Energetici v zámoří: Rymon vede týmové bodování. A jak se daří ostatním?

Zkusit štěstí v amerických a kanadských ligách vyrazilo již několik mladých energetiků. O tom jak se jim v jejich soutěžích daří, vás budeme informovat v pravidelném týdenním souhrnu. Vstup do sezony se povedl nejlépe Dominikovi Rymonovi. Jiří Kulich bojuje o šanci v NHL. Robin Sapoušek navazuje na své předchozí úspěchy. Matteo Kočí, Adam Dybal a Adam Csabi se rozkoukávají v nových týmech a Ľubomír Kupčo má před sebou výzvu v podobě univerzity. To jak si naši mladíci vedli ve svých soutěžích v prvních zápasech sezony se dočtete níže.

Western Hockey League (WHL)

také nazývaná Západní hokejová liga patří mezi tři nejprestižnější juniorské ligy v Kanadě a Americe. Trofejí pro vítěze je Ed Chynoweth Cup. Vítězný tým se utká s vítězi Ontario Hockey League (OHL) a Quebec Major Junior Hockey League (QMJHL) o Memorial Cup. Nejúspěšnějším týmem WHL je tým Kamloops Blazers, který titul získal šestkrát. V této lize aktuálně působí tři energetici a to obránce Matteo Kočí a útočníci Robin Sapoušek a Dominik Rymon.

Matteo Kočí (Kamloops Blazers)

Matteo si poprvé dres nového týmu oblékl 16. září v přípravném zápase proti týmu Victoria Royals, v němž hraje jeho spoluhráč z Energie útočník Robin Sapoušek. Ve druhém přípravném duelu si Matteo připsal první bod za asistenci. Matteo bodoval hned v prvním ostrém zápase, když asistoval u gólu, který poslal zápas se Spokane Chiefs do prodloužení. V prodloužení však byli šťastnější soupeři. Druhý zápas a druhý bod, to byl duel s týmem Vancouver Giants. Tentokrát Matteo asistoval u třetího gólu a poprvé v sezoně s novým týmem slavil výhru.

V zatím posledním zápase tým Kamloops Blazers vynuloval brankář týmu Everett Silvertips, za který nastupuje Dominik Rymon. Mimochodem Matteo Kočí má v týmu českého spoluhráče, a to obránce Vojtěcha Vochvesta z Mladé Boleslavi. Matteo Kočí je díky svým dvěma asistencím na sedmém místě v týmovém bodování a mezi nováčky je druhý. Kamloops Blazers je s třemi body na osmém místě Západní konference.

23. září 2023

Kamloops Blazers - Spokane Chiefs 4:5p (0:1,2:2,2:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 34. Thomson (Behm), 36. Van Olm (Bairos, Sydor), 41. Bairos (Van Olm, Sydor) - 15. Bertholet (Catton, Crampton), 37. Catton (Roulette, Bertholet), 40. Bertholet (Catton, Crampton), 44. Roulette (Crampton), 55. Sydor (Kočí, Bairos), 62. Roulette (Catton).

30. září 2023

Vancouver Giants - Kamloops Blazers 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 54. Thorpe (Roberts) - 17. Behm, 18. Levis (Finnie), 33. Brunicke (Kočí, Sullivan), 34. Finnie (Levis, Van Olm), 44. Van Olm (Finnie).

1. října 2023

Kamloops Blazers - Everett Silvertips 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 7. Patton, 12.Courtney (Patton, Brown), 38. Hammell (Heslop, Patton), 43. Rymon (Hammell, Hemmerling), 59. Gibson (Maze, Zaplitny).

Robin Sapoušek (Victoria Royals)

První přípravný zápas odehrál Robin 11. září a připsal si v něm tři body za asistence. Ve druhém přípravném duelu s týmem Kamloops Blazers sice nebodoval, ale byl u jedno gólu svého týmu. A další bod za asistenci Robin přidal i v posledním přípravném duelu. Zatímco v přípravě tým Victoria Royals vyhrál tři ze čtyř zápasů, tak v sezoně zatím na výhru čeká. Robin si první gól sezony připsal v utkání s týmem Everett Silvertips. Pikantní na tomto duelu bylo to, že Robin Sapoušek byl střelcem jediného gólu druhé třetiny a Dominik Rymon jako jediný skóroval ve třetí třetině.

Bod za asistenci si Robin připsal v utkání s týmem Prince George Cougars. S tímto soupeřem Robinův tým odehrál oba poslední víkendové zápasy a i ve druhém vzájemném duelu Robin bodoval a navíc byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Robin Sapoušek si ziskem tří bodů (1+2) zajistil třetí místo v týmovém bodování. Tým Victoria Royals zatím nezískal ani bod a je na jedenáctém místě Západní konference.

Victoria Royals - Vancouver Giants 1:4 (2:4, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 20. Kinniburgh (Misskey) - 3. Thorpe (Gronick, Cull), 4. Titlbach, 32. Schmidt (Roberts, Titlbach) 50. Langkow (Catton, Haynes).

24. září 2023

Victoria Royals - Everett Silvertips 3:5 (0:0, 0:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 6. Trembecky (Scott, Zemlak), 13. Edwards (Kinniburgh, Burlock), 27. Sapoušek (Chaloner, Misskey) - 3. Miettinen (Brown, Tsakumis), 4. Zaplitny (Heslop, Patton), 18. Bear (Woodward, Courtney), 20. Patton (Rymon, Heslop). 60. Rymon (Zaplitny).

Prince George Cougars - Victoria Royals 11:2 (4:1, 3:0, 4:1)
Branky a nahrávky: 4. Paraščák (Becher, Dowhaniuk), 5. Paraščák (Heidt, Becher), 11. Buczkowski ( Bawa, Laing), 17. Heidt (Parascak, Funk), 21. Thornton (Dezainde, Heidt), 22. Funk (Paraščák, Kmec), 24. Paraščák (Becher, Heidt), 26. Becher (Shtrom), 29. Heidt (Thornton, Kmec), 51. Paraščák (Becher, Funk), 52. Laing (Foster, Kmec) - 17. Scott (Sapoušek), 41. Newman (Misskey, Zemlak)

Prince George Cougars - Victoria Royals 5:3 (0:1, 2:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 11. Heidt (Becher), 18. Heidt (Becher, Thornton), 42. Paraščák (Thornton), 50. Dezainde (Dumanski), 60. Dezainde (Heidt) - 1. Zemlak (Misskey), 21. Scott (Newman, Sapoušek), 58. Reschny (Trembecky, Schuurman).

Dominik Rymon (Everett Silvertips)

Dominik byl do kanadské juniorky draftován už v červenci 2021. V CHL import draftu si ho ve 2. kole z 57. místa vybral tým Everett Silvertips. Dominik naskočil do tří přípravných zápasů s bilancí 3+2. Dvakrát skóroval hned v prvním přípravném zápase proti týmu Tri-City Americans. Ve čtyřech odehraných zápasech nové sezony si tým Everett Silvertips připsal tři výhry. V prvním ostrém zápase se Dominik potkal v roli soupeře s Robinem Sapouškem a oba v tomto duelu skórovali. Z vítězství se však nakonec radoval Dominikův tým.

V utkání s týmem Wenatchee Wild nejenže Dominik Rymon otevřel skóre zápasu, ale svým gólem rozhodl prodloužení. Právem tak byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Gólem se Dominik blýskl i v posledním utkání minulého týdne proti týmu Mattea Kočího a z něhož Everett Silvertips vyšel vítězně. Dominik Rymon aktuálně s pěti body (4+1) vede týmové bodování. Everett Silvertips vede s šesti body tabulku Západní konference.

25. září 2023

Spokane Chiefs - Everett Silvertips 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 25. Paupanekis (Catton, Crampton), 47. Catton (Bertholet, McIsaac), 48. Preston (Parr) 49. Paupanekis (Crampton, Roulette) - 53. Smith (Kaplan, Sytsma).

Wenatchee Wild - Everett Silvertips 2:3p (0:1, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 35. Isogai (Sward, Wood), 58. Sward - 8. Rymon (Brown, Hemmerling), 10. Zaplitny (Woodward), 64. Rymon.

United States Hockey League (USHL)

je nejvyšší juniorská liga v Americe pro hráče od 16 do 20 let. Protože je braná jako amatérská liga mohou z ní hráči přejít do univerzitní NCAA. Týmy jsou rozděleny do Východní a Západné konference. Po základní části, která čítá 60 kol získá nejlepší celek Anderson Cup. První čtyři týmy z každé konferce postoupí do play-off, jehož vítěz získá prestižní Clark Cup. Tým Des Moines Bucaneers, v němž působí Ľubomír Kupčo, hraje v Západní konferenci.

Ľubomír Kupčo (Des Moines Bucaneers)

Slovenský útočník naskočil pouze do jednoho přípravného zápasu. Poprvé v letošní sezoně Ľubomír skóroval v utkání proti týmu Fargo Force, který nakonec vyhrál v prodloužení. Zatím poslední zápas odehráli Bukanýři proti celku Sioux Falls Stampede a i tentokrát padli v prodloužení. Ľubomír Kupčo sice svým gólem v úvodu třetí třetiny zařídil svému týmu vedení, ale soupeři dokázali necelých pět minut před koncem poslat zápas do prodloužení a tam ho rozhodli ve svůj prospěch. Des Moines Buccaneers jsou po třech zápasech se ziskem dvou bodů na sedmém místě Západní konference.

22. září 2023

Des Moines Buccaneers - Madison Capitols 2:7 (0:2, 1:4, 1:1)
Branky a nahrávky:26. Borozinskis (Ford, Margenau), 54. Minnehan - 3. Hong (Brandt, Nagel), 8. Burnevik (Delaney, Rullers), 25. Burnevik (Michaud), 31. Rozzi (Brink, Henry), 37. Kuzma (Rozzi), 38. Barlage (Henry, Nagel), 44. Kuzma (Brandt, Brink)

Fargo Force - Des Moines Buccaneers 3:2p (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 37. Plante (Swanson, Fisher), 47. Leppa (Daavettila, Gruba), 64. Gruba (Swanson) - 12. Gramer (Rourke, Battaini), 25. Kupčo (Ford)

Sioux Falls Stampede - Des Moines Buccaneers 4:3p (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 40. Toll (Panzer, Barabanov), 42. Panzer (Barabanov, Wiebusch), 55. Rybakov, 62. Wiebusch (Barabanov) - 3. Clarke (Rourke), 34. Kernan (Watkins, Minnehan), 44. Kupčo (Borozinskis)

North American Hockey League

druhá juniorská americká liga. Týmy jsou rozděleny do čtyř divizí Centrální, Středozápad, Východní a Jižní divize. Vítězové jednotlivých divizích v play-off bojují o Robertson Cup. Tým Aberdeen Wings za nějž nastupuje karlovarský gólman Adam Dybal patří do Centrální divize.

Adam Dybal (Aberdeen Wings)

Adam Dybal už za svůj nový tým odchytal pět zápasů a na ledě strávil skoro 307 minut. Poprvé se Adam do branky postavil 14. září v utkání proti týmu Lone Star Brahmas, který je na druhém místě Jižní divize a porazil Adamův tým 5:1. Hned následující den na Adama střelci z Johnstown Tomahawks poslali dvacet devět střel a slavili těsnou výhru 3:2. Další zápas Adam Dybal odchytal 23. září proti týmu Bismarck Bobcats. Tentokrát zápas došel až do prodloužení, a z výhry se opět radovali soupeři.

První výhru Adam oslavil se svým týmem 29. září, kdy v prodloužení vyhráli nad celkem St. Cloud Norsemen. Na českého gólmana šlo v tomto zápase třicet čtyři střel z nichž až do branky prošly tři. Druhý den se oba týmy utkaly znovu. Tentokrát Adam čelil třiceti devíti střelám, z nichž inkasoval čtyřikrát. Hráči St. Cloud Norsemen se nakonec radovali z odvety. Tým Aberdeen Wings má po osmi zápasech na kontě sedm bodů a je na čtvrtém místě Centrální divize.

British Columbia Hockey League (BCHL)

juniorská liga Britské Kolumbie, která byla založena ve Vernonu. Od června 2023 funguje nezávisle na Hockey Canada. V lize soupeří sedmnáct týmů rozdělených do dvou skupin Coastal (Pobřeží) a Interior (Vnitrozemí). Tým Vernon Vipers patří do skupiny Vnitrozemí.

Adam Csabi (Vernon Vipers)

Adam odehrál všech pět přípravných zápasů a zapsal si v nich tři body (1+2), přičemž první zápas rozhodl svým gólem v prodloužení. I start do ostré sezony se Adamovi povedl. V prvním utkání proti Salmon Arm Silverbacks v osmé minutě srovnal skóre, ale nakonec jeho tým o gól prohrál. Adam byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Pod vítězný gól se Adam Csabi podepsal následující den v zápase s celkem Cranbrook Bucks a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Adam je díky svým dvěma gólům na pátém místě v týmovém bodování a druhým nejlepším nováčkem. Tým Vernon Vipers je se ziskem čtyř bodů na čtvrtém místě divize.

Vernon Vipers - Salmon Arm Silverbacks 2:3 (0:0, 2:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 8. Csabi (Facchinelli), 11. Facchinelli (Busch) - 3. Lambert (Gillespie, Wolfenberg), 46. Gillespie (Lambert, Boatter), 7. Varkonyi (Kobelkam, Allen)

Cranbrook Bucks - Vernon Vipers 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 31. Sookro - 7. Tremblay (Elliott, Pastro), 58. Csabi (Tremblay, Pastro), 59. Cleaves (Kim, Facchinelli)

29. září 2023

Merritt Centennials - Vernon Vipers 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 8. Losier (Lindblad, Felsing), 18. Ryan (Kim) - 9. Cleaves (Busch), 34. Facchinelli (Cliche, Stavrianeas), 52. Busch (Kim), 59. Tremblay (Facchinelli, Busch).

American Hockey League (AHL)

je hokejová liga v severní Americe. Ze třiceti dvou týmů je šest celků kanadských a dvacet šest amerických a každý z nich má podepsanou spolupráci s jedním týmem NHL. Nejlepší týmy bojují o Calder Cup. Týmy jsou rozděleny na Východní a Západní konferenci a ty se dále dělí na jednotlivé divize. Atlatická a Severní divize patří pod Východní konferenci a Centrální a Pacifická divize pak pod Západní konferenci. Tým Rochester Americans za který hraje Jiří Kulich patří do Severní divize Východní konference. Spolupracujícím týmem NHL je Buffalo Sabres, které Jiřího draftovalo v prvním kole z 28. místa.

Jiří Kulich (Rochester Americans)

První utkání čeká hráče z Rochester Americans až 5. října. Jiří Kulich však nezahálí a po individuální přípravě a trénincích s a-týmem Energie vyrazil na kemp Buffala Sabres. V prvním přípravném utkání proti Washington Capitals Jiří Kulich poslal na branku pět střel, ale kromě toho i blokoval střely soupeřů a to nejen v tomto utkání. Přes patnáct minut na ledě a pět střel, to je Jiřího bilance z utkání s týmem Boston Bruins. V zápase proti Toronto Maple Leafs karlovarský útočník nenastoupil. Své umění předvedl až v duelu s Pittsburgh Penguins, ve kterém si připsal čtyři střely a na ledě strávil přes dvanáct minut. Zatím posledním zápasem v němž Jiří Kulich nastoupil byl duel s týmem Columbus Blue Jackets.

Jan Bednář (Grand Rapids Griffins)

Brankáře Jana Bednáře v loňské sezoně na cestě ke splnění snu a zahrát si za NHL zastavily zdravotní komplikace. Prospekt Detroit Red Wings je však již v pořádku a po letní přípravě, kterou absolvoval s A-týmem Energie má možnost zabojovat o místo v prvním týmu Detroitu. Hlavní trenér Derek Lalonde má k dispozici několik gólmanů, které postupně nasazuje do přípravných zápasů. Jan dostal šanci hned v prvním přípravném utkání proti týmu Pittsburgh Penguins. Do branky se postavil až v čase 30:14, když vystřídal kanadského kolegu Jamese Reimera. Do konce utkání čelil třinácti střelám a kotouč do jeho branky zaplul pouze jednou. V čase 33:08 našel škvírku mezi gólmanem a tyčkou Sam Poulin. Do konce utkání Jan svou branku zamknul a Detroit tento duel vyhrál 4:3.

V brance Detroit Red Wings je aktuálně poněkud přetlak, ale i pokud by Jan Bednář nedostal šanci v NHL, tak i nadále zůstane v zámoří, neboť podepsal kontrakt na sezonu 2023/2024 s týmem Grand Rapids Griffins, což je farma Detroit Wings. První zápas Grand Rapids Griffins odehrají 13. října.