Žraloci válí a po polovině základní části vedou

Sledge hokej: Karlovy Vary - České Budějovice 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Karlovy Vary - Kolín 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

Sledge hokejisté Karlových Varů uzavřeli o uplynulém víkendu první polovinu základní části a s průběžným hodnocením můžou mít jen spokojeni. Proti soupeřům z obou konců tabulky sice v sobotu a v neděli předvedli výkony odlišné skoro jako den a noc, na dvě výhry a pojištění první příčky to ale stačilo. Přinášíme vám podrobnou reportáž z víkendového dvojzápasu.

SKV Nowaco Sharks Karlovy Vary - B.B. Budweiser Kings České Budějovice 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky: 7. Kvoch (Hrbek), 9. J. Berger (Kvoch), 18. M. Geier (J. Berger), 45. Jeřábek (Lindák) - 20. Klíma. Vyloučení: 4:1. Bez využití. V oslabení: 1:0. Rozhodčí: Nídl, Schöpf. Diváci: 50.

SKV Nowaco Sharks Karlovy Vary: Bozděk - Nejedlý, Kvoch, M. Geier, T. Berger, Janko, Lindák, Hrbek, J. Berger, Frous, Jeřábek, Kašpar

B.B. Budweiser Kings České Budějovice: Švec - Kalina, Klíma, Podhradský, Málek, Kovář, Dvořák, David

Ač vítězné, neprožili Žraloci proti českobudějovickým Králům příliš povedené utkání a jako by to předznamenal samotný úvod sobotního zápasu. Hosté první dvě minuty častěji pobývali v útočném pásmu a Bozděk v domácí brance musel být ve střehu. Nicméně těžší zákrok si na své konto nepřipsal a Žraloci postupně převzali iniciativu. V končící 4. minutě našel Hrbek střílenou přihrávkou Jiřího Bergera, který však bez přípravy trefil Švece v budějovické brance. O chvilku později musel Švec reagovat i na tečovanou Kvochovu střelu, dalšímu pokusu karlovarského obránce ze 7. minuty už ale neodolal. Tomáš Kvoch se po "obranářské" spolupráci s Hrbkem prosadil střelou ke vzdálenější tyči a otevřel skóre.

Za další dvě minuty se mohla nálada Žraloků ještě zlepšit, protože při vlastním oslabení Jiří Berger zamířil přesně od modré čáry a zvýšil na 2:0. Pak ale jako by se ze hry domácího týmu vytratil řád. Kombinace postrádaly přesnost a protože ani hosté nehýřili povedenými akcemi, dospěla první třetina do svého konce v poněkud průměrném duchu. Za zmínku stojí snad jen Nejedlého dvojnásobný pokus v leže a na druhé straně Kovářova dalekonosná střela po ledě, vše se ale minulo úspěchem.

Do druhého dějství nastoupili domácí se snahou o nátlakovou hru, ale po chybě v rozehrávce se zablýskalo před Bozděkem. Kvoch "ideálně" přihrál do jízdy Kalinovi, který ale v samostatném nájezdu minul levý horní roh branky. Zmařená šance musela hosty mrzet o to víc, že na konci 18. minuty odskočili domácí na tříbrankový rozdíl. Jiří Berger našel v tandemu Michala Geiera a ten se zblízka nemýlil. Jihočeši se ale přece dočkali a za 69 sekund snížil překvapivou střelou z levého kruhu Zděnek Klíma.

Vstřelená branka hosty povzbudila a na několik minut se hra vyrovnala, s vyloučením českobudějovického Davida se však územní převaha opět vrátila na karlovarskou stranu. Do kýženého trháku se ale Žraloci stále ne a ne dostat. Na vině byl kromě nepřesností i dobrý obranný přístup hostujících hráčů a když už se domácí do velké šance dostali, neproměnili ji. Nejvíce si své nenproměněné brejky vyčítali Geier, který nepřelstil Švece střelou pod sledge, a Jiří Berger, jehož dlouho připravovaná střela rozezněla jen levou tyč.

Hosté cítili šanci na zdramatizování zápasu, a tak do třetí patnáctiminutovky nastoupili aktivně. Po ledě to zkoušel z dálky Klíma, ale Bozděka nepřekvapil. Zvýšené usilí na sobě potom pocítil domácí Nejedlý, který po střetu s Kalinou u mantinelu musel za pomoci opustit na několik minut led a zotavit se z otřesu. Králové si svou šanci vybojovali a ocitli se blizoučko snížení. Ve 32. minutě postupovali dva na Bozděka, ovšem ten se proti Klímově střele z prostoru mezi kruhy vytáhl klíčovým semaforem. Hostům hrála do karet i dvě vyloučení na domácí straně, ovšem více než mírnou územní převahu si nevynutili. Naopak v jednom z oslabení ujel do samostatného nájezdu Jiří Berger, zakončil však jen do dobře postaveného Švece.

A nebyla to zdaleka poslední spálená šance karlovarského kapitána v tomto zápase. V posledních pěti minutách, ve kterých si Žraloci vypracovali asi dosud největší tlak, ještě třikrát ztroskotal na Švecovi anebo nepřesné mušce. Nakonec se do střelecké listiny zapsalo 15 sekund před sirénou překvapivé jméno. Svůj první puk ve sledge hokejové kariéře doslova dotlačil za brankovou čáru po předchozím neúspěšném Lindákově dobývání Josef Jeřábek a zpečetil skóre na 4:1. Před utkáním průběžně prvního celku s posledním ale asi leckdo očekával výraznější rozdíl ve skóre.

Ohlasy trenérů:

Jiří Berger st. (Karlovy Vary): "Naše hra byla dnes chaotická, nehráli jsme vůbec to, co jsme si řekli v kabině před zápasem. Zkoušeli jsme to neustále individuálně a naráželi jsme na hráče Budějovic. Navíc jsme neproměňovali šance, když už jsme si je vypracovali. Potěšil mě Bozděk v brance, předvedl některé velmi dobré zákroky."

František Kovář (České Budějovice): "Byli jsme si vědomi, že jedeme na led lídra, a tak jsme chtěli co nejdéle hrát na bezbrankový výsledek. Na začátku se nám to dařilo a zdálo se, že to máme dobře rozehrané. Potom jsme ale dostali dvě poměrně laciné branky a to už se na našem výkonu odrazilo. Nicméně nehodili jsme flintu do žita a když budu srovnávat s předchozími našimi zápasy, tak dnes jsme podali nejlepší výkon a bojovali jsme až do konce."

SKV Nowaco Sharks Karlovy Vary - SK Draci Kolín 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

Branky: 7. J. Berger, 10. M. Geier (J. Berger), 27. J. Berger (Kvoch), 36. J. Berger (M. Geier), 40. J. Berger (Nejedlý) - 17. Kubeš (Bejvl). Vyloučení: 2:2. Využití 1:0. Rozhodčí: Jandl. Diváci: 90.

SKV Nowaco Sharks Karlovy Vary: Janoušek - Nejedlý, Kvoch, M. Geier, T. Berger, Janko, Lindák, Hrbek, J. Berger, Frous, Jeřábek

SK Draci Kolín: Boček - Kubeš, R. Buhr, Šafránek, Bejvl, Dobruský, Pabst, Novák, Raul, Obořil, Hron, Najbrt

O mnoho povedenější a za přispění kolínského soupeře i atraktivnější představení odehráli Žraloci o den později. Úvod se odehrával převážně na polovině Kolína, který ale nepouštěl Karlovaráky do šancí. Teprve na konci 4. minuty se k odraženému puku dostal Nejedlý a z úhlu přestřelil Bočkovu bránu. To ještě mladý útočník Žraloků netušil, že převezme po Jiřím Bergerovi úlohu vrchního spalovače šancí. Přesně minutu po Nejedlého pokusu se hnali bratři Bergerovi na jediného obránce, Jiří se posledního hráče ideálně zbavil, ale poté namířil jen do připraveného Bočka.

Karlovarský tlak vzrostl a před brankovištěm se dostal k nebezpečné dorážce opět Nejedlý, znovu však zamířil pánu bohu do oken. Překvapit Bočka zkoušel i Hrbek lišáckou střelou z rohu, nakonec se ale ujala až sólová akce Jiřího Bergera ze 7. minuty. Domácí kapitán s pukem na holi absolvoval okružní jízdu celým útočným pásmem a poté z prostoru mezi kruhy poprvé přesně zamířil.

Ačkoliv se Draci snažili vyrážet do brejků, pozorná žraločí obrana žádné nepřipouštěla, a tak si Janoušek první zákrok připsal až v 8. minutě, když zkrotil střelu po buly v levém kruhu. Krátce na to musel "usednout" na trestnou lavici Hron a Žraloci trestali. Michal Geier byl po přihrávce Jiřího Bergera úplně sám u pravé tyče a zkušeně zavěsil na 2:0. S hosty mohlo být vzápětí ještě hůře, ovšem osamocenému Jankovi vypadla před Bočkem v přemíře snahy hokejka z ruky. Kolín zahrozil Robertem Pabstem až v závěru třetiny, ovšem důrazně vybojovaný kotouč už nedokázal německý útočník pod tlakem karlovarské obrany využít k ohrožení Janouška.

Draci uspořádali o přestávce taktickou poradu a ta se vyplatila. Už po 76 sekundách druhé třetiny totiž Pavel Kubeš využil zmatků v domácí obraně a střelou z levého kruhu jako správný kapitán vyburcoval svůj tým ke snaze o zvrat. Drakům narostla křídla, ovšem z pobytu před Janouškem nevytěžili větší šanci a Žraloci postupně vyrovnali hru.

Velké věci se děly na ledě mezi 20. a 22. minutou. Oboustranně útočnou hru okořenilo několik pěkných momentů. Umístěnou střelu Jiřího Bergera vyrazil Boček lapačkou, na druhé straně mířil Pabst v akci jeden na jednoho těsně vedle a Jiří Berger vzápětí z protiútoku namířil do kolínského gólmana. Pohledný útočný hokej musel bavit i necelou stovku diváků, kteří si na šlágr kola našli cestu. V pokračujícím útočném festivalu úspěšně zlikvidoval Janoušek Pabstovu prudkou ránu od mantinelu a Bočka napřekonal na druhé straně ani ležící Tomáš Berger.

Nakonec udeřilo ve 27. minutě, ve které důležitou třetí branku dal výstavní střelou z "vrcholu" levého kruhu Jiří Berger. Zvýšení měl na hokejce Luboš Nejedlý, ale tentokrát sám před brankou trefil "alespoň" gólmana. Janoušek tedy musel být nadále stoprocentně pozorný. V poslední minutě už kolínská střídačka zvedala ruce při Pabstově jedovce do boční sítě a následně vychytal karlovarský gólman Dobruského betonem.

Středočeši se svým Středoněmcem nechtěli zápas jen tak vzdát a do poslední třetiny vstoupili zdravě dravě. První varování, že přitom ale nemají zapomínat na obranu, poslala přímočará akce Geiera s Jiřím Bergerem. Ta ještě gólem neskončila, opakovaná spolupráce ze 36. minuty už ano a Jiří Berger z pravého kruhu zvýšil už na 4:1. Ačkoliv na led nedopadly žádné čepice, mohl slavit hattrick. Tato trefa asi definitivně zlomila dračí odpor a definitivně jasno bylo o čtyři minuty později, kdy svou čtvrtou brankou v zápase dal Jiří Berger definitivně zapomenout den starému trápení.

Konec si Žraloci s vidinou prvního místa v tabulce užívali. Michal Geier se projel mezi dvěma obránci až do zakončení, zamířil ale vedle. Domácí tým útočil i v oslabení při trestu za příliš mnoho hráčů na ledě. Geier ani Kvoch už však skóre nenavýšili. Sympatickou snahu Kolína o korekci skóre utnul zákrokem dne Janoušek, jehož semafor 25 sekund před koncem proti Pabstovi střílejícímu v nájezdu dvou na nikoho by mohl být zařazen do soutěže o sledge hokejovou zlatou helmu. Kdyby ovšem nějaká existovala. Díky vítězství nad Kolínem se po polovině základní části Žraloci o tři body osamostatnili na vrcholu tabulky.

Jiří Berger st. (Karlovy Vary): "Oproti včerejšku jsme se zlepšili a s výkonem už jsem spokojenější, navíc jsme si pojistili první místo. Skóre myslím odpovídá průběhu hry, nevyužili jsme ještě několik vyložených šancí. Ale Kolín také, dobře nám zachytal gólman Janoušek."

Stanislav Tejkal (Kolín): "Tak jak hrály Karlovy Vary, tak bych si představoval i náš hokej. Úroveň zápasu byla slušná, ale s naším výkonem nemůžu být spokojen, když jsme dostali pět gólů. Dělali jsme hlavně velké chyby v obraně. Šance jsme sice měli, ale většinou je nedotáhneme do konce."