Junioři na Spartě neuspěli, trefil se jen Šmajda

Karlovarští junioři po výhře na Kladně další body do tabulky nepřidali. V sobotním duelu na Spartě prohrávali už po dvou třetinách o čtyři branky, čestný úspěch energetiků zaznamenal Samuel Šmajda.
DHL Extraliga juniorů, 32. kolo, so 15.1.2022
Sparta
4:1
2:0, 2:0, 0:1
Branky a nahrávky: 2. Vitouch (Hauser), 11. Zembol (Tomov, Tomek), 22. Kubánek (Fábry, Tomov), 35. Mácha (Port, Šindelek) – 53. Šmajda (Bulka, Rymon)
Rozhodčí: Glanc, Zavřel - Komárek, Votrubec
vyloučení3:3
využití0:0
oslabení1:0
střely na branku9:26
diváci83
Sparta: Hrabal – Tomov, Šindelek, Tůma, Tomek, Ducháč (C), Port – Senčák, Kubánek, Mácha, Hauser, Krupička, Fábry, Vašíček, Vágner, Vitouch, Zembol (A)
Karlovy Vary: Dybal (35. Bočan) – Benda (A), Bulka, Krajčík, Kočí, Dorot, Vogel, Sýkora – Rymon, Šlechta, Šmajda, Příhoda, Adámek L. (C), Varvařovský, Adámek M., Csabi, Kusak

Utkání začalo početní výhodou hostů, když se nešťastně nechal již po osmnácti vteřinách vyloučit Zembol. Domácím to ale vadit nemuselo, celou své oslabení měli hru pod kontrolou a nakonec se v početní nevýhodě dokázali dokonce prosadit, do úniku se dostali Hauser s Michalem Vitouchem, který chtěl svého parťáka ještě nalézt v lepší pozici před odkrytou brankou, místo toho si ale kotouč srazil do vlastní sítě hostující brankář Dybal.

Stejně nebezpečnou šanci si Sparta vypracovala i ve druhém oslabení po vyloučení Fábryho, Vágner ale mířil pouze do tyčky Dybalovy branky. Festival vyloučení pokračoval, když na trestnou lavici zamířil karlovarský Šmajda, Sparta se v rámci své přesilové hry dostala do velkého závaru před brankou Energie, hosté i s lehkou dávkou štěstí situaci přežili bez úhony.

Hra se následně na pár chvil uklidnila, co se šancí týče, tempo však stále diktovali Pražané. V jedenácté minutě za to byli podruhé odměněni, Tomov našel mezi kruhy Jakuba Zembola a ten nekompromisní ranou do dolního rohu branky zvýšil sparťanské vedení. Do konce první části se již ani jeden z týmů do výraznější šance nepropracoval, do kabin se tak šlo za stavu 2:0 pro Spartu.

Ani ve druhé třetině Sparta z vysokého tempa nepolevila, již po šedesáti osmi vteřinách hry prostřelil Dybala z pravého kruhu po přihrávce Fábryho Maxim Kubánek. Následně se i Vary pokoušely o tvoření hry, vzhledem k výbornému pohybu Pražanů se jim to ale dařilo jen velmi těžko. Ve dvacáté osmé minutě naopak opět zahrozila Sparta, Vágner před brankou našel osamoceného Tomka, tomu však střela nesedla a Dybal si tak připsal úspěšný zákrok.

Energie přežila také oslabení po vyloučení Bendy, ve třicáté páté minutě ale přece jen došlo ke čtvrté kapitulaci v zápase, razantní střelou se po svižné akci Sparty prosadil Adam Mácha. Hosté po této trefě vystřídali brankáře, místo Dybala se do hry podíval Bočan. Velký impuls to ovšem nepřineslo, závěr třetiny si Sparta v relativním klidu pohlídala.

Sparta se mohla prosadit i na startu třetí části, Kubánek k velké úlevě hostů sám před Bočanem selhal. I Karlovy Vary se posléze dostaly do větších příležitostí, za Hrabalem nejprve zvonila horní tyčka, následně musel brankář Sparty řešit situaci 2 na 1. Ani přes dvojité varování se Pražané nepoučili a tak dosud bezchybný Hrabal přišel o čisté konto, když byl překonán Samuelem Šmajdou.

Na Energii bylo vidět, že se zápasem ještě chce něco udělat, v závěru třetí části Spartu zatlačila, dokonce Pražanům kompletně vynulovala přesilovou hru, když byl za podrážení vyloučen Lukáš Adámek. Sparta ale všem náznakům odolala, a připsala si tak důležité vítězství s konkurentem v tabulce.

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): „Myslím si, že se jednalo o velice kvalitní utkání, oba týmy nasadily hodně mladé sestavy, přesto to byl skvělý hokej. Dvě třetiny jsme byli určitě lepším týmem, třetí třetinu byli lepší hosté, došlo k našemu lehkému podcenění, když jsme jenom dohrávali.“

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): „Někdy věci nejdou podle přání a představ, to byl dnes přesně náš případ. Chtěli jsme zde působit v důstojnější roli, to se nám bohužel ale nepodařilo. Sparta čtyřicet minut dominovala, výborně bruslila a byla velice silná na kotouči, my jsme nestíhali, trochu náhlé zlepšení přišlo ve třetí třetině, z celkového pohledu šedesáti minut je ale vítězství Sparty naprosto zasloužené a my jim gratulujeme.“