Žraloci ztratili úvodní semifinále dvanáct sekund před koncem

SKV Sharks - Draci Kolín 3:4 (1:1, 1:2, 1:1). Stav série: 0:1.
Semifinále Sportmall sledge hokejové ligy zahájili karlovarští Žraloci smolnou prohrou s úřadujícími mistry z Kolína. Hosté sice přijeli do Ostrova s okleštěnou sestavou a bez stabilního brankáře, přesto měli pohromadě svou nejúdernější pětku složenou z českých reprezentantů. Vyrovnaný průběh zápasu, kdy oba týmy vedly i dotahovaly, byl proto po měsíc starém výsledku 1:11 poněkud nečekaný. Jenže sympaticky bojující Karlovaráky srazil do kolen gól v momentě, kdy se už všichni chystali na samostatné nájezdy. Do třetí sirény zbývalo pouhých dvanáct sekund.

SKV Sharks Karlovy Vary - SK Draci Kolín 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)

Branky: 2. J. Berger (Janko), 21. J. Berger, 32. J. Berger (Hrbek, Nejedlý) - 4. Raul (Kubeš, Kvoch), 22. Raul (Kubeš, Kvoch), 23. M. Geier, 45. Kvoch. Rozhodčí: Fagan - Schopf, Danyo. Vyloučení: 2:1. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 30. Vývoj utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:4. Hráno 8. ledna 2011 v Ostrově.

Karlovy Vary: Janoušek - J. Berger, Hrbek, Frous, J. Švec, Janko, Lindák, T. Berger, Forgo, Nejedlý, Čolič, Očenášek.

Kolín: Glier - Kubeš, Kvoch, M. Geier, Raul, Šafránek, Bejvl, V. Buhr.

Hosté dorazili na západ Čech s početnou marodkou a dokonce museli do branky nasadit hráče z pole. Této role se za poslední rok už podruhé zhostil René Glier a již po minutě hry to s obhájci titulu nevypadalo nejlépe. Janko kulečníkovým odrazem o mantinel vyslal dopředu Jiřího Bergera, ten přebruslil Kvocha a po ledě z prvního zakončení v zápase poslal domácí Žraloky do vedení.

Síla Kolína se však ukázala zanedlouho. Po faulu Nejedlého rozehráli Draci přesilovku a na konci 4. minuty vyrovnával z druhé vlny pálící Jiří Raul. Po divokém začátku se hra zklidnila a především oba týmy zpřesnily obrany. Až kolem 10. minuty se začali hosté dostávat do tlaku, který ovšem přetavili jen ve zvonící horní tyč při Raulově tutovce. Ke konci třetiny se Žraloci oklepali a Hrbek nahazoval nebezpečně do brankoviště, tam byl ale správně posazený Glier a puk svou výstrojí odrazil.

Domácí si ve druhé třetině brzy zahráli svou jedinou přesilovku v zápase. Forgovi ale jednoduché zakončení znemožnilo postavení spoluhráče v brankovišti. Přesto šli Žraloci znovu do vedení a to paradoxně při vlastním oslabení. Při trestu Tomáše Bergera Glier nepokryl nahozený puk, na pomoc mu přijel Michal Geier, ale když do mlýnice dorazil i Jiří Berger, kotouč se doplazil za brankovou čáru a rozhodčí Fagan po krátkých protestech gól bez pochybností uznal.

Jenže karlovarská radost tentokrát trvala jen 70 sekund a ještě v téže početní převaze vyrovnal po přímočaré akci znovu Jiří Raul. A to nebylo ze strany Kolína vše. Uběhlo dalších 75 sekund a Draci slavili vedení, když si Michal Geier vybruslil z rohu a i v pádu dokázal dokončit dlouhou kličku a upravit skóre na 2:3. Hosté se snažili navýšit stav pomocí kombinací, ale domácí obrana v čele s Janouškem odolávala. Naopak v poslední minutě prostřední třetiny trefil Jiří Berger po ledě tyč kolínské branky.

A do třetice zněla branková konstrukce po pouhých 15 sekundách třetí části, kdy se o pravou Janouškovu tyč zastavila tečovaná střela aktivního Jiřího Raula. Zápletka tak mohla pokračovat, ve 32. minutě napřáhl skoro na červené čáře Jiří Berger a utěšenou ranou vyrovnal i zkompletoval svůj hattrick.

S blížícím se závěrem začal růst nápor kolínských Draků, jenže Žraloci nepouštěli soupeře do vyložených šancí a ty menší s přehledem likvidoval gólman Janoušek. Ve 41. minutě požádal trenér Tejkal pro hosty oddechový čas a porada se málem vyplatila. Po vyšachování domácí obrany mohl rozhodnout Kubeš, ale souboj tváří v tvář s Janouškem prohrál. Karlovarští vycítili šanci na překvapení a tlačili se ke střelám, Glier si však se všemi pokusy v závěru poradil.

Nakonec se usmálo štěstí na Kolín v době, kdy už asi všichni počítali s rozhodujícími samostatnými nájezdy. Kotouč vyhazovaný po mantinelu zpoza karlovarské branky se odrazil přímo na hokejku Tomáše Kvocha, který po pár tempech využil otevřeného prostoru a dal vítězný gól dvanáct sekund před koncem. Draci se díky tomu ujali v sérii hrané na dvě výhry vedení 1:0 a před odvetou na středočeském ledě mají k finále blíže.

Ohlasy po utkání

Martin Frous (obránce Karlových Varů): "Sehráli jsme daleko vyrovnanější zápas než naposledy v Kolíně. Více jsme zabojovali a šli jsme víc do těla. Psychicky nám pomohlo, že výsledek byl prakticky celý zápas vyrovnaný. To, že dneska Kolín neměl brankáře, asi také mělo podvědomě vliv, ale nemyslím si, že rozhodujícím způsobem. V poli proti nám hrálo pět reprezentantů, takže jsme je stejně museli nějak přehrát a překonat, abychom se vůbec k tomu gólmanovi dostali. Stejně tak je pravda, že střelu před naším třetím gólem, která šla skoro od červené čáry, by "regulérní" gólman asi chytil. Podstatné pro nás je, že jsme vyrovnali hru v poli a nemusíme před odvetou věšet hlavu."

Stanislav Tejkal (trenér Kolína): "Osobně jsem tipoval, že padne mnohem víc gólů na obou stranách, ale hra se vyvinula, jak se vyvinula. Náš náhradní brankář zachytal a měl i štěstí, což bylo pro nás hodně důležité. Rozhodující gól dvanáct sekund před koncem mě potěšil, protože na nájezdy jsme jít nechtěli. Jinak pěkná hra, rychlá, forčekovali jsme, ale chyby tam byly taky. Obrovské plus našeho týmu bylo to, že jsme dvakrát dokázali rychle odpovědět na inkasovaný gól a pak se dokonce dostat do vedení."

Série Zlín - Sparta

Souboj druhé semifinálové dvojice rozhodla jediná trefa. Vítězný gól zaznamenal v polovině zápasu návrátilec do zlínského dresu Erik Fojtík.

SHK LAPP Zlín - Sparta Praha 1:0 (0:0, 1:0, 0:0), stav série 1:0
Branka: 23. Fojtík (Julina).