Junioři v závěru ztratili zápas se Zlínem a berou bod z prodloužení

Sobotní duel se Zlínem se pro karlovarské mladíky nevyvíjel moc dobře. Před koncem první části dostali na cestu do šatny gól po smolné mele před vlastní brankou. To samé je málem čekalo i na konci druhé části. Nakonec se však, po tlaku před brankou hostů, sekundu před sirénou prosadil Robin Sapoušek a gól do šatny si odnášeli zlínští mladíci. Ve třetí třetině se energetici vrátili do hry a i díky využití početních výhod nasázeli do branky hostů tři góly během necelých tří minut. Zlínští se však nenechali zaskočit a i díky power-play poslali zápas do prodloužení. V něm skóroval Marek Šišák a rozhodl o výhře Zlína.
DHL Extraliga juniorů, 18. kolo, so 29.10.2022
Zlín
4:5p
0:1, 1:1, 3:2 - 0:1
Branky a nahrávky:40. Sapoušek, 52. Šmajda (Tůma, Dorot), 53. Váňa (Bulka), 54. Sapoušek (Tůma, Šmajda) – 20. Laciga (Dědek, Marek), 40. Čechmánek (Zavřel, Chludil), 57. Heš (Pilát, Špaňhel), 59. Čechmánek (Zavřel, Nábělek), 61. Šišák (Chludil, Heš) .
Rozhodčí: Jaroš, Zeliska – Zika, Šimánek
vyloučení3:6
využití3:1
oslabení1:0
střely na branku19:26
diváci148
Karlovy Vary: Ebenstreit (Pavlovic) – Zolnaj, Krajčík, Smýkal, Tůma, Bulka, Dorot (A), Beran, Anton – Adámek, Sapoušek (A), Handl, Varvařovský, Botoš (C), Šmajda, Šlechta, Šmíd, Váňa, Kusak
Zlín: Málek (Synek) – Nábělek (C), Špaňhel, Burian, Hamrla, Zavřel, Šišák – Heš (A), Chludil (A), Sadovikov, Čechmánek, Pilát, Kaláč, Marek, Babulík, Laciga, Holba, Ramert, Dědek, Babenko

Už od první chvíle utkání ukázali zlínští mladíci, že s nimi nebude snadné pořízení. I přestože energetici vyhráli úvodní buly, nedostali se vůbec do pásma. Naopak byli obráni o kotouč a vzápětí musel do akce Adam Ebenstreit. Změnu nepřinesla ani početní výhoda, kterou domácí získali. V jejím počátku se museli spíše bránit a teprve poté měli možnost zahrozit před hostujícím gólmanem. Velkou šanci měl posléze Zdeněk Šmíd, ale jeho střela neměla takovou rychlost, aby prošla hradbou zlínských hráčů před brankou. Adam Burian si vybojoval kotouč a vyrazil prověřit svého jmenovce, při následném závaru došlo k posunutí Ebenstreitovy branky. I hosté měli k dispozici početní výhodu, energetici však své oslabení dokázali ubránit. V závěru třetiny se energetici nedostávali k větším akcím, neboť hosté jejich přihrávky neustále napadali a získávali kotouč pro sebe. Ebenstreit chvílemi doslova čaroval. V jednu chvíli puk kousek od branky zalehl, aby zabránil dorážkám. Necelou minutku před koncem došlo před brankou domácích k hromadnému karambolu a tohoto zmatku, kdy byl prostor před brankou nechráněn využil Adam Laciga a postaral se o nepopulární gól do šatny pro domácí hráče.

V podobném stylu hry se pokračovalo i v druhé části. Energetici se nemohli ani hnout, aniž by kolem sebe neměli minimálně dva hostující hráče. Ti nejenže své soupeře hlídali na každém kroku, ale hlavně jim neustále znemožňovali přihrávky. Nejednou nadějnou přihrávku zblokovali vlastním tělem. Energetici tak neměli šanci dostat se na delší dobu do pásma a už vůbec ne vypracovat nějakou akci. Individuální průniky energetiků zastavili hostující obránci nebo Tomáš Málek. Hodně úsilí museli karlovarští věnovat i vlastní obraně. Adam Ebenstreit některými svými zákroky, stejně jako jeho protějšek, pil útočícím hráčům krev. Na svou šanci si hosté počkali zase až do poslední minuty, kdy se prosadil dělovkou od modré čáry Jakub Čechmánek. Energetici i přesto nesložili ruce do klína a s vybojovaným kotoučem si na Tomáše Málka vyšlápl Samuel Šmajda, jeho střela se však neujala. V následné strkanici se nakonec sekundu před sirénou prosadil Robin Sapoušek. Zjišťovalo se zda bude branka uznána, ale ukázalo se, že opravdu padla ještě před sirénou.

I ve třetí třetině si hosté hlídali kotouč a snažili se k němu domácí nepouštět, ale tentokrát narazili. Energetici se hnali za změnou stavu utkání a urputně bojovali o zisk a udržení kotouče. Ruce jim uvolnily početní výhody. Nejprve vyfasoval dvojnásobný menší trest Marek Šišák a k němu se zhruba po uplynutí poloviny trestu přidal zlínský kapitán Patrik Nábělek. Jako první početní výhodu využil Samuel Šmajda a hned asi minutu po něm zaúřadoval Matyáš Váňa. Následovalo vyloučení v týmu energetiků, jenom jim asi zapomněli říct, že hrají v oslabení. Robin Sapoušek se totiž dostal ke kotouči a ujížděl na branku, tak rychle že své hlídače nechal daleko za sebou a deset sekund po začátku oslabení zvýšil vedení Energie o dva góly. Zlínští nepřestali bojovat a svou snahu zúročili necelé čtyři minuty před koncem, kdy se energetikům tentokrát nepodařilo zastavit Lukáše Heše a ten z mezikruží překonal Adama Ebenstreita. Trenér hostů si chvíli poté vyžádal oddechový čas a po jeho skončení zůstal Tomáš Málek na střídačce. Tlak v rámci power-play v gól přetavil necelé dvě minuty před koncem Jakub Čechmánek. Jeho střela rozhodla o prodloužení zápasu.

V úvodu prodloužení se ke kotouči dostali karlovarští mladíci, následně o něj byli obráni. Marek Šišák zhruba třicet sekund po začátku prodloužení našel skulinku v obraně a svou střelou do odkryté části branky odčinil svůj dvojnásobný trest, v němž zlínští inkasovali. Rozhodl o tom, že bonusový bod z dnešního duelu putuje do Zlína.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary)

Z mého pohledu je výsledek spravedlivý, protože jsem měl pocit, že dvě třetiny chtěl náš soupeř utkání dostat na svou stranu víc než my. Za to zaslouží respekt a kredit. My jsme se zvedli ve třetí třetině. Dokázali jsme jít do stavu 4:2, ale pak jak nás obránci v průběhu sezóny drží, tak tam jsme jednou měli chybné poziční postavení u branky na 4:3. A vyrovnávající gól, jsme měli kotouč na holi, bohužel jsme tu situaci nezvládli a soupeř pak byl na koni a vzal si bonusový bod.

Luboš Jenáček (PSG Berani Zlín)

My jsme teď neměli dobré období. Doma se nám nedařilo. Hráli jsme hodně zápasů doma a paradoxně předtím jsme vyhráli z našich čtyř zápasů tři venku. Věřili jsme, že se nám venkovní zápasy budou dařit víc. Některé věci jsme si s kluky vyjasňovali. Dlouhodobě nás některé věci trápily a musím po tomto utkání celý tým pochválit, že opravdu k tomu přistoupil tak, jak jsme si řekli. Konečně tam byla bojovnost, maximální obětavost. Blokovali střely, padali do střel. Samozřejmě zápas měl vývoj, myslím si, že Vary jsou výborný tým. Ne nadarmo jsou první. Takže zápas byl o jednom gólu, bylo to dlouho vyrovnané, pak jsme dali na 0:2. Na konci jsme dostali se sirénou, možná kousek před sirénou gól na 1:2. Na začátku třetí třetiny jsme byli trošičku částečně nedisciplinovaní. Samozřejmě jsme šťastní za dva body, i když jsme mohli mít tři, ale jsem pokorný a dva body z Varů jsou vynikající.