HC Energie Karlovy Vary

Slavia hrála jednodušeji, byla lepší, uznal Jan Košťál

Teprve druhé utkání série ukázalo, jak silný protivník se energetikům ve finále postavil. Nekompromisním trestáním domácích zaváhání dospěli slávisté k vyrovnání série a ukončení nedobytnosti karlovarské arény. Ještě jedno extraligové představení v Dolní Kamenné tak zaručí pouze alespoň jeden úspěch v následujících třech zápasech v Praze. „Ze začátku tam na nás asi vlítnou, ale my si nenecháme nic líbít,“ slibuje útočník Jan Košťál.
Honzo, dnes to byl takový včerejšek naruby. Jaký byl zápas z Vašeho pohledu?
Slavia je kvalitní manšaft a dnes potrestala naše chyby. Chybělo nám také štěstí, měli jsme v zápase šance, ale góly jsme nedali. Oni trpělivě bránili a čekali na brejky. Mají hráče, kteří dokážou tyhle chyby trestat.

Rozhodly tedy individuální chyby? Slavia trestala zaváhání obránců i slabší chvilku Lukáše Mensatora…
Neřekl bych, že si někdo vybral slabší chvilku. Prostě takový je hokej, hrajeme play off proti kvalitnímu mužstvu. Hrozně jsme se na každou akci nadřeli, měli jsme problém přejít střední pásmo. Oni to hráli jednodušeji, nahazovali puky k nám do třetiny a my jsme u nich byli vždy o krok později. Dostávali jsme se do problému ve vlastním pásmu a Slavia nás potrestala.

Možná Vás k chybám donutil soupeř, který byl dnes mnohem důraznější…
Tak nějak už jsme to čekali, že dnes budou důraznější a že ze začátku si vytvoří tlak. My jsme ale měli také spoustu šancí, ale bohužel jsme je neproměnili. Je to škoda.

Do třetí části jste šli za stavu 1:4. To už je asi těžké otáčet, zvlášť proti Slavii, že?
Těžké to je, ale vzpomínám si, že Plzeň taky podobně prohrávala a dokázala vyrovnat. Nic jsme nevzdávali a chtěli jsme zápas otočit. V hokeji je možné všechno. Dáte dva góly, jim se mohou roztřást kolena, spadne tam nějaký náhoďák a je vyrovnáno. Rozhodně jsme to nechtěli vypustit. Protože i kdybychom to nesrovnali, tak se hraje na další zápas.

Co říkáte na výkony brankářů Slavie? Zatím se nepotvrzuje, že by měli být slabinou týmu.
Oba gólmani určitě chytali dobře. My musíme zkoušet střílet z každé situace, čekat na odražené puky a být důrazní u brány. Prostě to chce víc jednoduchosti při útočení. Slavia dnes bránila dobře. Hodně to v pásmu zhušťují, v okolí jejich brány je pět hráčů a individuálně se tam prosadit je hodně těžké. Mnohem lepší je vystřelit, dojít si pro vyražený puk a nějak ho tam doklepnout.

Bylo klíčovým momentem neproměněné trestné střílení, ze kterého šel později soupeř do vedení?
Neřekl bych, že zrovna toto byl zlomový moment. Prostě nám tam chybělo štěstíčko. Ale musím uznat, že Slavia dnes byla lepší.

Počasí dnes nebylo zrovna hokejové. Jak jste se na ledě cítil?
Dnes to nebylo nic moc. Vedro tu bylo už na začátku před zápasem. Říkal jsem si, že to snad ani není možné, protože se nedalo pořádně dýchat. I diváci to museli cítit. Ani led nebyl optimální, ale to je prostě specifikum naší haly, se kterým se musíme vypořádat. Pro hráče je to hodně nepříjemné. Musí se neustále doplňovat tekutiny, protože člověk toho hrozně moc vypotí. Po zápase každý vypijeme téměř litr iontového nápoje.

Co lze očekávat od přesunu série do Prahy?
Mají tam úzké hřiště, všude je blízko. Určitě tam budou silní v přesilovkách, protože třetiny jsou tam větší než u nás. Musíme si dát pozor, abychom nebyli příliš vylučovaní. Ze začátku na nás asi vlítnou, ale my si nenecháme nic líbít.

V O2 Aréně Vás čekají tři utkání v řadě. Jak moc Vás může poznamenat určitá změna režimu?
Jsme profíci a takovéhle štreky s přenocováním mimo Karlovy Vary pro nás nejsou žádný problém. Je to rozhodně lepší, než sedět někde v autobuse. Takto může mužstvo regenerovat a soustředit se jen na hokej.

Související články