HC Energie Karlovy Vary

Energie ztratila body dvě minuty před koncem

Liberec - HC Energie 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Karlovarští hokejisté odstartovali do posledního utkání před reprezentační přestávkou rázně a už ve druhé minutě zásluhou přesné střely švihem z hole Melenovského vedli. Jenže série vyloučení na hostující straně vrátila na hokejky Liberce klid a začátkem druhé části přinesla také vyrovnání ve dvojnásobné převaze. Chybu Energie ve vlastní přesilovce potrestal posléze Šimánek. Západočechům se podařilo zásluhou dělovky Jiřího Hanzlíka (na snímku) srovnat, jenže necelé dvě minuty před koncem napřáhl od modré domácí Moravec a odsoudil energetiky ke chmurné cestě domů. Kalich hořkosti pak doplnil při powerplay ranou do prázdné branky Kašpařík.
O2 extraliga, 21. kolo, ne 2.11.2008, Tipsport aréna
Liberec
Karlovy Vary
4:2
0:1, 2:0, 2:1
Branky a nahrávky: 21. Jiruš (Plodek, Zíb), 36. Šimánek (Podkonický), 59. Moravec (Kašpařík), 60. Kašpařík - 2. Melenovský (Kristek, Čutta), 43. Hanzlík (Pech). Rozhodčí: R. Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:9, navíc Košťál (KVA) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5721.
Liberec: Hnilička - J. Moravec, Jiruš, Zíb, Modrý, Derner, Hunkes - Bartovič, Blatný, Šachl - V. Nedorost, P. Nedvěd, Pletka - Šimánek, Kašpařík, Podkonický - Pabiška, Plodek, Klimenta
Karlovy Vary: Sáblík - Dobroň, Řezníček, Němec, Čutta, Mudroch, Jiří Hanzlík, Prošek, Duben - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Sailer - Dej, Pech, Skladaný - Grof, Milan Procházka, Zaťovič

Komentář k utkání

Po doznění posledních tónů dvou tradičně zahajovacích písní, hymny Bílých Tygrů a té národní, se domácí hokejisté pustili do soupeře ze západu Čech s chutí, avšak i s jistou nekoncentrovaností. Po dvojici zákazaných uvolnění z hokejek zelenobílých se zdálo, že bude zřejmé, jak dnešní utkání proběhne. Kovaný Tygr ve službách karlovarského hokeje Jakub Čutta si však vymyslel vlastní scénář a dlouhou příhrou založil první gólovou akci zápasu. Kotouč od bývalého reprezentačního beka převzal Kristek, jenž ho kolem zkoprnělého Zíba okamžitě poslal k Marku Melenovskému, a ten poté zmrazil natěšené liberecké publikum ranou do šibenice – 0:1.

Tento neočekávaný průběh se rozhodl změnit navrátilec do sestavy Bartovič, jenže i když dostal lázeňské protivníky na chvíli pod tlak, Karlovarští opět zaútočili. Hnilička zřejmě musel hokejovému ďáblovi zastavit svoji duši, jelikož Kumstátova přízemní střela prošla domácímu brankáři mezi betony a poté zamířila těsně vedle jeho svatyně.

Po tomto momentu se již těžiště hry přesunulo do útočného pásma domácích, kde se také Libereckým naskytly některé šance. Před Sáblíkem pálil nehlídaný Šimánek, za pár minut potom nastřelil karlovarského golmana Šachl, kterému se v samostaném úniku nepodařilo zvednout puk. Modrobílá křeč v zakončení se projevila i ve dvou početních výhodách pěti proti třem, jež úvodním dějství většinou končily nepřesnostmi a přihrávkami končícími za modrou čarou.

Do prostřední části však Bílí Tygři naskočili v o poznání lepším rozpoložení. Hned po čtyřiceti sekundách hry se jim podařilo využít přesilovou hru z předcházející periody. Plodek křizným pasem přes celou třetinu našel na modré stojícího Valdemara Jiruše, do jehož tvrdé rány již Sáblík nestačil vložit svou lapačku – 1:1.

Většina zajímavých situací se v dalším průběhu odehrávala především ve středním pásmu, kde ale ke smůle příznivců gólových přestřelek nebyly umístěny branky. Zkomírající zápas se tak pokusil oživit sudí Polák, který na čtyři minuty vyloučil Nedvěda. Západočeši ale nabízenou výhodou pohrdli a do útočení se opět opřeli domácí. Konkrétně kapitán Modrý, jenž dalekým pasem přes polovinu hřiště vybídl ke skórování rychlíka Bartoviče. Ten byl ale nedovoleně zastaven a následně nařízené trestné střílení se Janu Plodkovi proměnit nepodařilo.

Pozitivnější výsledek do třetí třetiny si přesto odnášeli domácí. Ve vlastním oslabení přečíslili Podkonický s Jiřím Šimánkem karlovarskou obranu, a i přesto, že po únavném bránění bruslili rychlostí závodní želvy, souhrou nakonec poslali touš mezi tři tyče. Jihočeský rodák tak před druhou pauzou zajistil svému celku vedení 2:1.

Kdo se o přestávce zdržel na toaletě nebo u stánku s párky, mnoho branek dnes neviděl, úvody třetin totiž byly více než důležité. Karlovarští to potvrdili v dvaačtyřicáté minutě, kdy se obránce Jiří Hanzlík okamžitě po Pechově vyhraném vhazování opřel do puku a střelou mezi Hniličkovy holenní chrániče vyrovnal na 2:2.

Další minuty přinesly zcela vyrovnanou hru pratkicky s absencí výraznějších možností. Ty mohli fanoušci sledovat spíše jen v přesilových hrách, a to ještě ve velmi omezeném počtu. Tipsport arenu tak vzbudil z podřimování až úplný závěr, na který si Tygři připravili rozhodující úder. Hrdina nejsevernějšího extraligového klubu byl nakonec velmi nečekaný. Obránce Jiří Moravec, jehož nejvýznamější předností jistě není tvrdá střelba, se po buly ujal kotouče a možná i ke svému vlastnímu překvapení propálil Sáblíka – 3:2.

Tři body domácího týmu poté ještě pojistil trefou do prázdné brány nejproduktivnější liberecký hráč Pavel Kašpařík. V úplném závěru si ještě mohl udělat radost Bartovič, bohužel pro něj ale rychlá střela z jeho hole skončila na tyči. Liberečtí hokejisté se tak vítězstvím dotáhli ke svému dnešního soupeři na jediný bod a připsali si třetí výhru v řadě, hosté naopak prohráli již počtvrté za sebou.

Ohlasy trenérů

Filip Pešán (Liberec): "Věděli jsme, že Vary přijedou s obrannou taktikou a se zabezpečeným středním pásmem, což také precizně hrály. Prosadit se přes střední pásmo bylo velice složité. Nedostali jsme se k nátlakové hře v útočném pásmu. Utkání pro nás nezačalo šťastně, rychle jsme inkasovali. Ale na druhou stranu jsme převzali ve druhé třetině otěže utkání, kluci zabojovali a dvěma góly vývoj otočili. Ve třetí třetině se hrál urputný hokej s výbornou defenzivou Varů a soupeř postupně přebíral iniciativu na svou stranu. Klukům však nelze odepřít bojovnost až do konce a po zásluze byli odměněni třemi body za výhru.

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): Dařilo se nám dobře bránit, ale bohužel zápas rozhodly dvě chyby. První při naší přesilovce, kdy jsme dostali gól na 2:1. Dvě minuty před koncem pak přišlo čistě prohrané vhazování, špatné rozebrání hráčů a volný bek od modré čáry dal gól, který nás připravil o všechny body.

Související články