Žraloci s předstihem vyhráli základní část

Karlovarským sledge hokejistům zbývá sehrát ještě jedno utkání před vypuknutím vyřazovací fáze, už nyní se ale můžou radovat z jistého prvního místa ve skupině a z výhodné pozice pro play-off. Rozhodlo o tom 5. kolo České sledge hokejové ligy, ve kterém Žraloci porazili 4:2 Kolín i České Budějovice. Statisticky na kolektivním výkonu týmu nejvíce vydělal jeho kapitán Jiří Berger, který si za dva dny připsal 7 kanadských bodů (6+1), ale také 12 trestných minut. Ze sledge hokejového víkendu vám nabízíme souhrnnou reportáž.

SK Draci Kolín - SKV Sharks Karlovy Vary 2:4 (1:2, 1:2, 0:0)

Branky: 10. Dobruský (Kubeš), 25. Raul (Kubeš) - 2. J. Berger (Janko), 15. Hrbek (Nejedlý), 34. J. Berger (Kašpar), 40. Nejedlý (J. Berger). Rozhodčí: M. Tasch - Hollerová, J. Tasch. Vyloučení: 1:1. Využití: 1:0. Diváci: 20. Vývoj utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4. Hráno 10. ledna 2009 v Kolíně.

Šlágr kola si do Kolína přijela natočit na své kamery i Česká televize, souboj druhého s prvním se však musel obejít hned bez dvou hráčů základní sestavy na obou stranách. Kolínského Zdeňka Šafránka a Roberta Pabsta vypárovali Karlovaráci Michal Geier s Tomášem Bergerem.

Přesto začal zápas zostra. Po pouhých 76 sekundách těžil z Jankem vyhraného buly Jiří Berger a umístěnou střelou otevřel skóre. Domácí odpověděli snahou Dobruského, který se ale zpočátku ještě zastřeloval. Když však musel ze hry s menším trestem Hrbek, dokázal Radek Dobruský po necelé půlminutě z úhlu podstřelit Janouška a vyrovnat na 1:1.

Žraloci odpověděli pohlednou akci, při které bojovně naladěný Janko poslal prudký křížný pas před odkrytou Uhlemannovu branku. Jiří Berger na puk nedosáhl jen o centimetry, jinak by pohodlně vrátil modrobílým barvám vedení. Místo velké šance nakonec stačilo nahodit kotouč vysokým obloukem od modré čáry. Že je ve sledge hokeji každá střela nebezpečná dokázal tímto způsobem Uhlemannovi v 15. minutě Miroslav Hrbek a kolínský brankář musel trochu zpytovat své svědomí - 1:2. Ve zbytku první třetiny měli hosté nadále mírně navrch, ale po jejich chybě v obraně mohl vyrovnat Novák. Proti byl Janouškův beton. Dvě sekundy před sirénou neuspěl před Uhlemannem ani osamocený Forgo, a tak se těsné vedení Žraloků nezměnilo.

Hned po 30 sekundách druhé části se velké šanci ocitl J. Berger, zblízka však bekhendem přestřelil. Ve 24. minutě dokonce zazvonila levá tyč Uhlemannovy klece, když ránu aktivního kapitána Sharks přesně o potřebný vlas odklonila teč Dobruského. Žralokům možná ještě rezonoval typický zvuk v uších, a proto se nikdo z nich nevrátil do obrany a jen přihlíželi, jak Kubeš obchází Frouse a dál postupuje s Raulem už jen proti Janouškovi. Ten se proti zakončení Jiřího Raula dobře přesunoval ke vzdálenější tyči, ale puk přece jen propadl za brankovou čáru - 2:2. Vzápětí se střelec vyrovnávacího gólu nechal vyloučit, Karlovarští ovšem byli v početní výhodě bezzubí.

Vyrovnanou partii nalomil až nejistý zákrok Uhlemanna, který si ve 34. minutě málem srazil za záda dalekonosné nahození Nejedlého, a definitivně zlomil "angličan" Jiřího Bergera z téže minuty. Reprezentační útočník vítěznou trefu z pravého kruhu opřel o břevno a pravou tyč než puk definitivně zapadl za Uhlemannova záda. Definitivní podobu dal výsledku gólem do šatny Luboš Nejedlý, který byl důraznější na hranici brankoviště než kolínská obrana a přesně uklidil Bergerovu pobídku zpoza branky.

Třetí třetina už totiž nepřinesla prakticky žádné historicky významné události. Karlovy Vary taktickou hrou nepouštěly stále unavenější Kolín do ohrožení své branky a samy se dopředu za každou cenu nehrnuly. Nic na tom nezměnil ani oddechový čas domácích z 58. minuty a utkání se v poklidu dohrálo za stavu 2:4.

Ohlasy po utkání:

Stanislav Tejkal (trenér Kolína): "Zápas to byl dobrý, hrálo se dost pozičně i docela rychle. Vzhledem k tomu, že nám chyběli dva klíčoví hráči v útoku, tak jsem s výsledkem spokojen. Nebylo to žádné drama. Sice jsme potřebovali tři body, ale nepovedlo se."

Jiří Berger st. (trenér Karlových Varů): "Já jsem spokojen, měli jsme po většinu zápasu navrch a zaslouženě vyhráli. Nějaké chyby jsme občas udělali, ale když jsme se dostali do vedení 4:2, už jsme to bez problémů udrželi."

B.B. Budweiser Kings České Budějovice - SKV Sharks Karlovy Vary 2:4 (0:1, 1:3, 1:0)

Branky: 36. Klíma (Podhradský), 45. Kovář (Hornich) - 6. J. Berger, 29. J. Berger, 33. J. Berger (Janko), 38. J. Berger (Hrbek). Rozhodčí: Hamr, Slavík. Vyloučení: 1:2, navíc J. Berger (Karlovy Vary) 10 minut. Bez využití. Diváci: 12. Vývoj utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4. Hráno 11. ledna 2009 v Jindřichově Hradci.

Po večerním utkání v Kolíně museli být Žraloci připraveni už v 10 hodin dopoledne druhého dne v Jindřichově Hradci, kde je čekalo měření sil s Českými Budějovicemi. Králové usilují po delší době o play-off a po den staré prohře se Spartou doufali v důležitý bodový zisk. Oba celky si hned v úvodu vyzkoušely neúspěšně přesilovku a rychlý sledge hokej plynul ve vyrovnaném duchu. Po pěti minutách si ale hosté vytvořili tlak, který vygradoval ve zmatek před Švecovým brankovištěm a důraznou dorážku Jiřího Bergera do odkryté horní poloviny domácí svatyně.

Inkasovaná branka Budějovice vyburcovala k aktivitě a prakticky po celých zbývajících čtrnáct minut se hrálo před Janouškem. Žraloci občas podnikli útočný výpad, který ale naprosto spolehlivá obrana Budweiseru vždy dokázala zachytit. I přes optickou převahu si ale domácí tým nedokázal vytvořit gólovou příležitost. V předposlední minutě třetiny byl za nemístný komentář poslán na deset minut ze hry Jiří Berger a v očích Jihočechů se s odstraněním této překážky rozsvítila naděje.

Ve druhém dějství pokračovali pivaři v aktivní hře, kterou zdobil dobrý pohyb, méně už však zakončení. Z různých pozic to zkoušeli Klíma, Podhradský i Kalina, žádná střela ale nebyla natolik nebezpečná, aby Janouškovi nadělala problémy. Naopak se karlovarský brankář jistými zákroky dostal do správné provozní teploty. To Ševc na druhé straně musel mrznout, protože v této fázi hry byl prakticky bez práce. Nakonec i karlovarská defenziva, hlasitě dirigovaná reprezentačním obráncem Hrbkem, fungovala před svým brankovištěm spolehlivě, a tak se útočné eso Žraloků s číslem 10 vrátilo v čase 28:02 na led za nezměněného stavu 0:1.

Ten ovšem nevydržel příliš dlouho. Odpočinutý Jiří Berger projel mezi soupeři jako dieslová lokomotiva a v čase 28:41 rozvlnil síťku za Švecovými zády. Budějovice si v tu chvíli mohly jen vyčítat svou slabou střeleckou potenci. Navíc scházelo Jihočechům i potřebné štěstíčko, jak demonstroval ve 31. minutě Kalina a jeho dělovka, která se otřela o horní tyčku. A aby toho nebylo na Krále málo, po neschopnosti dostat puk z obranného pásma inkasovali potřetí. Ludvík Janko přepral u mantinelu Klímu, vyhrál puk pro Jiřího Bergera a ten z osy hřiště svou obávanou pumelicí zkompletoval hattrick.

Za stavu 0:3 bylo zdánlivě rozhodnuto, ale Králové se nevzdali a zbraně nesložili. V samém závěru 36. minuty se puk odražený od zadního hrazení přilepil na hokejku Zdeňka Klímy a Janoušek se už přemisťoval ke druhé tyči marně - 1:3. Za chvíli předvedl Klíma hezkou souhru s Hornichem, jehož zakončení musel gólman Žraloků zlikvidovat na dva pokusy. Vzápětí se ovšem mohl na karlovarské střídačce rozvinout klid. Bezprostředně po Hornichově šanci ujel po Hrbkově vysunutí do brejku Jiří Berger a své galapředstavení zakončil čtvrtým gólem v domácí síti.

Na Králech nutno ocenit, že zápas nezabalili ani za stavu 1:4 a i když sil ubývalo, snaha o korekci výsledku byla patrná. Ve 45. minutě se po velkém boji dostal k dorážce z těsné blízkosti David, jenomže před vytasenou lapačkou roztaženého Janouška mířil mimo branku. Po spálené tutovce se však puk dostal mezi kruhy k Martinovi Kovářovi a ten už měl dostatek času i zkušeností, aby zamířil přesně a snížil na 2:4. Nadějně vypadal z pohledu domácích a jejich 12 přítomných fanoušků i nájezd Kováře s Davidem na osamoceného Hrbka, hůře už dopadlo jeho zakončení. Od té chvíle už si karlovarští Žraloci výsledek pohlídali bez komplikací. Udržovali hru v dostatečné vzdálenosti od Janouška, občas si někdo pro radost vystřelil směrem na Švece. Zkušenost a střelecká potence reprezentačního i žraločího kapitána tak slavila nejen úspěch v utkání, ale s předstihem i jistou první příčku v základní části.

Petr Málek (trenér Českých Budějovic): "Oproti holomajzně se Spartou to dnes bylo dobré, hrál se pěkný, rychlý i kontaktní hokej. Klukům to docela šlo, žádnou novou taktiku jsme neměli, asi se prostě dobře vyspali. Škoda, že jsme párkrát propadli v obraně a inkasovali. Měli jsme si líp nahrávat a víc střílet, naše zakončení často vypadalo jako malá domů. Celkově mám ale i přes prohru dobrý pocit. Před rozhodujícími zápasy s Olomoucí a Zlínem doufám, že nám nikdo neomarodí. Potřebovali bychom to play-off ubojovat, byl by to pro nás takový impuls."

Jiří Berger st. (trenér Karlových Varů): "Byl to kvalitní zápas, i když Budějovice občas kousaly. Důležité bylo přežít Jirkovo (Bergera, pozn. aut.) vyloučení. Jirka dneska jednoznačně nejlepší hráč. Dobře taky zachytal Janoušek, i když u toho prvního gólu se možná mohl stihnout přemístit. Jsem rád, že nebyla moc znát absence Geiera. Kluci se na ledě pořád točili, všichni si zahráli a jsou doufám spokojení."

Další výsledky 5. kola ČSHL
Č. Budějovice - Sparta 0:2
Olomouc - Zlín 2:1
Kolín - Sparta 3:2 SN

Výsledky 5. kola způsobily, že Sparta vystřídala na druhém místě Kolín a Olomouc přepustila poslední místo Zlínu. O čtvrté místo, zaručující postup do play-off, si to v posledním dvoukole rozdají České Budějovice s Olomoucí a Zlínem. Důležitým faktorem budou také zápasy moravským celků s již postupujícím Kolínem.