HC Energie Karlovy Vary

Tomáš Závorka: Necítil jsem nohy, ale kluci mi pomohli

V šestém kole baráže získal důvěru trenérů Tomáš Závorka, který tak po dlouhé době vystřídal v brankovišti Filipa Novotného. Závorka si připsal šestadvacet přesných zákroků a za svá záda pustil jediný gól. „Cítil jsem se hrozně. Dlouho jsem nechytal, vlastně naposledy jsem se dostal do branky koncem února. Bylo to pro mě těžké, ale kluci mi hodně pomohli,“ uvedl třicetiletý gólman krátce po děkovačce s fanoušky.

Tomáši, poprvé jste v této sezoně nastoupil do baráže, jak jste se po tak dlouhé době cítil?
Cítil jsem se hrozně. Dlouho jsem nechytal, vlastně naposledy jsem se dostal do branky koncem února. Bylo to pro mě těžké, ale kluci mi hodně pomohli a hráli hodně do obrany. Když jsem nějaký kotouč vyrazil, tak ho buď zametli do rohu kluziště nebo ho odklidili. Pro mě to byl opravdu těžký zápas, musím klukům poděkovat za jejich pomoc a za to, že jsme vůbec vyhráli.

Jak těžké je pro gólmana naskočit do rozjeté baráže?
Nepřipouštěl jsem si, že se jedná o barážové utkání. Chytal jsem s tím, že je to zápas jako každý jiný. Jak jsem již říkal, dlouho jsem se do branky nedostal. A ačkoli se na tréninku snažím sebevíc, tak samotné utkání je úplně jiné. Jsem rád, že jsme ten zápas zvládli a vezeme domů tři body.

Celkově jste v zápase nepouštěli Jihlavu do velkých šancí, až na některé výjimky...
Hráli jsme výborně kolem naší branky, blokovali jsme střely, které chodily od modré čáry. Až na jedno nešťastné vyloučení, kdy jsme šli do tří, jsme utkání odehráli výborně takticky a do obrany skvěle.

V bráně jste působil jistě, může to být také tím, že s baráží máte velké zkušenosti a předem víte, do čeho vlastně jdete?
Letošní baráž je pro nás trochu jiná. Je o něco příjemnější nastupovat z nižší soutěže. Sice s touto částí sezony zkušenosti mám, ale nemyslím si, že by začátek utkání byl z mé strany jistý. Naopak. V prvních minutách měli domácí dvě střely, které mířily na břicho. Měl bych je pokrýt, z toho mi však jedna z nich propadla za betony, ale rozhodčí už pískal. Některé dělovky stříleli z velké dálky, takže jsem měl trochu času na to, abych si kotouč osahal a v klidu se do utkání dostal. Kluky musím pochválit, že nepouštěli Jihlavu do vyložených šancí.

Hned v prvním dějství jste na soupeře vletěli, bylo to v taktických plánech před utkáním?
Abych se přiznal, tak jsem před zápasem hlídal jen sám sebe a nestaral jsem se o to, jaký úkol mají kluci. Když se ohlédnu zpětně, tak jsme všechna barážová utkání odehráli dobře, akorát přišel vždy menší výpadek, a to nás následně stálo bodový zisk. Budu se ale znovu opakovat, kluci mi hodně pomohli, možná i podvědomě cítili, že v bráně není Filip Novotný, ale někdo jiný, kdo dlouho nenastoupil a chtěli mu pomoct. Mně rozhodně pomohli hodně a moc jim za to děkuji. Kdyby mě v tom nechali pořádně vykoupat, tak bych to zřejmě takhle nezvládl. Od desáté minuty jsem necítil nohy a připadal jsem si jako na chůdách (smích).

Sezona trvá už dlouho, navíc baráž se hraje obden, jak jste na tom s fyzickými silami?
Ačkoli jsem toho za sezonu moc neodchytal, tak se momentálně cítím tak, jako kdybych měl odchytáno 70 zápasů (smích). Samozřejmě je to hodně náročné. Jsou tu kluci, kteří hrají třetí baráž za sebou, což vychází zhruba na sedmdesát utkání každý rok, což je samo o sobě těžké a síly pomalu ubývají. Hráli jsme náročné play-off, i když výsledky o tom nemusí vypovídat, tak zápasy to nebyly vůbec jednoduché. Je to něco jiného než základní část. Síly sice ubývají, ale všechny týmy jsou na tom stejně. Každý hraje v podstatě obden, takže na to se vůbec nemůžeme vymlouvat. Takhle je baráž nastavená a já věřím, to zvládneme.

Tabulka je velmi vyrovnaná a šanci na postup mají stále všichni...
Ještě je před námi dalších šest zápasů. Tabulka je hodně vyrovnaná, odpovídají tomu samotná utkání, která jsme odehráli. V baráži se setkaly čtyři vyrovnané týmy a šanci má každý.

Díky za rozhovor!

Související články