HC Energie Karlovy Vary

Byl by hřích netrefit, usmívá se premiérový střelec Martin Zaťovič

Hokejové procitnutí na znojemském ledě mělo z pohledu HC Energie příjemné pokračování i v pátek na stadionu v Dolní Kamenné. Západočeši už v první třetině vykročili dvěma trefami v přesilovce za vítězstvím a v dalším průběhu si nenechali svou cestu výrazněji zkomplikovat. Na povedený zápas bude možná nejvíce vzpomínat mladý forvard Martin Zaťovič, který ve třetí třetině zaznamenal svůj vůbec první gól v extralize dospělých.
Energetici se posunuli blízko plnému bodovému zisku už v úvodu, kdy výstavní zásahy Košťála a Bílka ustavily skóre po úvodní dvacetiminutovce na stavu 2:0. Po libereckém snížení přišla rychlá odpověď Kumstáta a dvě branky v závěrečné třetině byly potvrzením bezproblémového závěru utkání.

„Je moc příjemné, že jsme se nemuseli zbytečně nervovat až do posledních vteřin. Už v předchozím zápase ve Znojmě dokázali kluci z první lajny protrhnout střeleckou smůlu a dnes to tam začalo padat i nám ostatním. Snad nám štěstí vydrží co nejdéle,“ doufá mladý útočník Martin Zaťovič.

A právě ve třetí třetině se do střelecké listiny zapsala někdejší opora mládežnických výběrů HC Energie. Pro Zaťoviče to byl vůbec první gól mezi českou hokejovou elitou: „Už jsem na ten gól čekal pěkně dlouho. Ale musím přiznat, že ta trefa patřila celá Rasťovi Dejovi. Celou šanci vypracoval a přihrával mi před úplně volnou branku. Asi by byl hřích, kdybych netrefil.“

Zdá se, že Karlovy Vary skutečně prolomily sérii neúspěchů a vydávají se vstříc lichotivějšímu postavení v extraligové tabulce. Proměny v náladě týmu si všímá i útočník nosící číslo 22 na zádech svého dresu: „Všechno bylo o tom jediném zápase, ve kterém jsme se potřebovali chytnout. Potřebovali jsme se přesvědčit, že branky dávat umíme. A právě ve Znojmě se vše zlomilo. Teď už to určitě půjde.“

Mimořádný posun je patrný také v přesilových hrách, které už zase patří k obávaným zbraním Palečkova výběru. „Kluci v přesilovkových formacích spolu hrají dlouho, vědí o sobě, dokážou si přihrát naslepo. Dnes byla opravdu radost na ně koukat. V trénincích se také snažíme co nejvíce zakončovat, nenechávat žádné puky před brankou a pak to tam musí dále padat,“ připomíná cestu ke zlepšení. Úspěšnost využití přesilovek se nyní pohybuje již jen těsně pod špičkovou úrovní 19 procent.

Karlovarským hokejistům bylo v zápase úzko snad jen v krátké pasáži druhé třetiny, kdy převzal Liberec iniciativu a začal na domácí pozice nepříjemně dorážet. „Došlo k nějakému vyloučení a celé se to najednou pokazilo. Liberec se najednou dostal do tlaku a hrál důrazně. Na druhou stranu se s tím ale musí počítat, v každém zápase musí přijít nějaká slabší chvíle. Ale podařilo se nám tuto krátkou krizi překonat a po inkasovaném gólu jsme hned skórovali a zbytek zápasu si již pohlídali,“ dále přibližuje další důležité momenty.

Martin Zaťovič zahájil letošní sezonu v dresu partnerského klubu z Mostu. Několik povedených utkání mu ale zajistilo pozvánku do prvního mužstva Energie. „V Mostě se mi také hrálo moc dobře, ale samozřejmě jsem ohromně rád, že si na mě klub vzpomněl a vytáhl si mě zpět do Varů,“ usmívá se závěrem.


Martin Zaťovič po utkání s Libercem (foto: Kateřina Bogliová)

Související články