HC Energie Karlovy Vary

S výkonností jsem spokojen, hodnotí Marek Sýkora

K a r l o v y  V a r y - První čtvrtina extraligy uplynula jako voda a už je zde druhá. O výkonech mančaftu a cílech týmu do další čtvrtiny jsme hovořili s hlavním trenérem Energie Marek Sýkorou. Z rozhovoru se například dozvíte, kdy se do sestavy vrátí Jan Němeček, co se stalo s Robinem Baculem, o dalších možných posilách týmu, o nominaci Vojtěcha Poláka do reprezentačního A-mužstva a mnoho dalšího.
Jak byste z pohledu hlavního trenéra Karlových Varů zhodnotil první čtvrtinu extraligy?

Získali jsme v ní dvacet bodů, což je nejvíc za dobu, co jsem v Karlových Varech a pravděpodobně i nejvíc za celou novodobou extraligovou historii klubu. V těch předcházejících sezónách však byla pouze dvoubodová vítězství, takže s nimi nelze srovnávat. Po prvních utkáních, kdy jsme měli těžké vylosování, jsme se kolo za kolem zlepšovali. Obrat nastal v utkání s Havířovem a Českými Budějovicemi v domácím prostředí. V těchto utkáních jsme položili základ té velmi úspěšné série. To bylo hlavní příčinou našeho skoku v tabulce.

Jak jste spokojen s výkony mužstva?

S výkonností jsem celkově spokojen. Nemohu prozatím provádět nějakou hlubší analýzu. Udělali jsme spoustu chyb, ale ta vynikající série to víceméně napravila. Takže jsem spokojen.

První zápasy se vám příliš nepovedly. Věřil jste při nich v obrat k lepšímu a k takovouto vítěznou série?

Takovouto sérii jsem jistě nepředpokládal. Nejsem bohužel kouzelník a nemohu se podívat do modré křišťálové koule, abych věděl co bude. Úvod sice nebyl nejlepší, nicméně vylosování bylo velice nepříjemné. Některé zápasy nebyly tak vyloženě špatné. Například v Třinci se rozhodlo až gólem v power-play a nepodali jsme tam špatný výkon. Ne všechny zápasy byly tak jednoznačné. Začátek odpovídal výkonnosti mančaftu v té době. S vítězstvími přišlo i sebevědomí pro celý tým. Od začátku jsem doufal, že naše výkonnost půjde nahoru a projeví se trénovanost mužstva. Ani jsem však netušil, že nastane takový obrat.

Dáváte si nějaké cíle do další čtvrtiny nebo do zbývajících tří čtvrtin ligy?

Paradoxně jsme si na sebe ušili bič. Nemyslím si, že by kdokoli v Karlových Varech předpokládal před sezónou takový bodový zisk. My si přejeme, abychom v dalších čtvrtinách získávali co nejvíce bodů. Zatím se daří plnit, co jsme chtěli a v co jsme doufali. Zlepšili jsme bodový zisk z domácích utkání, kde nastalo výrazné zlepšení oproti loňskému roku. Naopak máme nyní početnou marodku. Nově se dlouhodobě zranil Robin Bacul. Nemyslím, že tak máme velkou šanci udržet takovouto výkonnost a sérii i nadále. Samozřejmě si přeji, aby to tak bylo, ale nejsem si jist, zda to zvládneme. Zisk takového množství bodů nás do jisté míry zavazuje, avšak myslím, že pokud uhrajeme kolem patnácti bodů za čtvrtinu, budeme se držet na dobrém místě.

Jak jste již zmínil, je dlouhodobě zraněn Robin Bacul. Nové zprávy hovoří dokonce o dvouměsíční pauze. Budete se jej snažit nahradit hráčem z jiného klubu, nebo sáhnete do vlastních řad?

Zranění je velmi vážné. V dohledné době se podrobí první operaci. Není dobré se v tuto chvíli pouštět do spekulací, jak dlouho nebude hrát, každopádně zranění je vážné a bude dlouhodobé. Se získáváním kvalitních hráčů je problém, jelikož na trhu nejsou. Už od jara se snažíme získat levé křídlo a stále žádné nemáme. Nemyslím, že v otázce středního útočníka by to bylo jinak. Jsou zde tři řešení. První je získat středního útočníka z jiného klubu. To se mi však nezdá příliš reálné. Druhou možností je hostování hráče z první ligy. To je však pro trenéra nejméně přijatelné řešení! Takoví hráči s námi netrénují. Přijíždí pouze na utkání a nemohou tak být sehraní. Krátkodobě a v určitých situacích to ale je možné. Poslední řešení, které nyní využíváme, je stáhnutí Petra Šinágla z hostování v Berouně a jeho zařazení do kádru.

Kteří hráči vás mile překvapili a od kterých jste naopak očekával trochu víc?

Nemyslím si, že by bylo dobré vynášet názory na hráče přes média mimo klub. Každopádně jsem spokojen s výkonem obou brankářů. Oba podali velmi dobré výkony. Pozitivní je také to, že obraně se vyhnula zranění a mimo Jana Němečka, který je nemocen již od začátku hrají na úrovní svých možností. Z hlediska statistiky je nejlepším David Balázs. Ten se stal nejlepší střelcem mužstva. Nominace Vojtěcha Poláka do reprezentace také vypovídá sama za sebe. Chtěl bych zdůraznit, že výsledky Energie jsou a budou prací celého týmu, takže vyzvedávat jednotlivé hráče není správné.

Kdy předpokládáte návrat Jana Němečka?

To bylo také velice vážné zranění. Předpokládám, že po ligové přestávce by mohl nastoupit. Lze tedy v průběhu listopadu očekávat jeho návrat. Nemyslím si, že by bylo dobré uspěchat návrat po takto těžkém zranění. Pro takovéhoto hráče existuje možnost rozehrát se v mužstvu první ligy. Není moc dobré, aby takový hráč začal hrát hned extraligu. Zájem ze stran klubů první ligy o hostování Jana Němečka na rozehrání je. Je tedy možné, že si v ligové přestávce zahraje jedno či dvě utkání v první lize.

Překvapila vás nominace Vojtěcha Poláka do reprezentace?

Mně telefonoval Slavomír Lener a oznamoval mi nominaci Vojtěcha Poláka. Podle zpráv z teletextu jsem získal dojem, že se jedná o nominaci pouze na jedno utkání v Čechách. Nechci vypouštět nějaký blud, ale informace od Slavomíra Lenera na mě působila tak, že se nejedná pouze o toto jedno utkání. Vojtěch Polák se po zotavení ze zranění stal členem užšího kádru. Podává dobré výkony a dává branky. Trenéři reprezentace si však vybírají hráče bez konzultace s klubem či hráčem samotným. Slavomír Lener chce postavit řadu Michálek – Hudler – Polák.

V sestavě je poměrně veliké množství juniorských hráčů. Jste s jejich výkony spokojen? Jak pokračuje jejich aklimatizace do A-mužstva?

V kádru opravdu máme poměrně dost juniorů, nicméně tolik toho ještě neodehráli. Část sezóny hrál Petr Punčochář. Pak však přišla ta naše série a do sestavy se již dále nedostal. Z útočníků jsou to Polák, Šinágl, Tvrdek, Soukup, Pech. Prozatím je to tak, že jsou ve čtyřech lajnách, a tak si moc nezahráli. Je především na nich, zda budou mít dostatek píle, pracovitosti a trpělivosti. Ne každý je Straka nebo Jágr a dostane se hned do áčka. Pro hráče je potřeba prožít jistou aklimatizaci a v té době je třeba nepřestat pracovat. Všichni hráči, které jsem jmenoval, jsou ambiciózní, ale je jenom na nich, jak přežijí tu etapu přechodu mezi juniory a áčkem. Někteří hráči mají tendenci změnit po přestupu k áčku svůj postoj k juniorce. V juniorech pak hrají špatně, berou ji na lehkou váhu a to pro nás trenéry není dobrý signál. My jsme ochotni dát juniorům hodně příležitosti, ale ukázat, co v nich, je musí sami. Smůlu má například Petr Punčochář. Ten by asi za normálních okolností hrál, nicméně v nabité sestavě obránců již není místo.

V domácím utkání proti Znojmu hrál v dresu Energie Miloslav Hořava. V Pardubicích pak Kamil Koláček. Zvažujete s těmito hráči dlouhodobější spolupráci, nebo se jednalo jen o záskok na tato dvě zmiňovaná utkání?

Nerad bych předcházel, toto je spíše otázka pro vedení. My trenéři bychom byli rádi kdyby se jednalo o dlouhodobější spolupráci. O Hořavu jsme měli a máme zájem, jelikož to je levé křídlo. Je to však otázka jednání mezi kluby. U Koláčka to byla spíše aktuální výpomoc za zraněného Bacula a Pavliše.

Energie patří k velmi často vylučovaným týmům. V čem spatřujete příčinu? Hraje snad Energie tak nečistě a proti pravidlům?

Myslím, že se naší hrou nijak nelišíme od ostatních klubů. Nehrajeme o nic nečistěji než jiné kluby. Asi jsme si to zavinili v prvních kolech ligy. Měli jsme v nich spoustu hloupých faulů, které vycházely z možná až přílišné bojovnosti a nasazení hráčů. Snažíme se na tom pracovat a přesvědčit hráče, že i bez faulů to jde zvládnout. Troufnu si však říct, že na hřištích soupeře jsme často vylučování do tří, což se nám na domácím hřišti stává málokdy. Rozhodčí jsou na nás velmi přísní, jelikož se mezi nimi zavedl pojem, že Karlovy Vary hrají velice nečistě. Oni na to zareagovali tak, že nás až příliš často vylučují. My se snažíme, abychom nebyli nejvíce vylučovaným týmem a nemyslím si, že hrajeme tak hrubě. Usilovně pracujeme na tom, abychom měli vylučovaných co nejméně.

Naznačujete tedy, že ve vylučování hraje roli jistá zaujatost rozhodčích proti Energii?

Nemyslím si, že by to byla zaujatost! Spíše oni by měli odpovědět, jestli si skutečně myslí, že Karlovy Vary hrají tak nečistě. Mám však zprávy, že na zasedání rozhodčích bylo nadhozeno, jak Energie hraje tvrdý a nečistý hokej. Rozhodčím se to asi bohužel dostalo do podvědomí.