HC Energie Karlovy Vary

Josef Řezníček: Byli jsme dohodnuti během pěti minut

Karlovy Vary prodloužily o rok smlouvu s Josefem Řezníčkem, který je nezaměnitelným pilířem obraných valů týmu Zdeňka Venery. V rozhovoru jsme se od zkušeného hráče dozvěděli spoustu zajímavých názorů jako např. že k šestému místu chyběl prakticky jen jeden gól a nebo také proč nezůstávat v jednom celku dlouho.
Loňská sezóna byla poměrně úspěšná, i když díky novým pravidlům jste skončili hůře, než kdyby se hrálo podle dřívějšího systému. Není to tak trochu frustrující?
Určitě to frustrující je, protože ti kluci se těšili a udělali pro to hromadu práce. Nakonec to byla otázka jednoho bodu. Mohli jsme být šestí a postoupit do play off přímo. Takhle jsme hráli s desátým, vypadli jsme a to bylo asi nejvíce frustrující.

Na poslední zápas v Třinci jste nemohl nastoupit pro zranění. Nakonec jste naskočil na samostatný nájezd a proměnil. Jaký to byl pocit, zaskočit takovýmhle způsobem soupeře?
Nevím jestli je to o pocitu. Bylo to především o tom, že jsem chtěl s mužstvem jet a doufal jsem, že se na zraněné noze něco změní, i když to bylo hodně bolestivé. Ráno jsem to jen zkusil na ledě a nešlo to. S trenéry jsme se ale dohodli, že pokud mohu jet alespoň rovně, tak bychom to zkusili takhle a napsali mě na soupisku. Nakonec to dospělo k tomu, že se to uskutečnilo.

Hrálo pro Vás nějakou roli, že stál v brance Roman Čechmánek?
Kdyby tam byl jiný brankař, tak bych to provedl jinak. Romana jsem znal a měl jsem s ním velké problémy, protože je to zvláštní gólman, který chytá úplně nestandardním způsobem. Je hlavně veliký a v bráně zabere hodně místa. Když byl ve Varech, zkoušeli jsme na něj jezdit nájezdy a měli jsme s tím problémy. Navíc vždycky věděl, co budu dělat, tak jsem to vyřešil tímto způsobem, abych ho trochu vylekal a pojal jsem to proti němu velice nekoncepčně. Ale to byla asi jediná cesta.

Jak jste na tom momentálně se zraněným kotníkem a jak jste zvládl přípravu?
Letní přípravu jsem zvládl slušně, i když první měsíc byl těžký, protože jsem to ještě hodně cítil. Nebylo to úplně ideální, ale lékaři říkali, že když se ty vazy poruší, léčí se to tak půl roku než úplně odezní bolesti.

Celkem se podařilo udržet loňskou úspěšnou partu….
Odešel akorát Michal Dvořák do Plzně. Vedení klubu posílilo o hráče, kteří už extraligu hráli. Myslím si, že to jsou správné typy, které jsme do mužstva potřebovali tzn., kteří umí zakončit a dát gól. Navíc to jsou výborní parťáci a i to je důležité. Takže ten základ zůstal stejný a akorát se to doplnilo o hráče, od kterých se očekává, že by mohli zvednout produktivitu. Karlovy Vary hrají atraktivní silový hokej, ale zakončení bylo horší. Tito hráči by právě měli přispět, protože góly vedou k bodům navíc. Musím zopakovat, že nám chyběl bod a de facto jeden gól.

Odešel Michal Dvořák. Prý jste spolu tento odchod konzultovali…
Určitě. V některých věcech Michalovi radím. Michal už nechtěl hrát ve Varech. Já ho v tom tak trochu i podporoval, protože vím, že pokud se hraje v jednom týmu déle jak tři roky, hráč ztrácí náboj. Zdá se mu vše šedivé a stejné a je pro něj lepší změnit klub. Hráč se tím může dostat výkonnostně o trochu dál a tím získá zase nové zkušenosti. To jsem mu radil. Dostal se zase o kousíček výše. Může mu to jen prospět a nikde není dáno, že se do Varů zase někdy nevrátí.

Michal si hodně stěžoval na reakce diváků směrem k vlastním hráčům. Jak Vy se na toto díváte?
Protože jsem už zažil hodně nadávek i euforií, tak to beru trochu sportovně. Lidé si za to zaplatí a tak si tam samozřejmě mohou říci, co chtějí. Na druhou stranu ale musím konstatovat, že někteří lidé si přijdou jen vulgárně zakřičet. Možná je to dané tou dlouhou dobou a netrpělivost, nevím... Musím ale konstatovat jedno: Divák v Plzni a ve Varech je absolutně diametrálně rozdílný. To je asi tak jediné, co se k tomu dá říci.

Ovšem Vy jste podepsal novou smlouvu, i přes to, že jste slavil v uplynulé sezóně 40 let a hranici 900 odehraných zápasů. Při takovýchto číslech hráči většinou odchází do hokejového důchodu. Co Vás vedlo k podepsání nové smlouvy?
K podepsání nové smlouvy vede otázka zdraví. Druhé velice podstatné pro mě je zájem klubu a klubů. Další bod je, že to zvažuji já i moje rodina. Vždy to má tyto tři posloupnosti.

Jaké na to byly reakce v kabině?
Myslím, že to asi všichni očekávali, i když jsem naznačoval, že to může být moje poslední sezóna. Klub ale o mě projevil enormní zájem a dohodnutí jsme byli během pěti minut.

Co chystáte po ukončení kariéry?
Chystám odpočinek a hodně práce. (úsměv)

Je něco, čeho litujete za Vašeho působení na hokejové scéně a působení v Karlových Varech?
Lituji trochu možná jen toho, že jsem v Plzni zůstal dlouho. Byl jsem tam sedm let. To jsou právě ty věci, které říkám ostatním klukům. Zájem tam samozřejmě byl, ale člověk si je jistý, že se nemůže nic stát. Jenže lidé ho najednou ze dne na den odstrčí a zůstane úplně zaražený. Odnesl jsem si tedy ponaučení, nezůstávat dlouho v jednom klubu, protože to není ku prospěchu věci. Co se týče Varů, zde jsem teď třetí rok spokojen, ale už to, že jsem zde třetí rok, něco naznačuje…

Momentálně máte volno. Jak byste charakterizoval dosavadní přípravu a jaká vás ještě čeká?
Příprava proběhla standardně jako každý rok. Teď máme 3 týdny volno. Po nich následují 23. července nějaké testy a pak jdeme na led a koloběh běží dál.