povědomí mezi profesionálními hokejisty? Ví se v týmu Energie, že se sledge hokej hraje tady ve Varech?
Určitě o tom všichni ví, protože tu jsou i úspěchy. Držíme klukům palce.

Vy jste na trénink sledge hokejistů dorazil už podruhé, jak vás to vlastně napadlo?
Znám se s jejich fyzioterapeutkou, tak jsme se domluvili, že někdy zajdu a vyzkouším si to. Byla to pro me velká zkušenost, je to hodně zajímavý sport. Hlavně je to podle mě sport pro lidi, kteří chtějí něco dokázat i přes svůj hendikep a z vlastní zkušenosti už vím, že je to hrozně těžké, takže si zaslouží obdiv.

Vyzkoušel jste si osobně sledge (speciální saně, na kterých se sledge hokej hraje - pozn. aut.). Co vám přišlo nejtěžší?
Ze začátku určitě udržet balanc, nějak se rozjet. Rovně to ještě jde, ale zatočit nebo zastavit je těžké. Potom ještě začít používat ruce a pracovat s hokejkami, to je hrozně obtížné. Jak už jsem říkal, kluci zaslouží obdiv, protože jak je vidět, tak i přes hendikep to zvládají skvěle.

Už v době, kdy jste ještě hrál ve Vsetíně, tak se sledge hokej provozoval ve Zlíně, který je kolébkou tohoto sportu u nás. Slyšel jsem o něm už tenkrát?
To ještě ne, tam je taková rivalita a Vsetíňáci Zlíňáky moc nemusí, takže spíš až tady (úsměv).

Byl jste se někdy podívat na zápase?
Bohužel ještě ne. Nevyšlo mi to, protože se vždycky hraje v termíny, kdy buď hrajeme i my nebo jsem pryč, ale v sobotu na semifinále zajdu.

Vnímáte i úspěchy, jakých dosahuje český sledge hokej na mezinárodní scéně? Z posledního mistrovství Evropy přivezla reprezentace stříbro.
Určitě, myslím si, že to jde hodně dopředu. Znám se osobně i s Tomášem Zelenkou, se kterým jsem hrál v Třebíči ještě před jeho úrazem, a vím, že je trenérem národního mužstva. Klukům fandím a doufám, že to dotáhnou na paralympiádu, protože když byla ta v Turíně, tak jsem je tam neviděl.

To je hlavní úkol reprezentace, dostat se na paralympiádu ve Vancouveru.
Tak doufám, že se jim to povede!

Co říkáte na to, že ve sledge hokejové lize mohou v omezené míře hrát i zdraví?
Problém asi je, že by se ten sport neuživil, kdyby ho zdraví nehráli. Asi by nebylo dost hráčů, aby se složilo tolik týmů, i když na druhou stranu si myslím, že právě zdraví spíš mají hendikep a musí se vyrovnat s určitými herními potížemi hlavně ze začátku. Celkově to ale určitě nevidím jako nějaký problém.

Mohl byste pozvat fanoušky na sobotní zápas play-off do Ostrova? Bude to možná rozhodující semifinále, Karlovy Vary vedou v sérii s Kolínem 1:0.
Doufám, že přijdete kluky podpořit, aby se dostali do finále. Uvidíme se v Ostrově!

"Sledge hokejista" Ondřej Němec