Ufff! Do baráže míří Liberec

ELH: Piráti Chomutov - HC Energie 1:3 (0:1, 0:2, 1:0) Extraligový ročník 2012/13 ukončila Energie na 12. příčce, a účasti v rozšířené baráži se tak vyhne. V rozhodujícím posledním kole play-out využili Karlovarští zaváhání Tygrů v Brně a naplno bodovali v Chomutově. Vítěznou branku vstřelil obránce Roman Prošek.
Tipsport extraliga, OUT6, čt 21.3.2013
Chomutov
1:3
0:1, 0:2, 1:0
Branky a nahrávky: 42. Sikora – 2. Zaťovič (Prošek), 37. Prošek (Pech, Kumstát), 40. Nosek (Pech, Kumstát). Rozhodčí: Turčan, Kalivoda - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:2. Využití: 0:2. Diváci: 2591. Průběh utkání: 0:3, 1:3.
Chomutov: Hanuljak - Mrázek, Havel, Trefný, Palin, Bartejs, Stehlík, Rutta - Hruška, Divíšek, Kubinčák - Hřebejk, Kraft, Šagát - Důras, Sikora, Hromas - Káňa, Kůs, Procházka - Račuk
Karlovy Vary: Mensator - Gulaš, Parýzek, Nosek, Látal, Prošek, Gründling, Drtina, Vlach - Košťál, Zucker, Skuhravý - Koblasa, Zaťovič, Bicek - Skladaný, Pohl, Rohan - Kumstát, Pech, Doležal

Do první šance se hned po deseti vteřinách utkání dostal díky chybě domácího beka Kumstát, který se snažil prověřit Miroslava Hanuljaka svižnou střelou z hranice kruhů, narazil však pouze na připravenou vyrážečku chomutovského gólmana. Za dalších čtyřicet vteřin byla k vidění také první zajímavější šance domácích Pirátů. Štěpán Hřebejk se důrazným hitem za brankou soupeře dostal ke kotouči a snažil se obtočit před branku. Na připraveného Mensatora si ale nepřišel. V čase 1:57 však již branka padla a radovaly se z ní Karlovy Vary. Roman Prošek využil střídání Pirátů a přes celé hřiště poslal až na modrou čáru přesnou přihrávku Martinu Zaťovičovi, který vyslal tvrdou střelu z pomezí kruhů. Ta skončila v horním rohu za zády Miroslava Hanuljaka. Další zajímavá šance se udála až v jedenácté minutě a byla z produkce domácích Pirátů. Vojtěch Kubinčák při přesilové hře naservíroval od mantinelu puk na Jaroslava Mrázka, který si najel před bránu. Toho však reflexivním zákrokem pravým betonem vychytal Lukáš Mensator. O tři minuty později se náhle sám před karlovarskou brankou zjevil Štěpán Hřebejk, ale ani on na hostujícího brankáře nevyzrál. Nic dalšího zajímavějšího se v dalších minutách nestalo a po vyrovnané první třetině se tedy do šaten šlo za stavu 1:0 pro Karlovy Vary.

Druhé dějství začalo podobným způsobem jako první. Po půl minutě Petr Kumstát obral v rohu o kotouč Stehlíka a dostal se až před Hanuljaka, kterého se však střelou po zemi snažil překonat marně. Další zajímavá šance byla opět v podání Petra Kumstáta. Hostující forvard s kotoučem obkroužil celé útočné pásmo až před Hanuljaka, ale v rozhodující chvíli netrefil ani branku. Do další šance se dostali opět hráči Karlových Varů a byla to šance gólová. Puk se odrazil před chomutovskou branku, kde se ocitl úplně volný Martin Gründling. Domácí Piráti si však mohli oddychnout, jelikož ani on nedokázal kotouč nasměrovat mezi tři tyče branky Miroslava Hanuljaka. Do první výrazné střelecké situace chomutovských se ve vlastním oslabení v pětatřicáté minutě dostal opět Štěpán Hřebejk. Ten sice byl před Mensatorem zcela osamocen, ale jen potvrdil střeleckou nemohoucnost chomutovských útočníků v tomto utkání a branku ani netrefil. O další minutu a půl se již fanoušci branky dočkali. To když karlovarský obránce Roman Prošek nechytatelnou střelou při přesilové hře vymetl pravou šibenici a poslal svůj tým do dvoubrankového vedení. Prakticky hned po využité přesilovce Karlovy Vary dostaly příležitost početní výhody pěti proti třem, díky níž vstřelily třetí branku. Petr Kumstát nabil Davidu Noskovi, který zvýšil na 3:0 pro hosty. Třetí branka byla také tečkou za druhou třetinou. V té jasně dominovali Karlovarští a domácí hráči se víceméně k ničemu nedostali.

Ani na začátku třetí třetiny nechyběla velká šance. Tentokrát se do ní propracovali domácí Hruška s Divíškem, kdy při přečíslení dva na jednoho první jmenovaný přihrával a druhý neúspěšně zakončoval jen do břicha hostujícího brankáře. Domácí se své první branky v utkání přece jenom dočkali. Ve 42.minutě Marek Sikora nahazoval kotouč ještě před modrou čárou do útočného pásma, ten se podivně odrazil od mantinelu k nohám Lukáše Mensatora a od nich doklouzal až do branky. Piráti díky této kuriózní brance snížili na rozdíl dvou branek a oživili naděje na úspěch v utkání. Vstřelená branka domácí nakopla a o dalších pět minut později mohl na rozdíl jediné branky snížit David Hruška. Proti jeho svižné střele ale Mensator skvěle zasáhl lapačkou a skóre zůstalo stejné. Získat zpět tříbrankové vedení mohly Karlovy Vary díky Martinu Zaťovičovi. Kapitán hostů dostal v 53. minutě při přesilové hře kotouč před Hanuljaka, ale možnost dát svůj druhý gól v utkání odmítl a kotouč poslal jen do hrudi strážce chomutovské svatyně. V dalším průběhu hry se sice domácí tlačili za další vstřelenou brankou, ale hosté již kontrolovali závěr utkání. Hráli na jistotu, bez zbytečných chyb a daleko od barážových vod. Díky povedené první a zejména druhé třetině dokázali na ledě Chomutova zvítězit 3:1, a i díky porážce Liberce v Brně si zajistili setrvání v české nejvyšší hokejové lize i pro další ročník.

Jaroslav Beck (Piráti Chomutov): Zápas se hodnotí těžko. Z naší strany neměl, co jsme chtěli. Chybělo tam to, co bude dělat baráž baráží. Věřím ale, že tým je připravený a v baráži to předvede. Bude to o obětavosti, nasazení a disciplíně. Když tím podpoříme hokejové umění, tak baráž zvládneme.

Richard Žemlička (HC Energie Karlovy Vary): Je to obrovská úleva. Do zápasu jsme šli s tím, že musíme vyhrát. Nekoukali jsme na to, jak bude hrát Brno s Libercem. Chtěli jsme na sto procent odmakat tento zápas a smekám před mužstvem, že odehrálo celý zápas naprosto zodpovědně. Díky tomu jsme vyhráli. Důležité bylo, že jsme dali rychle první gól, což se nám v minulých zápasech nedařilo. Chomutov se poté trochu zatáhl. Klíčovým momentem bylo odskočení na 3:0.