HC Energie Karlovy Vary

Zdeněk Venera hodnotí druhou čtvrtinu, vánoční dárky neřeší

V úvodu základní části nabrala mašina Energie neskutečné tempo, které se však v druhé čtvrtině začalo mírně zpomalovat. I díky setrvačnosti však zatím stále míří po správných kolejích do stanice s názvem čtvrtfinále. V ohlédnutí na uplynulým obdobím jsme s hlavním karlovarským koučem rozebrali problémy, které mužstvo trápily, i příjemnější momenty z oslav výročí karlovarského hokeje. Vzhledem k blížícím se svátkům jsme také nahlédli do způsobu, jakým Zdeněk Venera tráví Vánoce. Obsáhlý rozhovor naleznete uvnitř článku.

Ve druhé čtvrtině získala Energie 18 bodů, což není málo ale ani hodně. Jak byste toto období zhodnotil?
Samozřejmě to nebylo tak slavné, jako v první čtvrtině. Hráli jsme však mnoho zápasů venku, protože se nám otočilo příznivé vylosování z první čtvrtiny. Určitě bych uvítal nějaký bodík navíc, ale jak jste řekl, mohlo to být i horší.

V jedné fázi dostávalo mužstvo poměrně dost branek. Nezapomínali hráči v uspokojení nad zlepšenou produktivitou trochu na obranu?
Možná máte trochu pravdu, ale nijak černě bych to neviděl. Těžko najdete mužstvo, které hodně branek dává a zároveň jich málo dostává. Buď je to ofenzivně laděné mužstvo, které vyhrává například 7:5, nebo mužstvo hraje jako my v minulých letech na výsledky 2:1 apod. Letos jsme, myslím, tak někde uprostřed.

Jak velký vliv měla na výsledky zranění několika hráčů?
Kromě toho, že jsme v první čtvrtině hráli převážně doma, jsme také byli téměř pořád kompletní. To byla obrovská výhoda. Když nám pak vypadlo několik hráčů, objevily se skulinky, které se nám někdy podařilo zacelit lépe, někdy hůře. Těžko však předpokládat, že sezonu odehrajete s kompletním kádrem. Se zraněními se musí počítat a o to víc si cením bodů, které jsme si nahráli v té první čtvrtině. Díky nim je naše postavení stále slušné.

Absenci několika opor jste kompenzovali hostováním Padělka s Bahenským. Jak jste byl s jejich výkony spokojen?
Ti dva přišli do cizího mužstva bez předchozích tréninků a nějakého času na zapracování, proto jsme od nich těžko mohli očekávat, že budou utvářet výsledky mužstva. Potřebovali jsme především zacelit mezeru po dvou zraněných útočnících a tuto roli splnili bez problémů.

Hostování Aleše Padělka na začátku prosince skončilo. Bylo to tím, že Znojmo o něj projevilo zájem, nebo jste do své hry více potřebovali návrat Petra Mudrocha?
Společně s vedením klubu jsme dlouho toto rozhodnutí zvažovali a bylo třeba vzít v úvahu různé okolnosti. Dlouho to vypadalo, že Mudroch zůstane ve Znojmě a Padělek tady. Roli sehrálo i to, že v posledních zápasech se nám příliš nedařilo. Potřebovali jsme zvýšit konkurenci mezi obránci. Bylo tu také zranění Libora Ustrnula. Při plném stavu útočníků by navíc nevyšlo místo na Zuckera a Kuběnu. Bylo by to škoda. Chceme uhrát co nejlepší výsledek, ale zároveň musíme myslet na to, kdo tady bude hrát za pár let. A tak stále chceme dávat šanci mladým hráčům, kteří vyrůstají ve Varech. V té době také lékařská vyšetření ukazovala, že útočníci Bílek a Kraft jsou zcela v pořádku a mohou nastoupit do tréninku. Situace s Milanem Kraftem se nám teď ale zase zkomplikovala a nevíme, kdy bude schopen nastoupit.

(Během rozhovoru přichází telefonát týmového lékaře Jaroslava Budína. Podle posledních vyšetření se zranění Milana Krafta dále protáhne.)

Můžete prozradit jaké hráče z nižších soutěží máte v hledáčku pro případ dalších zranění?
Máme určitý okruh hráčů, které bychom případně mohli využít. Je to Jakub Rumpel v Mladé Boleslavi, bratři Bauerové v Kadani, Martin Zaťovič v Mostě, Kamil Tvrdek ve Vrchlabí. Dále tu jsou samozřejmě naši junioři, z nichž nejvíce zkušeností se seniorským hokejem mají Rastislav Dej a Vít Budínský.

Jaké bude složení útoků po návratu všech opor? Lze očekávat podobnou sestavu, která stabilně nastupovala v tom úspěšném úvodu?
To teď nemůžu říct. Budeme hledat takové složení útoků, které bude prospěšné z pohledu výsledků celého mužstva. Nemůžeme hledět na to, že třeba jedné lajně se zrovna daří. Pokud mužstvo prohrává, tak je úspěch jedné pětky k ničemu. Pokud budeme kompletní, tak se sestava pravděpodobně bude blížit té z úvodu sezony, jinak samozřejmě budeme muset hledat jiné složení.

Co potíže v koncovce z posledních zápasů? Alespoň podle výkonu reprezentantů by s tím již takový problém být neměl.
Petr Kumstát i Venca Skuhravý hráli dobře, stejně tak i Franta Skladaný ve slovenské reprezentaci. Pochvalu samozřejmě zaslouží i Lukáš Mensator. Věřím, že to pro ně bude povzbuzení a že se jim bude dařit i tady. Snad si to všechno nevystříleli v Rusku.

Karlovarský hokej za sebou má oslavy výročí. Jak se vám líbil exhibiční zápas i následný večer v Grandhotelu Pupp?
Myslím, že to byl výborný nápad. Musela to být velká práce pozvat tolik lidí a na nikoho nezapomenout. Když jsem se mezi pozvanými hosty pohyboval, viděl jsem, že si toho velice váží, že se koná taková akce a že na ní byli pozvaní. Někteří byli hodně dojatí. Také bylo dobré, že si spolu mohli zahrát ti, kteří se na ledě nikdy nepotkali. I v Puppu, kam podle mých informací dorazilo až 600 lidí, se to všem líbilo.

A už jste si koupil knihu o historii zdejšího hokeje? I o vás se v ní píše.
Já jsem jeden z těch šťastných, kteří ji dostali zdarma. Nejsem sice žádná zdejší legenda, ale Míra Vaněk mi slíbil, že na stoleté výročí mě pozve taky (smích).

Tento týden jste si prohlédli staveniště v Tuhnicích. Jak na vás zatím rozestavěná multifunkční aréna působí?
Zatím tam tedy byla stejná zima jako je na stávajícím stadionu, ale po dokončení to bude pěkná hala. Je to zatím jen hrubá stavba, ale celkové obrysy tribun už se rýsují. Je jasné, že Vary si jí po takové době zaslouží. Bude to odměna nejen pro hráče a fanoušky, ale i pro celou veřejnost. Bude to chlouba města a časem ji snad ocení i ti, kterým se momentálně moc nelíbí.

Blíží se Vánoce, už máte nakoupené dárky?
Na to naštěstí mám lidi, jmenovitě mojí ženu. Já chození po obchodech a nakupování nesnáším a tím spíš v období Vánoc, kdy do vás někdo na každém kroku vrazí a hodinu stojíte frontu na košík. Ženě jsem za to vděčný, že toto za mě obstará. Je to však na úkor toho, že pak sama nemá žádné překvapení.

To si vybírá dárek i sama pro sebe? :-)
Právě že si dárek většinou nakoupí i sobě. Já se vždycky snažím sehnat nějakou maličkost, aby pod stromečkem měla alespoň nějaké překvapení. Většinou to ale mám vyřízené za pět minut (smích).

Vánoce pak slavíte klasicky stylem kapr-stromek-dárky, nebo jsou v tom na Valašsku nějaké rozdíly?
Bude to stejné až na množství vypité slivovice. Bez pořádného aperitivu se to tam neobejde. Všechno to mastné pak lépe vytráví.

Co byste k Vánocům a do nového roku popřál fanouškům karlovarského hokeje?
Kromě těch klasických věcí jako je zdraví bych jim chtěl popřát mnoho pěkných zápasů. V základní části jich doma sehrajeme už jen 11, takže než se nadějeme, bude konec. Přál bych jim, aby to letos místo předkola bylo alespoň čtvrtfinále. Naše mužstvo pro to udělá maximum. A všem Karlovarákům bych chtěl popřát, aby se co nejdříve dočkali nové haly, a aby ji pak navštěvovali v hojném počtu.

Děkuji za rozhovor a přeji pěkné prožití Vánoc.