Karlovarští bojovníci otočili zápas s Kladnem

ELH: HC Energie Karlovy Vary – Rytíři Kladno 3:2 (0:2, 1:0, 2:0)
Takové povzbuzení energetici potřebovali. Sérii nezdarů ukončili v KV Areně před 5955 diváky výhrou nad kladenskými hvězdami. Po první třetině domácí prohrávali už 0:2, zápas ale nevzdali a ve druhé části se jim zásluhou Martina Zaťoviče podařilo snížit. Ve třetí třetině poté srovnal krok Košťál, a minutu a půl před koncem vstřelil vítěznou branku Jiří Doležal.
Tipsport extraliga, 13 (TV), čt 18.10.2012, KV Arena
Kladno
3:2
0:2, 1:0, 2:0
Branky a nahrávky: 24. Zaťovič (Pech, Nosek), 44. Košťál (Zucker), 59. Doležal (Pech) - 15. Bicek (Židlický, Kaberle), 17. Valský (Melka, Židlický). Rozhodčí: Šindler, Hrubý - Beneš, Šlouf. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 5955 (vyprodáno). Střely na branku: 28:24. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
Karlovy Vary: Mensator - Gründling, D. Kohn, J. Látal, Kloz, Gřegořek, MacDonald, Nosek, Gulaši - Zucker, Skuhravý, Košťál - Kumstát, Pech, Zaťovič - Pohl, Skladaný, J. Doležal ml. - Koblasa, Vachovec, J. Heřman
Kladno: Chábera - Židlický, Černošek, Majeský, T. Kaberle, Macholda, Piskáček, Drtina, Kameš - Jágr, Plekanec, Tlustý - Bicek, Patera, Hlaváč - Kuchejda, Dragoun, Lukáč - Eberle, Valský, Melka

Dlouho očekávaný zápas s Kladnem zahájili energetici aktivně a několikrát se dostali až před Cháberu. V 7. minutě na něj jel úplně osamocený Kumstát, jeho střela ale skončila nad. Hodně horko bylo oběma gólmanům v polovině úvodní části. Jágr nejprve našel před brankou Černoška, kterého ale Mensator vychytal. Z následného protiútoku jel z úhlu sám na Cháberu Skuhravý, ani on však neuspěl. A vzápětí trefil Bicek tyčku domácí klece.

Okolo 13. minuty odstoupil kvůli zdravotním problémům Jaromír Jágr a do zbytku utkání už aktivně nezasáhl. I bez něj se ale Kladno dokázalo prosadit. V 15. minutě hrálo přesilovku, a po závaru před brankou se trefil Jiří Bicek. O dvě minuty později obrana Energie znovu zaváhala a Jakub Valský vstřelil druhý gól hostů.

První přestávka rozdělila na dvě části dvojnásobnou početní výhodu Energie. Třicet osm sekund přesilovky pět na tři však domácí promrhali. Ve 24. minutě byl ale vyloučen Židlický a tentokrát už se skóre měnilo. Martin Zaťovič dostal od Pecha pas před Cháberu a střelou pod víko snížil na 1:2. Karlovarští museli následně bránit oslabení, při kterém byli Rytíři hodně nebezpeční. Náskok se jim ale zvýšit nepodařilo.

V polovině zápasu se do slibné příležitosti dostal Košťál, na kterého beci Kladna trochu zapomněli. Jeho teč ale zastavil Cháberův beton. Další přesilovka se domácím moc nepovedla. Naopak, ujel při ní Eberle, Mensatora však nepřekonal. Na konci třetiny si Energie dokázala vytvořit slušný tlak, obrana v čele s Cháberou ale odolávala.

Energetiky hnalo vpřed domácí publikum v počtu 5955 diváků, a v čase 43:27 vybuchla KV Arena radostí. Zucker se dostal z vlastního obranného pásma až za branku, odkud našel Jana Košťála, který protlačil kotouč do sítě. Trefil se poprvé v sezoně. Hra byla poté vyrovnaná, domácí drželi krok i s kladenskými hvězdami. Ve 49. minutě mohl poslat Karlovy Vary do vedení Doležal, který jel na Cháberu úplně sám, jeho kličku ale brankář Kladna vystihl.

Mensatora zase otestoval Eberle, z úhlu ale neuspěl. V závěru utkání se domácí vyhecovali k výbornému výkonu, který korunovali vítězným gólem. V čase 58:30 se o něj postaral Jiří Doležal, když poslal z voleje puk za Cháberova záda. Rytíři to ještě zkoušeli bez gólmana, vyrovnat už ale nedokázali. KV Arena si teprve potřetí v extraligové sezoně užila vítězné oslavy A-týmu.

Martin Pešout (HC Energie Karlovy Vary): Pro mne, jelikož jsem hráčsky vyrostl na Kladně a trenérsky pak ve Varech, je toto utkání hodně specifické. Jsem moc rád, že jsme vyhráli a to hned z několika důvodů. Zaprvé se nám podařilo ukončit špatnou sérii, kdy jsme ztráceli zápasy v posledních minutách. Druhá věc je ta, že nám vůbec nevyšlo poslední domácí utkání s Libercem a chtěli jsme se divákům revanšovat. Jako třetí fakt bych chtěl říci, že hráči si velice váží hrát před vyprodaným hledištěm, které bylo opravdu fantastické. Zvedlo to jejich výkon. Za čtvrté jsem velice rád, že jsme se v utkání dokázali zvednout, i když jsme prohrávali 0:2. Přesvědčili jsme se, že se s Kladnem hrát dá. Ve druhé polovině jsme už možná byli i lepší. Tou hokejovou zarputilostí a nasazením jsme dokázali přehrát hokejovost Kladna. Možná to bylo se štěstím, protože ta střela Jirky Doležala nemusela skončit v brance, ale takový už je hokej. Měli jsme několik samostatných nájezdů a neproměnili jsme je. Myslím si, že náš tým si za bojovnost vyhrát zasloužil.

Jiří Kopecký (Rytíři Kladno): My jsme začali zápas celkem dobře. Vary z nás možná měly i trochu strach. Domácí byli zatažení a my jsme dali dvě branky. Musím ale říci, že nám soupeř dvakrát ujel a výsledek první třetiny mohl být úplně jiný. Vše načala branka v přesilovce na 1:2. Soupeř dostal chuť a zjistil, že se s námi dá hrát. Přesto měla obě mužstva ve druhé části několik šancí, které mohly skončit brankou. Mohli jsme odskočit, ale také Energie mohla vyrovnat. Nic z toho se ale nestalo. Ve třetí třetině šly Vary za vyrovnáním. Nakonec se jim povedlo šťastnou střelou minutu a půl před koncem obrátit vývoj zápasu a nakonec i vyhrát.