HC Energie Karlovy Vary

Dorostenci získali skalp lídra

HC Energie - HC Mountfield 4:1 (3:1, 0:0, 1:0)
KARLOVY VARY - V pozici prvního celku tabulky, který navíc v posledních sedmi zápasech neprohrál, přijížděli českobudějovičtí dorostenci na západ Čech. Mladí energetici nedbali papírových předpokladů a především výborným výkonem v první části urvali cenné body. Díky dvěma trefám Miroslava Hudáka a spolehlivým zákrokům brankáře Petra Hrušky tak zůstávají na postupových příčkách.
Extraliga dorostu, 30. kolo, so 16.12.2006, Zimní stadion Karlovy Vary
Karlovy Vary
České Budějovice
4:1
3:1, 0:0, 1:0
Branky a nahrávky: 6. Hudák (Chaljavin), 8. Hudák (Kroupa), 20. Mistoler (Kellner, chaljavin), 55. Kroupa (Vaněk, Kellner) - 18. Rezek (Soudek). Rozhodčí: Uřídil - Brček, Ryba. Vyloučení: 9:11, navíc Dlapa (KVA) 10 min. nesp., Mistoler (KVA) a Soudek (CEB) 5 min. + DKU hrubost, Vráblík (CEB) DKU nesp. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 68. Střely na branku: 33:33. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
Karlovy Vary: Hruška - Ryžuk, Dlapa, Tomeček, Jemelyanov, Roha, Funk, Špila - Polák, Frank, Kellner, Chaljavin, Hudák, Mistoler, Flieger, Putyera, Vaněk, Kroupa
České Budějovice: Hnízdil - Jank, Předota, Semrád, Budina, Vráblík, Dietz - Javůrek, Seidl, Hudler, Marek, Ježek, Janeček, Sumerauer, Heřman, Vaniš, Soudek, Rezek, Boška

Komentář k utkání

V boji proti aktuálně prvnímu celku tabulky neměli evidentně mladí energetici o motivaci nouzi a hned v prvním střídání zamotali soupeři řádně hlavy. Jejich nástup však zpomalilo brzké vyloučení Kroupy a v této přesilové hře se zrodila první velká příležitost Českobudějovických. Rezek si v pravém kruhu nechal čas na zamíření a přesně vystřelil do horního růžku. Petr Hruška, strážce karlovarské svatyně, ale mrštným pohybem lapačky vytlačil puk nad horní tyč.

Když byli opět v pěti, pokračovali domácí v útočných kombinacích a v šestá minuta přinesla první ovoce jejich snažení. Miroslavu Hudákovi se vyplatil důraz při forčekingu ve středním pásmu, nejistého obránce obral o puk a ve spolupráci s Valerijem Chaljavinem vstřelil úvodní branku utkání. Aktivní hra domácích činila červenomodrým i nadále velké potíže. V sedmé minutě se před brankáře Hnízdila prosmýkl Polák, přesnějšímu zakončení jeho bekhendové střely však zabránil faul. Hákování Semráda potrestal hrdina úvodních minut zápasu Miroslav Hudák, když nadvakrát doklepl Kroupův milimetrový pas od zadního mantinelu.

Ďábelské tempo energetiků začalo opadat kolem desáté minuty a vážnější situace řešil konečně i gólman Hruška. Například když Heřman obešel obránce a ocitl se sám u karlovarské branky. Hostující útočník sice zamířil jen do brankářových betonů, pro svůj tým alespoň vybojoval přesilovou hru. V ní předvedl tvrdou golfovou střelu od modré Soudek a halou zaduněl Hruškův beton. To ale bylo z této početní výhody vše, neboť jí ukončilo kuriózní a málo vídané vyloučení na straně hostí. Ti dvakrát po sobě přehnali svou iniciativu na vhazování a sudí Uřídil je odměnil dvouminutovým trestem.

První radost na střídačku Českobudějovických přinesla až osmnáctá minuta. Evidentně odpočatý po předchozím pobytu na trestné lavici Josef Rezek ve vlastním oslabení ukázal záda karlovarské obraně a svůj únik zakončil trefou mezi Hruškovy betony. Dobrou náladu v táboře hostí poslal půl minuty před sirénou k ledu Tomáš Mistoler, když ideální nahrávku z rohu poslal do protipohybu gólmana.

S výměnou stran jakoby si týmy prohodily i iniciativu a hokejisté z jihu Čech ovládli led. Notně jim k tomu pomohla řada po sobě jdoucích vyloučení domácích hráčů, která v jeden moment vyústila dokonce v 115 sekund dlouhou výhodu pěti proti třem. Hosté však předvedli pramálo invence, a domácí obětavá obrana podpořená jistým Hruškou tak tuto situaci ustála. Potrestat hosty mohl v polovině utkání Polák, přesný pas od mantinelu přímo před Hnízdila však poslal příliš vysoko. Na druhé straně zahrozil o pár minut později Heřman, když tečoval nahození svého spoluhráče. Hruška na změnu směru kotouče ještě stačil zareagovat a vykopl jej špičkou betonu. Změnu skóre pak již nepřineslo ani přečíslení Energie tři na jednoho, ani padesátivteřinová dvojnásobná přesilovka na straně Mountfieldu.

Úvod závěrečného dějství patřil domácím hokejistům. Střela Rohana ze střední vzdálenosti se jemně otřela o tyč, Tomáš Polák pak v situaci dva na jednoho mířil příliš vysoko. Po sobě jdoucí vyloučení Jemelyanova a Hudáka pak znamenala další výhodu dvou mužů v poli pro hosty. Jak již se však v zápase stalo téměř tradicí, působili červenomodří lehce bezradným dojmem a jejich pokusy od modré s přehledem likvidoval Hruška. O dvě minuty později zvládl brankář Energie i jedovatý pokus Janečka, jenž dostal u mantinelu až příliš mnoho prostoru.

Tím takřka skončily hokejové okamžiky a zápas upadnul do častých vzájemných potyček, přerušování a diskusí. K vidění byla v mládežnickém hokeji málo obvyklá bitka, jejíž aktéři Tomáš Mistoler a Robin Soudek odešli předčasně do sprch. Plány Českých Budějovic vzaly definitivně za své v 55. minutě, kdy Vaněk našel u druhé tyče volného Patrika Kroupu, který se do prázdné klece nemýlil.

Hosté se tak po sedmi úspěších musí smířit s porážkou, naopak energetici získali cenné body pro postup do vyřazovacích bojů.

Ohlasy trenérů

Karel Mlejnek (HC Energie): Kluci dnes odvedli výborný výkon. Rozhodla první třetina. Věřím, že to pro hosty nebylo jednoduché, ráno v šest vyjet, v deset tu museli být. Nám se toho povedlo využít. V druhé třetině soupeř přebral iniciativu. Ale myslím, že dnes rozhodlo využívání přesilových her 5 na 3. Kolik jich měly České Budějovice, to jsem tady za poslední 3 roky ještě neviděl.

Karel Soudek (HC Mountfield): První třetinu jsme tady prospali a nabídli soupeři šanci. Pak rozhodly přesilové hry 5 na 3, které jsme nedokázali využít. Soupeř sice také ne, ale navíc jsme tam měli mnoho šancí při hře v plném počtu. Kdybychom je dokázali využít, mohl se zápas vyvíjet jinak.

Související články