HC Energie Karlovy Vary

Po stopách hokejistů Slavie, Becherovky a Energie III

Třetí díl seriálu o bývalých karlovarských hokejistech bude věnován šesti nezapomenutelným osobnostem posledního desetiletí. Připomeneme si dva obránce, kteří nosili na své hrudi kapitánské „C“, i další bojovníky. Největší prostor si zaslouží Michal Mádl a Petr Pavlas. První jmenovaný byl kapitánem Energie, druhý vedl do extraligových bojů Becherovku. Kromě toho, že oba jsou obránci, v současné době stále nastupují ve druhé lize.
Michal Mádl hokejově vyrostl na Kladně. Do tehdejší první ligy, dnes extraligy, nakoukl v sezoně 85/86. Jeho další kroky směřovaly do Topolčan, kde si zahrál za VTJ. Oklikou přes Mladou Boleslav (1. liga) se vrátil na Kladno, kde strávil dalších pět let. Na tři roky odešel do zahraničí. Vyzkoušel si dánskou ligu v Odense a také, na naše poměry exotickou, japonskou nejvyšší soutěž v týmu Furukawa Denko. Podruhé se ve své kariéře vrátil do Kladna v roce 1998 a vydržel zde tři roky.

V roce 2001 přišel do Karlových Varů. Nejprve za Becherovku a posléze za Energii odehrál 104 utkání, ve kterých vstřelil čtyři branky a na dalších patnáct přihrál. V roce 2003 odešel zase za „exotikou“. Tentokrát od korejského Soulu.

Posledních pár let obléká dres HC Řisuty. Ve svých dvaačtyřiceti letech patří mezi nejstarší hráče třetí nejvyšší soutěže. To mu ale nebrání, aby byl pro svůj tým stále klíčovým hráčem. Ve 25 zápasech si připsal 19 kanadských bodů a je v tomto směru nejlepším obráncem týmu ze středních Čech.

Druhý kapitán, který bude v tomto díle připomenut, je Petr Pavlas. Do Karlových Varů přišel z Olomouce, když Západočeši koupili práva na extraligu.

Dne 2. září 1997 nastoupila tehdejší Becherovka k prvnímu extraligovému zápasu v novodobé historii a Petr byl při tom. Z Karlových Varů vedla cesta hráče s neskutečně tvrdou střelou do Havířova, kde působil tři sezony. Posledních pět let bylo jeho jméno spojeno s bratislavským Slovanem, se kterým získal mistrovský titul slovenské extraligy a také se podíval do Ligy mistrů.

Někdo možná tipoval, že Petr Pavlas pověsí brusle a hokejku na hřebík. Nestalo se. V lednu letošního roku kývnul na nabídku druholigového Uničova, kam ho vylákal trenér a majitel v jedné osobě, dlouholetý reprezentant a hráč vsetínské dynastie Tomáš Sršeň. Pro Olomoucký deník se Tomáš Sršeň před nedávnem vyzpovídal.

Tomáš Sršeň: Pavlas týmu pomohl

Kádr i vedení klubu se stabilizovalo. Nyní se vám podařilo získat zkušeného obránce Petra Pavlase, se kterým počítáte i po jeho skončení hokejové kariéry. To je další významný krok pro uničovský klub.
Petr Pavlas je stále výborným hráčem, což potvrzoval i v této sezoně. Konec ve Slovanu nebyla záležitost výkonnosti. Hlavně jsem ho bral s výhledem do budoucna. V příští sezoně by měl být hrajícím asistentem trenéra. Jsem rád, že taková osobnost kývla na náš návrh. Je důležité v každém týmu tyto osobnosti mít.

Pavlas se vlastně na roli asistenta připravuje už teď, když v zápase usměrňuje své spoluhráče.
Jsme mladé mužstvo a kluci ví, co ve své kariéře dokázal. Snaží se od něj něco odkoukat. Hlavně do zadních řad mezi naše mladé obránce vnesl klid. Je vidět, že se mužstvo v obraně zvedá.

Na ledě má navíc tak zkušený hráč vliv i na rozhodčí, kteří si k mladému týmu už tolik nedovolí.
Po všech stránkách nám Petrova přítomnost pomáhá. Když něco řekne, tak si ho rozhodčí aspoň vyslechnou.

Další tři hráči mužstvem z lázeňské metropole jenom proběhli. Možná, že si někdo vzpomene na obránce Petra Macka. V sezoně 99/00 nastoupil v karlovarském dresu k dvaceti zápasům a v nich vstřelil jednu branku. V současné době obléká, jako kapitán, dres Vodních lvů Benešov.

Krátké trvání mělo i působení Michala Oliveriuse. Ve statistikách Karlových Varů je naposledy zapsán v sezoně 98/99. Od té doby se převážně pohyboval mezi první a druhou ligou. V současnosti zakotvil u českolipských Predátorů.

Už je tomu hodně dlouho co karlovarští fans vyvolávali jméno Jaroslava Buchala. Odchovanec severočeského hokeje opustil tým z lázní před sezonou 98/99. Jeho kroky směřovali do Chomutova a Litvínova. V současnosti obléká dres Klášterce nad Ohří.

Stejně jako u předchozích dílů našeho historického miniseriálu si můžete současné fotky bývalých karlovarských hráčů prohlédnout ve fotogalerii.

Zdroj: Olomoucký deník, Deník, webové stránky Techniky Brno, KLH Chomutov a HC České Lípa.