HC Energie Karlovy Vary

Velký rozhovor s Michalem Dvořákem 1. část: Proč přišel a proč odešel?

Michal Dvořák patřil k oporám a základním stavebním kamenům letošního úspěchu. Jeho tvrdá hra budí u soupeřů respekt. V uplynulé sezóně byl třetím nejtrestanějším hráčem Energie. Proč ale odešel a kde se v týmu Energie vůbec vzal? Jak se mu líbilo tříleté působení v Karlových Varech? Odpovědi na tyto otázky, si můžete přečíst v našem rozhovoru, který jsme rozdělili na dvě části (druhou část představíme zítra). V našem rozhovoru se dočkáme i vysvětlení některých kontroverzních prohlášení, kterými tento útočník nešetřil karlovarské publikum.
Své působení v Plzni jste zakončil 4.místem a senzačním vyřazením Pardubic. Berete to za největší úspěch vaší kariéry?
To byl asi nejhezčí rok mé kariéry, i když nezačal zrovna nejlépe. Celou sezónu jsme byli 13. a 12. Došlo k výměně, kdy přišel Roman Málek. To byl stěžejní kámen všeho. Najednou jsme třináctkrát za sebou vyhráli a byli jsme v play off. Nejhezčí sezóna, kterou jsem zažil. Bylo to obrovské překvapení. Prakticky z ničeho jsme upletli play off a to bylo super. Kéž by se to někdy vrátilo. To bylo fantastické a hrozně moc si to přeji zažít znovu.

Považujete si tento rok více než titulů v juniorské extralize, 5. místa na ME do 18 let nebo že jste byl v první partě, která dotáhla Karlovy Vary do play off (i když tedy pouze do předkola)? Další velký úspěch jste prožil v zámoří, kde jste se dostali až do finále play off východní konference...
Určitě! I kdybych vyhrál titul tak tento ročník u mě patří na první místo a asi vždy ho na první místo dávat budu. Protože kdybychom byli i trochu zdravější a kádr byl širší, věřím tomu, že bychom vyřadili i ten Zlín. Toto semifinále jsme prohráli 4:1 na zápasy, ale hrozně jsme si věřili.

Co Vás tedy vedlo na úkor plzeňského týmu přejít do týmu plzeňského rivala Karlových Varů?
Bylo to finanční hledisko a hledisko takové osobní hrdosti. Tehdy se nám sezóna povedla a já byl spokojený. Končila mi smlouva a my dokázali velký úspěch. Já měl směšné peníze na tu dobu a chtěl jsem nějaké navýšení, ale nepřišlo. Oslovili jsme tedy s agentem Vary a ty se k tomu postavily úplně v pohodě. Napsaly mi návrh smlouvy, a já jim ho druhý den odfaxoval zpět. Já nemám za potřebí se s někým hádat. Pokud někdo nestojí o mé služby, tak odejdu. I když mě to třeba bolí a tehdy mě to bolelo hrozně. Mám nějakou důstojnost a hrdost a nebudu ji snižovat pod určitou laťku. Ale byla to škoda. Věřím, že kdyby se to mužstvo, co bylo čtvrté, udrželo a trochu doplnilo, tak bylo další dvě sezóny minimálně stejně úspěšné. Místo toho se úplně totálně překopalo, což je škoda. Člověk se někam vyhrabe a pak takhle spadne zpět a může se hrabat znovu.

Nebál jste se, že toto Vaše rozhodnutí odsoudí plzeňští fanoušci a při případném návratu zpět Vám to dají najevo. Přeci jen je mezi těmito týmy rivalita větší a větší.
Toho jsem se nebál. Odvedl jsem zde kus dobré práce, ti lidé to ví. Zase si člověk musí uvědomit, že někde má věkovou bariéru, jednou skončí a tak si teď musí na sebe vydělat. Kdybych měl vyděláno hodně, tak tady budu hrát klidně zadarmo, ale člověk musí živit sebe i rodinu a já myslím, že to lidi pochopili. Akorát teď se ve Varech zvedly nějaké hlasy….

Myslíte si, že kdyby jste s Plzní nezažil to čtvrté místo, že byste k Plzni cítil to samé?
Určitě. To město i lidé jsou mi velice sympatičtí už od prvního roku, kdy jsem tady hrál s Andrejem Nedorostem. Bydleli jsme spolu celý rok a strašně se nám zde líbilo. Andrej Nedorost na Plzeň do dnes vzpomíná a ani jeden z nás nedá na to město dopustit.

Za poslední sezónu jste byl třetím nejtrestanějším hráčem. Vaší předností je hra do těla. Někdo o Vás říká že jste stále rebel. Jaký jste v soukromí?
V soukromí jsem také impulsivní. Nemám rád nějaké příkoří nebo extrémní násilí, ale razím takovou teorii, že když je člověku ubližováno tak se také musí bránit. Já si takhle bráním svoje soukromí.

Michale, jak se Vám líbilo celkové zázemí varského klubu?
Zázemí je limitováno prostory, které tam jsou. Stadion je staršího data a první dva roky nefungoval realizační tým tak, jak by měl. Určitě tam byly nějaké věci, které by neměly být. Na poslední rok nedám dopustit, protože tam byla super parta. Sešli se tam parádní kluci a hrál se i dobrý hokej. Na uplynulou sezónu nemohu absolutně nic říct, až na to zklamání v play off, protože aby přišlo na první zápas play off 2000 lidí, na to nezapomenu nikdy. I když to tak nevypadá, jsem všímavý a hrozně mi to vadilo. Pokřiky některých lidí, když se nedařilo a hrálo se v křeči, byly prostě trapné.

Na konci sezóny jste řekl, že je ve Varech jen hrstka dobrých fanoušků. Proč jste to ale neřekl v průběhu sezóny?
Nechtěl jsem to nějak rozpitvávat na veřejnosti. Výkony byly a dařilo se. Bavili jsme se o tom s kluky v šatně, že někteří lidé mají vsazeno a my jim prohráváme peníze. Ti lidé pak nadávali výrazy, které tady ani nemohu publikovat. To ale vadilo všem klukům: od Venci Skuhravého počínaje, Milanem Kraftem konče. K mému překvapení na nás lítaly nadávky i z VIP tribuny. Vnímali jsme to a bavili jsme se o tom pořád. A proč jsem to neřekl v průběhu sezóny? Za prvé jsem na to nebyl dotázán, jinak asi všichni ví, že bych to řekl, protože si řeknu co chci. Za druhé byly dobré výkony, tak jsem to nechtěl až tak ventilovat. Když jsem to ale slyšel i v play off, tak jsem jen čekal na příležitost kdy to říct.

O tom, že se chcete vrátit tuto sezónu se dalo slýchat už před rokem. Byl a je nějaký zásadní důvod (o kterém tedy můžete mluvit) proč jste zvolil návrat? Vaše rozhodnutí nezměnilo ani největší úspěch Energie?
Letos pro mě bylo prioritou zahraničí. Měl jsem nějaké nabídky z Finska, Švédska i Německa, ale nebylo to tak zajímavé, abych to akceptoval. Po dohodě s rodinou jsem se rozhodl pro Plzeň.