HC Energie Karlovy Vary

Energie stoupá vzhůru! Liberec jasně poražen

HC Energie Karlovy Vary - HC Bílí Tygři Liberec 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)
Po výhře na ledě Znojma, pod taktovkou probuzené elitní první formace, očekávali příznivci Energie potvrzení i na domácím stadionu proti trápícímu se Liberci. Karlovarští nezklamali! Hned v polovině první třetiny dvojnásobně využili početní výhodu a otěže zápasu již nepustily. První branku v extralize vstřelil odchovanec Martin Zaťovič. Dále se prosadili Košťál, Bílek (na snímku), Kumstát a Dobroň
O2 extraliga, 8. kolo, pá 26.9.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
Karlovy Vary
Liberec
5:2
2:0, 1:1, 2:1
Branky a nahrávky: 10. Košťál (Kumstát, Jiří Hanzlík), 11. Bílek (Skladaný, Hluchý), 38. Kumstát (Jiří Hanzlík), 48. Zaťovič (Dej, Zucker), 49. Dobroň (Milan Procházka) - 36. V. Nedorost (Podkonický), 50. Vantuch (Kašpařík). Rozhodčí: Hradil - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3360. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1, 5:2.
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Jiří Hanzlík, Dobroň, Mudroch, Duben, Grof, Prošek, K. Černý - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Bílek, Skladaný, Hluchý - Zucker, Dej, Zaťovič
Liberec: Hnilička - Harant, Modrý, J. Moravec, Jiruš, Žabka, Zíb, Hunkes, Derner - Bartovič, Kašpařík, Šachl - V. Nedorost, Podkonický, Pletka - Klimenta, Plodek, Blatný - Vantuch, Rapáč, Špaček

Komentář k utkání

Energetici vlétli na Liberec jako uragán a hned zpočátku hry se usadili v útočném pásmu. Jedna střela následovala druhou a hostující Hnilička měl co dělat. V deváté minutě bylo vyvrcholením tlaku domácích vyloučení Rapáče, které dokázal dělovkou z mezikruží využít Jan Košťál. A protože byl liberecký hráč vyloučen na čtyři minuty, a přesilová hra Energie tak pokračovala, mohl o minutu později potrestal hosty sám napadený Vítězslav Bílek. Ten završil pěknou kombinační akci se Skladaným.

Jakoby se domácí spokojili s dvoubrankovým náskokem, ve větší části prostřední třetiny přenechali iniciativu hostujícímu celku. Tygři vycítili příležitost a v některých okamžicích zle doráželi na Mensatora. Na mladého karlovarského gólmana si v polovině utkání sice nepřišel Podkonický u tyčky, ani Špaček na hranici brankoviště, radovat se tak mohl až Václav Nedorost. Liberecký útočník, který se vedle Petra Kumstáta stal nejlepším mužem zápasu, se svým důrazem dokázal prosadit zpoza branky. Netrvalo dlouho a klid na domácí hokejky vrátil typickým únikem po levé straně a střelou těsně nad ledem Petr Kumstát.

Třetí dějství patřilo už zcela jasně domácím. Ti nepustili Liberec do vážnější šance a když už se Tygrům podařila nějaká akce, jistil obranu Západočechů Mensator. Energie dokázala dostat hosty pod tlak a z toho pramenily i další branky. Ve 48. minutě se prosadila její formace benjamínků. Kotouč nejdříve za brankou vybojoval Zucker, puk předal Dejovi, který krásnou přihrávkou našel zcela osamoceného Martina Zaťoviče. Ten si jistě nemyslel, že svůj první střelecký zápis v extralize mužů docílí prostým plácnutím puku do prázdné branky.

Do listiny střelců se také zapsal obránce Michal Dobroň. Ten si povzbuzen vysokým vedením svého týmu po vhazování nabruslil na vrchol kruhu, obehrál dva obránce a vypálil těsně nad pravé rameno Milana Hniličky, který byl bezmocný. Hostům se podařilo již pouze zkorigovat, kdy ve vlastním oslabením ujel Lukáš Vantuch a puk propasíroval mezi Mensatorovými betony.

Výhra Energie byla zcela zasloužená. Domácí měli utkání od prvních minut pod kontrolou a s výjimkou několika světlých momentů Liberce ve druhé části byli lepším mužstvem na ledě.

Ohlasy trenérů

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): Důležité bylo, že jsme v dlouhé čtyřminutové přesilovce dali dva góly. Pak jsme měli trochu hluchý úsek ve druhé třetině, soupeř snížil na 2:1, ale strašně důležitý byl gól na 3:1. V závěru jsme využili chyb soupeře. Jsme rádi, že se nám podařilo vstřelit pět gólů.

Vladimír Čermák (Liberec): V první třetině jsme po chybách v oslabení dvakrát inkasovali, a když jsme se dostávali zpět do zápasu, snížením na 2:1, brzy jsme dostali třetí gól. Od té doby Karlovy Vary hru kontrolovaly a přidaly další branky. Nám se výsledek sice podařilo trochu zkorigovat, ale domácí byli lepší.

Fotogalerie

Související články