Obrat se nekonal, Energie se vrací domů s porážkou

Karlovarští se po třech letech těšili na plnohodnotné předkolo play-off, před fanoušky, na domácím ledě a hlavně bez problémů. Energie se ale drží špatná karma a problém přišel hned v prvním zápase. Rozjeté utkání na ledě Olomouce totiž zastavila díra v ledu vytvořená rolbou při úpravě plochy a dvě třetiny se musely dohrávat až v pátek. Energetici ale nedokázali zvrátit náskok soupeře z první části a ačkoliv skórovali, na výhru to nestačilo.
Tipsport extraliga, PŘEDKOLO1, čt 9.3.2023
Olomouc
4:1
2:0, 1:0, 1:1
Branky a nahrávky: 1. Kusko (Bambula), 12. P. Musil (Knotek, Orsava), 31. Orsava (P. Musil, Knotek), 47. Plášek ml. (Navrátil) – 44. Kohout (Dlapa, Rohan)
diváci4735
Olomouc: Lukáš – Dujsík, Ondrušek (C), Škůrek, Rašner, Švrček, Řezníček, Mareš – Orsava, P. Musil, J. Káňa (A) – Bambula, Knotek (A), Kusko – Plášek ml., Klimek, Navrátil – Rutar, Strapáč, Kucsera.
Karlovy Vary: Lukeš – Huttula, Mikyska, Stříteský, M. Kočí, Havlín, Dlapa, Rohan – Koblasa, Černoch (C), O. Beránek (A) – Rachůnek (A), Gríger, Hladonik – Redlich, Jiskra, Kohout – Kružík, Koffer, Kofroň.

Energetici nastoupili do prvního utkání předkola v Olomouci s jasným cílem, ten se jim ale rozpadl hned v první minutě. Brankář Lukeš musel totiž čelit přímému souboji s nebráněným Silvestrem Kuskem a byl na něj krátký. Energetici tak ztráceli hned od úvodu zápasu a měli o to více práce. Ačkoliv se snažili, s útočením to nebylo jednoduché. Olomouc proslavená kvalitní obranou dodržela svou pověst a už jen přechod do útočného pásma nebyl pro karlovarské hokejisty nic snadného. Měli k dispozici i přesilové hry, stejně jako v základní části to ale ani v první třetině pro ně pomoc zrovna nebyla. Více ze hry tak měli spíše Olomoučtí, ale jednostranné to zase nebylo. K vidění byl velmi bojovný hokej a rozkouskovaná hra, i díky vyloučením. Právě při druhé přesilovce Energie došlo k faulu, kdy energetici museli do čtyř. Po krátké hře ve čtyřech na obou stranách přišlo oslabení a soupeř toho rychle využil. Pavel Musil si našel odražený puk před bránou a pohotově skóroval. Do konce první části se energetici samozřejmě snažili, vytoužené branky ale nedosáhli.

V tu chvíli ale nikdo netušil, co špatného nastane. Každému fanouškovi se po konci pauzy vybavil podzimní domácí duel právě s Olomoucí, kdy se při úpravě plochy rozbila rolba a vytvořila díru v ledu. Ta olomoucká se sice nerozbila, i tak se ji ale podařilo vytvořit v ledu hluboký kráter. Oba celky se tak dohodly, že počkají až ledaři díru opraví a zamrzne. Čekalo se dvacet minut, čtyřicet, hodinu. Ledařům se za pomoci všech sil nedařilo díru opravit, led byl stále měkký. Po téměř dvou hodinách čekání tak rozhodčí musel utkání ukončit. Energetici tak po čtvrté v řadě nezažijí předkolo play-off bez problémů. Po noci plné domluv se rozhodlo, že se v pátek zápas dohraje a původní páteční zápase se přesune na konec série.

Energetici tak po téměř čtyřiadvaceti hodinové pauze nastoupili do druhé třetiny, ale o moc lepší výkony nepředvedli. Hned zpočátku museli čelit oslabení tří proti čtyřem, to ale trvalo jen minutu a podařilo se ho ubránit. Tresty padaly jako na běžícím pásu a to i na straně hostů, to by ale energetici museli přesilovky využívat. A nejen využívat, ale i si je ale alespoň udržet po celé dvě minuty. Trablí energetiků ve druhé části byly hlavně tresty a ty právě přicházely i během přesilovek, které se tak krátily. Právě v jednom tomto případě soupeř nabídnutou přesilovku využil, krásně sehranou akci zakončil Jakub Orsava. Energetici měli celkově velký problém dostat do pásma, zlepšení přišlo až v posledních minutách střední části. Agresivita nechyběla, té bylo na hřišti možná až moc, chyběl ale klid na holi a nějaká správná myšlenka, která by přinesla pohlednou akci zakončenou brankou.

Třetí část odstartovala Energie výborně. Nejprve předvedl perfektní zákrok Štěpán Lukeš, který vyřešil únik dvou proti jednomu, následně se ukázal i útok. Martin Kohout dostal puk za obranu a v nájezdu proměnil, vykřesal tak pro Energii naději. Bohužel ale skóre dlouho nevydrželo, Karel Plášek totiž o pár minut později nahodil puk z rohu kluziště před branku, kde se odrazil od brusle Stříteského do branky. Energetici si s Olomoucí stále nevěděli rady. Hanáci už s pohodlným náskokem drželi jistotu vzadu a v útoku se nikam zvlášť nehnali, stále ale byli nebezpeční. Karlovarským ani ve třetí části nepomohla přesilová hra, ačkoliv pohledem byla ze všech nejlepší. Energetici tak dohrávané utkání ve svůj prospěch neotočili a do KV Areny si vezou sérii za stavu 0:1.

David Bruk (HC Energie Karlovy Vary): V sérii jsme ztratili bod, domácí byli lepší. Dali čtyři góly, my jen jeden, takže na vítězství jsme pomýšlet nemohli. Domácí byli silní, důslední v osobních soubojích a my budeme muset najít cestu, jak si s tím poradit.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Zápas byl sice odložený do dvou dnů, ale všechny třetiny byly takové, jaké mají v play-off být. Musíme v tom pokračovat, protože pořád to je pouze jeden zápas. Je to otevřené, Vary jsou těžký soupeř, který dobře bruslí, takže musíme být nachystaní na další duely.