Žraloci poprvé prohráli, přesto dál vedou

Až osmém zápase sezóny v rámci předposledního kola základní části poznali sledge hokejisté SKV Nowaco Sharks hořkost porážky. Z výhry 4:2 se na karlovarském ledě mohli v neděli odpoledne radovat zlínští Sedící Medvědi. O den dříve si ale Žraloci v nervózním duelu poradili s Olomouckými Kohouty 5:0 a udrželi díky tomu první místo v tabulce.

SKV Nowaco Sharks Karlovy Vary - APA VČAS Olomoučtí Kohouti 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)

Branky: 20. J. Berger (Hrbek), 27. M. Geier, 28. Nejedlý (M. Geier), 36. Lindák (M. Geier), 38. M. Geier (Hrbek). Rozhodčí: Schöpf. Vyloučení: 1:5, navíc J. Berger 5 minut a do konce utkání - Stodola 5 minut a do konce utkání, Brix 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 50.

Karlovy Vary: Bozděk - Hrbek, Kvoch, M. Geier, Nejedlý, J. Berger, Janko, Lindák, Jeřábek, Forgo, Kovářík

Olomouc: Hulín - Voženílek, K. Veselý, J. Veselý, Staněk, Vaverka, Mlčák, Keller, Havlík, Žíla, Stodola, Beneš, Brix

Bez nemocného Tomáše Bergera a zaměstnaných Frouse a Janouška nasadili Žraloci do souboje proti olomouckým Kohoutům i juniorské hráče, přesto se od úvodu tlačili do útoku. Dobře chytající Hulín ale trpělivě odrážel všechny pokusy. Po pěti minutách hry se snažil do brejku ujet Brix, kterého ovšem obral o puk Kvoch a následně si Žraloci zahráli v početní výhodě. Při ní doklepával do prázdné branky Nejedlý, málo razantní pokus ale stihl Hulín na poslední chvíli zasatavit. Bozděk v karlovarské brance zasahoval až v 8. minutě, když betonem zastavil nahození Karla Veselého. Žraloci se opět nastěhovali do útočného pásma, žádná z množství střel však nenašla svůj cíl, a tak první patnáct minut skončilo bez branek.

Hned v úvodu druhé třetiny zkoušel pozornost moravského soupeře Michal Geier, který po ideální nahrávce Jiřího Bergera zamířil z levého křídla nakonec jen do boční sítě. Hosté zpřesnili hru a několik minut nepouštěli domácí na dostřel, pak ale jejich hráz povolila. Na konci 19. minuty nastřelil Kvoch tyč a o necelou minutu později využil Jiří Berger vymetené ulice až k Hulínovi a zkušeně zavěsil. Žraloky gól nabudil a vytvářeli si další šance, Kvoch ovšem vyprášil Hulínovu lapačku a Lindák mířil z bezprostřední blízkosti do brankáře.

Ve 23. minutě přišel moment, jaký se nevidí ve sledge hokeji zas tak často. Osobní souboj karlovarského Bergera a olomouckého Mlčáka postupně přerostl z nevinného pošťuchování až v nefalšovanou pěstní výměnu názorů. Karlovarský kapitán měl v boxerské vložce navrch a možná i proto se do bitky přijeli zapojit další hráči Olomouce, ihned následováni Karlovarskými. Rohodčí v nastalé vřavě zaměnil jednoho z aktérů a do konce utkání vyloučil Bergera a Stodolu.

Od té doby vládla na ledě nervozita. Nejedlého dorážky na Hulína se nelíbily Brixovi, který se stal dalším vyloučeným hráčem za hrubost. Početní převahy využil Michal Geier, který doslova dovezl puk až do branky a zvýšil na 2:0. Uběhla necelá minuta, když se Geier převtělil do role asistenta a Luboš Nejedlý upravil na 3:0. Zdálo by se, že je rozhodnuto a dění na ledě se uklidní, ale že tomu tak není ukázal Keller, který si vyšlápl na Jeřábka sedícího na střídačce a led se na chvíli znovu proměnil v rohovnický ring. Tak skončila druhá třetina, která kromě tří branek přinesla i notnou dávku sledge boxu.

Ve třetí třetině se Žraloci kromě dorážky Nejedlého nemohli dlouho prosadit, ale v začínající 36. minutě našel Geier před brankou osamoceného Petra Lindáka a ten mohl po opakovaném pokusu oslavit svůj první gól v sezóně! Žraloci se usadili v útoku a toužili přidat další gól. Nováček Forgo ještě v dorážce neuspěl, produktivní Michal Geier po Hrbkově přihrávce zpoza branky ano. Reprezentační útočník se snažil dokonat svůj hattrick, Hulína už ale z dalších svých šancí nepřekonal. 20 sekund před koncem ještě zkusil štěstí Mlčák, ale z levého kruhu těsně minul Bozděkovu branku, a tak se na skóre 5:0 už nic nezměnilo.

Ohlasy trenérů:

Jiří Berger st. (Karlovy Vary): "První třetina se mi vůbec nelíbila, hráli jsme moc individuálně a když jsme přihráli, tak nepřesně. Za to extempore ve druhé třetině Jirku Bergera taky nepochválím, oslabil mančaft a na vítězství jsme se museli hodně nadřít. Po té bitce a vyloučení se ale hra dostala do dobrého tempa. Kluci, co hráli poprvé nebo si jindy nezahrají tolik, dnes nezklamali. Hráli dobře, vyhrávali buly, Lindák dal gól (mohl dát dva) a Forgo měl taky jeden na hokejce."

Jiří Janák (Olomouc): "Soupeř nás od začátku předčil ve všech herních dovednostech, prakticky nebylo co řešit. My jsme se první třetinu úspěšně bránili a snažili jsme se vyhazovat kotouče tak, abychom neinkasovali, což byl náš cíl pro celý zápas. Nějaké šance jsme měli, nicméně to byly světlé výjimky. Nervozita myslím vyplynula z toho, že hráči museli nějak ventilovat špatný pocit z prohry."

SKV Nowaco Sharks Karlovy Vary - ZAS Hamé Sedící Medvědi Zlín 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)

Branky: 27. J. Berger (Kvoch), 40. J. Berger - 5. Hornich, 21. Palát, 36. Fojtík (Julina), 43. Palát (Julina). Rozhodčí: Mikeš. Vyloučení: 1:1. Diváci: 100.

Karlovy Vary: Janoušek (od 21. Bozděk) - Hrbek, Kvoch, M. Geier, J. Berger, Janko, Lindák, Frouc, Jeřábek

Zlín: Matoušek - Fojtík, Hábl, Palát, Šojdr, Stodůlka, Sigmund, Julina, Herink, Derka, Hornich

Proti Zlínu se do karlovarské sestavy vrátili brankář Janoušek a obránce Frous, naopak vypadl Nejedlý, který onemocněl. Hosté, kteří o den dříve prohráli na Spartě, naznačili své ambice okamžitě po úvodním vhazování. Šojdr střílel od modré čáry a Janoušek musel zákrok lapačkou vytáhnout po pouhých 18 sekundách hry. Aktivitu se snažil Medvědům oplatit Jiří Berger, kterému už v samostatném nájezdu nepřekážel ani jeden hráč, ale karlovarský kapitán zapomněl puk za sebou. Hosté nadále přistupovali k domácím a rozrušovali většinu pokusů o rozehrávku. Jejich sebevědomí notně podpořil gól z konce 5. minuty, který dal Martin Hornich nahozením ze středního pásma po ledě a nešťastný Janoušek zpytoval své svědomí.

Žraloci odpověděli náporem, Matoušek ve zlínské brance ale vyrážečkou zlikvidoval Kvochovu ránu z pravého kruhu. Medvědi se rychle vymanili z defenzivy, ovšem sami se do zakončení příliš netlačili, a tak stovka diváků sledovala spíše marné pokusy Žraloků o přechod přes střední pásmo. Snad jen Hornich znovu pokoušel za hosty štěstí střelou po buly nebo dalším nahozením z dálky, za domácí odpověděl od červené čáry Jiří Berger a Matoušek při zákroku také neprokázal skálopevnou jistotu. Zlínský gólman se ale mohl spolehnout na obránce, jako ve 12. minutě, kdy před odkrytou část branky vyrazil Geierův pokus zblízka.

Do druhé třetiny vystoupili domácí sledge hokejisté tlakem, ze kterého vysvitl hlavně "čistokrevný" samostatný nájezd Michala Geiera. Karlovarský útočník však přesně našel nastavenou Matouškovu lapačku, a tak se vyrovnání nekonalo. Zlín se osvobozoval i za cenu zakázaného uvolnění, ale na začátku 21. minuty nečekaně udeřil. David Palát poslal puk na Janouška z pravého kruhu, brankář Žraloků kotouč vyrazil nad sebe a zbloudilý padající list se snesl za jeho záda - 0:2. Janoušek na nic nečekal a přenechal své místo Bozděkovi.

Zodpovědnost se rozhodl vzít na sebe Jiří Berger a krátce po rozehrání zatáhl puk, jeho razantní střelu z dálky však Matoušek vyrazil lapačkou. Poté se puky záhadně odrážely u obou branek. Nejprve po Sigmundově střele, pak po Bergerově nahození ze středního pásma, ale změna skóre z toho nebyla. Až ve 27. minutě si Jiří Berger doslova vymodlil snížení, když si z rohu vybruslil před Matouška a při okružní jízdě podél brankoviště ho nadvakrát překonal.

Boj o každý metr ledu připomínal úvod třetí třetiny. Ve 34. minutě se dostali k dorážkám zblízka hosté, domácí se ani při evidentní snaze do zakončení nedostávali. Ve 35. minutě si neporozuměli Hrbek se Sigmundem a jako dva hrubiáni se stali jedinými vyloučenými utkání. Většího prostoru na ledě využili lépe Medvědi. Erik Fojtík se dostal do samostatného nájezdu od červené čáry a střelou k pravé tyči nezaváhal - 1:3. Na konci 37. minuty jako by štěstěna ukázala, že dnes Žralokům přát nechce. Matoušek vyjel z branky proti nájezdu Bergera a Geiera na nikoho, puk ovšem nezalehl a karlovarský kapitán trefil z ostrého úhlu jen levou tyč zcela opuštěné svatyně.

Žraloci se nadále tlačili do útoku, ovšem střely Bergera i Kvocha postrádaly přesnost. Až ve 40. minutě vykřesal domácímu týmu naději Jiří Berger, jehož pokus z takřka nulového úhlu prošel za Matouška - 2:3. Karlovarský trenér udělil pokyny do závěru při oddechovém čase, ovšem Hrbkova chyba v obraně všechny plány na vyrovnání zhatila. V čase 42:42 lehce získal David Palát puk před Bozděkem a na dva pokusy pohodlně uzavřel skóre na 2:4.

Žraloci i přes první prohru v sezóně udrželi před Sedícími Medvědy první místo v tabulce a mají navíc zápas k dobru. V posledním dvoukole základní části tedy mají do boje o výhodnou pozici pro play-off vše ve svých rukou.

Jiří Berger st. (Karlovy Vary): "Neplnili jsme to, co jsme měli a dělali jsme chyby v rozehrávce. Zlín byl dneska efektivnější, my jsme taky měli šance, ale neměli jsme střelce. Hodně nám chyběl Nejedlý, který je typem hráče, co umí podržet puk. Gólman Janoušek vystřídal po druhé brance sám, ale byl jsem také rozhodnutý ho odvolat. Každopádně nevěšíme hlavy, že jsme prohráli, jedeme ještě do Budějovic a do Kolína a chceme jít do play-off z prvního místa."

David Vrbka (Zlín): "Dnes to bylo dobré. Příčinou úspěchu byly proměněné šance, i když karlovarský brankář nám trochu pomohl. Proti včerejšímu prohranému zápasu na Spartě jsme změnili právě to, že jsme proměňovali šance. Konečně jsem spokojen."