Energie zápas od finále! V pondělí ve skvělé bitvě zdolala Spartu potřetí

SF4: HC Energie - HC Sparta 5:2 (3:0, 2:1, 0:1). Stav série: 3:1. Domácí hráči nastoupili do utkání již od úvodního hvizdu aktivně a Spartu přehráli snad ve všech možných směrech. Poprvé v sérii se v brance objevil druhý gólman Pöpperle a Energie si na něj našla recept. Nadšený stadion aplaudoval už v úvodu zásahům Hluchého, Kumstáta a Pecha. Ve druhé části se po přesných střelách radovali i Řezníček (na snímku) a Procházka. Sparta sice v dalším průběhu snížila, ale domácí si už svůj třetí vítězný večírek zkazit nenechali.
O2 extraliga, SF4, po 23.3.2009, Zimní stadion Karlovy Vary
Sparta
5:2
3:0, 2:1, 0:1
Branky a nahrávky: 6. Hluchý (Zucker), 7. Kumstát (Skuhravý), 15. Pech (Sailer), 32. Procházka (Mudroch), 34. Řezníček (Němec) - 37. Vykoukal (Výborný, Kratěna), 43. Broš (Ton, Vykoukal). Rozhodčí: Polák, Homola - Hlavatý, Gebauer. Vyloučení: 10:9, navíc Melenovský 10 min. - Hrdel 5 min. a DKU. Využití: 1:2. Diváci: 4016. Průběh utkání: 5:0, 5:2.
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Řezníček, Mudroch, Prošek, Duben, Čutta - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Milan Procházka, Melenovský, Skladaný - Pech, Sailer, Dej - Kristek, Hluchý, Zucker - Zaťovič
Sparta: Pöpperle (od 32. Přikryl) - Pilař, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Cuník, L. Procházka - D. Výborný, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Netík - Hromas, Mrňa, Koreis - Látal, Hrdel, Kafka - Vojta

Do možná klíčového utkání série nastoupili hosté s několika změnami v sestavě. Stáhnutí Podlešáka a Hudce si vynutila včerejší zranění, novým impulsem se naopak měla stát nominace Tomáše Pöpperleho. Nová tvář v brance hostí si křest ohněm připsala hned ve druhé minutě a v konfrontaci s rychlýma rukama ujíždějícího Pecha si počínala úspěšně.

První start mladšího z dvojice sparťanských gólmanů v letošním play off přesto nelze považovat za vydařený. Jen co si na druhé straně první zákroky připsal i Mensator, poslal Energii do vedení Milan Hluchý, když zužitkoval ideální Zuckerův pas. Neuběhla ani minuta a své střelecké trápení ve vyřazovacích bojích ukončil Petr Kumstát. Domácí dlouhán poslal Skuhravého příhru před branku mimo brankářův dosah.

Nutno podotknout, že hosté svému brankáři situaci příliš neulehčili. Bezkrevný výkon bez pohybu a nasazení příliš nezlepšilo ani Zuckerovo vyloučení, naopak fauly Pilaře a Vykoukala jen dostaly domácí hokejisty do obrátek. Třetí úder Energie přišel sedm vteřin skončením Vykoukalova trestu, když Lukáš Pech po Sailerově nahrávce napříč brankovištěm položil brankáře a z úhlu poslal puk do odkrytého vršku branky.

Když Broš s Kratěnou hned po startu prostřední části rozpoutali v útočném pásmu velký závar a od pohromy Energii uchránil jen hbitý Mensatorův beton, zdálo se, že přístup hostů se radikálně mění. Jenže Řezníčkův a později Procházkův faul Pražané k navýšení svého tlaku natož skóre nevyužili a začalo se ukazovat, že jedna vlaštovka jaro nedělá. Rozběhnul se naopak karlovarský brankostroj. Po skončení trestu Libora Procházky překvapil jeho jmenovec v zeleném dresu Milan Procházka Pöpperleho příklepem z úhlu. Následná konzultace s videem jen stvrdila smutný ortel nad hostujícím gólmanem, který následně přepustil své místo zkušenějšímu kolegovi.

Uvítání pro Petra Přikryla si Karlovarští schovali do přesilové hry ve 34. minutě, kdy v přesilové hře tribuny nechytatelnou ranou rozjásal veterán Řezníček. Mensator na druhé straně naopak sršel sebevědomím, jež demonstroval například zákrokem lapačkou proti nebezpečné ráně Vykoukala. I hostující obránce se ale dočkal své chvíle slávy. Vyloučení Mudrocha a Skuhravého sice sparťanům přineslo dvojnásobnou přesilovku v trvání pouhých 18 vteřin, i to ale svěřencům Františka Výborného stačilo ke skórování. Rychlou kombinaci zakončila rána Jiřího Vykoukala k tyči, ke které se Mensator teprve přesouval.

A za svou nedisciplinovanost domácí hokejisté pykali i po návratu z kabin. Při trestu Proška a Melenovského si Michal Broš mazácky počínal u levé tyčky a po zákroku Mensatora poslal puk do vzdálenějšího růžku. Stejná výhoda, opačný výsledek. Tak to o několik minut později vypadalo ze strany domácích. V dvojnásobné přesilovce se sice do role karlovarského zakončovatele pasoval Petr Kumstát. Nejproduktivnější energetik v základní šanci však neuspěl ani v největší šanci, když u tyčky nepřehodil ležícího Přikryla. Nabytou jistotu gólman Pražanů zužitkoval i v oslabení klasickém, kterých si v následujících minutách užil ještě několik. Na ledě se totiž začalo oboustranně přiostřovat. Melenovského desítku za faul do oblasti hlavy a krku „trumfnul“ útočník Hrdel, když za zákrok kolenem odešel rovnou do kabin. Pětiminutovou přesilovku si sice domácí zkomplikovali vlastním vyloučením, ale čas hrál v jejich prospěch. Závěrečná siréna se blížila velmi rychle, což kvitovali především nadšení domácí diváci. Hostující kotel alespoň sympaticky rozvinul svou sektorovou vlajku na znamení, že bitvě ještě stále není konec. Za stavu 3:1 pro Energii se semifinálový cirkus stěhuje opět do holešovické arény, kde ve čtvrtek od 17:00 vypukne páté utkání.