Čisté konto pro Dybala a první místo v extralize! Junioři si poradili s Olomoucí

Junioři přivítali na domácím ledě své vrstevníky z Hané. Ačkoliv si olomoučtí mladíci vytvořili několik zajímavých šancí, tak se jim nepodařilo vyzrát na bránící hráče a také pozorného Adama Dybala. I přesto, že podobné nasazení předváděli Olomoučtí, podařilo se energetikům skórovat čtyřikrát. Odměnou za dnešní vítězství pro ně nejsou pouze tři body a čisté konto Adama Dybala, sedmé v této sezóně. Díky této výhře se junioři vrátili do čela extraligy juniorů. Což je jistě jeden z impulsů, které se jim budou hodit před náročným sobotním duelem s juniory ze Zlína.
DHL Extraliga juniorů, 45. kolo, pá 3.2.2023
Olomouc
4:0
1:0, 1:0, 2:0
Branky a nahrávky: 16. Šmajda (Csabi, Adámek), 37. Varvařovský (Botoš), 51. Bulka (Šmajda, Adámek), 55. Csabi .
Rozhodčí: Zubzanda, Kosnar – Rubáš, Tvrdík
vyloučení4:6
využití2:0
střely na branku39:19
diváci75
Karlovy Vary: Dybal (Pavlovic) – Kubíček, Bulka, Zolnaj, Tůma, Dorot (A), Kočí M. (A), Vogel, Beran, Anton – Adámek, Šmajda, Handl, Csabi, Botoš (C), Skuhravý, Babeliak, Varvařovský, Váňa, Kusak M.
Olomouc: Frgál (Nowak) – Compel, Stratil, Sedláček, Panáček, Groch, Šlahora, Kočí V., Drábek – Tomeček (A), Havel, Janech, Pigl, Jeřábek, Matašovský, Belan, Kusak P., Kučera (C), Ruda

Po úvodním vhazování získali kotouč olomoučtí mladíci. Rozjetého Michala Tomečka zastavil ofsajd. Reparát měl na své holi Adam Havel. Narazil však na Adama Dybala, který kotouč vykopl. Po nahození, které zkusil Jakub Belan od modré, kotouč proletěl kolem branky. Po pokusu Adama Panáčka projít do pásma se do akce dostali energetici. Pozornost Dominika Frgála prověřil René Kubíček. Parádní rána se povedla Matyáši Beranovi, jeho dělovka neprošla přes hradbu u branky hostů. Olomoučtí se zkoušeli dostat do pásma, ale dál než k červené čáře se většinou nedostali. Jednu ze svých parádních dělovek od modré předvedl Tadeáš Tůma, jenomže kvůli bloku před brankou ztratila razanci a Dominik Frgál kotouč bez problémů zakryl. Úplně stejně skončila zhruba v půlce třetiny rána Patrika Sedláčka. Na Frgálovu lapačku narazil svou střelou René Kubíček a neprošla ani dorážka Ondřeje Dorota o pár minut později. Tlak energetici vystupňovali v následné početní výhodě, kterou tři sekundy před jejím vypršením využil Samuel Šmajda, který dorážel kotouč po střele Adama Csabiho. Ke konci třetiny museli energetici také bránit oslabení, jehož část si přenesli do prostřední části.

Tu začali hosté před Dybalovou brankou, jemuž vyprášil lapačku Jan Kučera. Olomoučtí se v pásmu udrželi i po konci početní výhody a zkoušeli vyzrát na gólmana energetiků. Z pásma je vyhnalo až oslabení, po jehož konci šli do čtyř znovu, ale v obou se ubránili. Pak si vyzkoušeli i početní výhodu v níž byl velmi aktivní Šimon Groch, jehož první pokus skončil mimo klec po teči jednoho z energetiků a ten druhý skončil v Dybalově lapačce. Do akce se před brankou hostů dostali Tadeáš Tůma, jehož střelu zblokoval Patrik Sedláček a další bránící hráč poslal mimo klec střelu Ondřeje Dorota. Druhou branku nakonec přidal David Varvařovský, který po buly překvapil olomouckého gólmana střelou do odkryté části branky. Těsně před koncem to ještě zkoušel Ondřej Dorot, jeho střela se od Frgálova hrudníku odrazila za branku. Neuspěl ani Jan Botoš.

I ve třetí části olomoučtí nesložili zbraně a hned se snažili dostat do pásma, což přes hradbu energetiků nebylo rozhodně snadné. Ve čtvrté minutě bylo Adamovi Dybalovi trochu horko, neboť nejdříve mu dělovkou od modré označil beton Marek Compel a po chvíli energetici jen tak tak zabránili dorážce Michala Tomečka. Jedním máchnutím lapačkou sundal Dominik Frgál ze vzduchu kotouč po pěkné ráně Kryštofa Bulky. V polovině třetiny zůstal na ledě ležet Boris Babelilak, kterého na hrazení narazil Marek Compel. Po dvanácti sekundách svého spoluhráče pomstil Kryštof Bulka, který se z první trefil do vzdálenějšího rohu Frgálovy branky. V čase 54:37 tedy zhruba po čtyřech minutách od předchozí branky olomouckým hráčům upláchl Adam Csabi a poslal kotouč do rohu branky, trefil sice jenom břevno, ale kotouč po odrazu nakonec skončil v brance u vzdálenější tyčky. Následně šli energetici do čtyř a trenér Olomouce si vyžádal oddechový čas. V nebezpečné situaci se energetici ocitli poté, co u strany branky zůstal s kotoučem Marek Matašovský, než stihl zamířit, tak už měl kolem sebe několik hráčů, kteří mu to nedovolili. Neuspěl ani Jan Kučera s dorážkou střely jednoho ze spoluhráčů. Na druhé straně ještě zahrozil Samuel Šmajda, ale pak už snažení obou týmů utnul závěrečný hvizd. Nejenže si energetici po pátečním utkání připsali tři body a Adam Dybal si vychytal sedmé čisté konto v sezóně, ale navíc jsou junioři opět na prvním místě tabulky extraligy.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): Myslím si, že jsme v tomto utkání nepodali takový výkon, jaký bychom si představovali. Protože to nastavení do utkání, kdy jsme nastupovali proti týmu, který je na posledním místě tabulky, hráče ovlivnilo a bylo to na nás znát. Myslím si, že jsme střídali momenty, které chceme mít ve hře s takovou nepoctivostí a místy i lehkovážností. Na druhou stranu se nám, podle mého názoru, povedl výborný moment v podobě přesilové hry na 3:0 a to byl rozhodující moment zápasu. V dalších zápasech se chceme prezentovat kvalitnějším výkonem než tomu bylo dnes.

Karel Beran (HC Olomouc): Bylo to bojovné utkání z obou stran. My jsme si to komplikovali zbytečnými vyloučeními a dvakrát jsme za to byli potrestaní. I když to nebylo z klasické přesilovky pět na čtyři. Ten třetí gól to se domácím povedlo. Řekl bych, že domácí byli po celou dobu jistější na puku. Chtěli jsme se prezentovat bojovností a nějakým systémem a to se nám nepodařilo. Závěr si pak domácí pohlídali.