Sparta konečně dobyta

Jeden mýtus je po neděli 2. prosince 2007 minulostí. Po domácím vítězství 2:1 na samostatné nájezdy v prvním kole porazili sledge hokejisté Nowaco Sharks Karlovy Vary pražskou Spartu na jejím ledě 4:0. Nejenom že se jednalo o první "plnohodnotné" vítězství Žraloků nad Spartou v České sledge hokejové lize, ale v předchozích dvou sezónách Karlovarští v Praze dokonce nedali ani branku. Nyní si vše vynahradili a sebevědomou výhrou potvrdili své první místo v tabulce, ačkoliv mají na kontě o jeden odehraný zápas méně.

Sparta Praha - SKV Nowaco Sharks Karlovy Vary 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)

Branky: 1. M. Geier (J. Berger), 8. Nejedlý (J. Berger), 30. J. Berger (Hrbek), 35. Hrbek (J. Berger). Rozhodčí: Hollerová, Kratochvíl. Vyloučení: 6:4, navíc Z. Krupička (Sparta) 10 minut. Využití: 0:2. Diváci: 30.

Sparta Praha: Vápenka - Zapletal, Němec, Z. Krupička, J. Krupička, Zikmund, Hamák, Záluský

Karlovy Vary: Janoušek - Nejedlý, Hrbek, Kvoch, M. Geier, J. Berger, T. Berger, Janko, Frous

Ještě nikdy během dvou sezón, které má sledge hokejová Sparta za sebou, Žraloci v T-Mobile areně neskórovali. A v neděli jim k tomu stačilo 32 sekund. Jiří Berger našel přihrávkou z obranného pásma rozjetého Michal Geiera a ten v samostatném nájezdu přesnou střelou nad Vápenkovu lapačku bez váhání otevřel skóre! O další půlminutu později dorážel před Vápenkou Nejedlý a bylo jasné, že Žraloci jsou při chuti. Sparta ale zvedla hlavu a počáteční karlovarský nápor otupila. Přesto musel být v bráně více na pozoru Vápenka než Janoušek, ovšem dalekonosné pokusy míjely jeho hájemství.

V 7. minutě do brejku dostával Nejedlý, Němec sáhl k nedovolenému zákroku a hosté rozehráli přesilovku. Z ní uběhlo 35 sekund, když Jiří Berger křížně našel u vzdálenější tyče Luboše Nejedlého a ten s drobnými problémy uklidil puk do odkryté branky. Sparta mohla odpovědět vzápětí při své početní výhodě, v tu dobu však ještě nebyli hráči v rudých dresech vzpamatovaní z úvodní studené sprchy a dál pouštěli soupeře v bílém před svou branku. Třetina se tak dohrála v poklidném duchu, z něhož vysvitla snad jen střela Jiřího Bergera do Vápenkovy masky.

Asi největší šanci si domácí vypracovali hned v úvodu druhé patnáctiminutovky. Zdeněk Krupička se elegantně uvolnil před dotírajícím Hrbkem a postupoval sám na Janouška. Jenže zvolil ukvapenou střelu z pravého kruhu a trefil přesně čekajícího brankáře Žraloků. Sparta se pak chvilku musela bránit dokonce ve třech. Prostoru na ledě využil rychloruký Jiří Berger, ale jeho přesně umístěnou střelu pod horní tyč efektně lapil Vápenka. I Janoušek si schoval jeden zákrok pro hrstku diváků a ve 20. minutě zlikvidoval podobným způsobem dalekonosnou Zapletalovu střelu k pravé tyči.

S přelomem základní hrací doby do druhé poloviny jako by Žraloci na moment vypadli z role a upustili od dosavadní aktivity. Na jejich hokejky se vkradla nepřesnost, ovšem Sparta toho nedokázala využít k byť náznaku zdramatizování duelu. Po několika hluchých minutách se Karlovarští opět probudili a připravili Vápenkovi horké chvíle. Nejprve se chytal za hlavu Frous, který v jasné pozici zblízka zakončil křížnou přihrávku Jiřího Bergera vedle a poté pobavil všechny přítomné Janko, jenž Hrbkův "centr" z levého rohu usměrnil do překvapeného Vápenky odrazem o helmu. Když už se zdálo, že se prostřední třetina obejde bez branek, najednou se na domácí branku hnali Tomáš a Jiří Bergerové. Starší z bratrské dvojice se rozhodl pro střelu a nemohl si nic vyčítat. Po jeho milimetrově přesné trefě do šibenice se půl minuty před sirénou zapsalo do listiny střelců i jméno Jiří Berger.

I začátek poslední třetiny zastihl Žraloky v dobré pohodě. Sparta vyhodila několikrát za sebou na zakázané uvolnění, než se z defenzivy vymanil Záluský a s pomocí nechtěné teče z prostoru mezi kruhy přestřelil karlovarskou branku. Další možnost si Sparta vytvořila ve 35. minutě, kdy při hře čtyř proti čtyřem zachytil Jiří Krupička rozehrávku Tomáše Bergera. Jenže ze stejného místa jako Záluský zamířil po ledě vedle a pak si mohl říkat: "Nedáš, dostaneš." Neúspěšný střelec se nechal vyloučit, Žraloci rozehráli výhodu čtyř proti třem a Miroslav Hrbek se po efektní okružní jízdě Jiřího Bergera prosadil z ostrého úhlu pod víko.

Z dění na ledě už bylo patrné, že o vítězi je rozhodnuto. Nahromaděné emoce v sobě neudržel Zdeněk Krupička, a tak se domácí kapitán odepsal s osobním trestem za nesportovní chování ze hry. Oslabení Sparty o nejlepšího hráče málem bleskově využil Michal Geier, z levého křídla ale trefil jen tyčku. V závěru se o čestný úspěch pokoušel Němec, který neatakován vybruslil z rohu až před branku, tam ovšem namířil slabý bekhend do připraveného Janouška. Celé představení pak uzavřel projektil Jiřího Bergera od pravého hrazení, jenž Vápenka vyškrábl lapačkou nad branku. Karlovarští Žraloci v lázeňském tempu porazili Spartu 4:0 a potvrdili své postavení v tabulce.

Ohlasy trenérů:

Karel Žižka (Sparta): "Měli jsme špatnou přípravu na zápas, protože jsme neměli možnost trénovat v naší hale celý měsíc. Sešli jsme se honem až dva dny před zápasem a ani jsme neměli kompletní mužstvo. Mrzí nás, že na soupeře, jakým jsou Karlovy Vary, jsme se nemohli důkladně připravit. To ovšem neomlouvá naší prohru, ta je spíš vinou toho, že jsme hráli nedisciplinovaně a ukřivděně, všechny zákroky se nám zdály být špatné. Rozhodčí se sice nevyznamenali, ale nemůžeme to svádět na ně. Byla tam nedisciplinovanost našeho mužstva a ta byla hlavní příčinou toho, že jsme dneska prohráli."

Jiří Berger st. (Karlovy Vary):"Klukům gratuluji za výborný výkon a krásný hokej. Sparta neměla šanci, tlačili jsme ji celý zápas. Jsem spokojený, dneska to bylo bez chyby. Základ byl pohlídat si vzadu modrou čáru a nepustit Spartu do brejků, to jsme splnili do puntíku. Rychlý gól nás uklidnil a pak jsme hráli svoji hru."