HC Energie Karlovy Vary

Jan Košťál lituje neproměněných příležitostí

K a r l o v y  V a r y - Přestože karlovarští hokejisté odehráli v sobotu před televizními obrazovkami možná nejlepší utkání po listopadové reprezentační přestávce, tři body za vítězství 4:2 se stěhují do Plzně. Do role největší hvězdy utkání se pasoval hostující brankář Roman Málek jehož 22 bezchybných zákroků ze třetí třetiny dovádělo domácí střelce k šílenství. Atraktivní souboj s věčným rivalem jsme hodnotili s karlovarským patriotem Janem Košťálem.
Hokejisté Energie určitě potěšili své příznivce odhodlaným výkonem, oproti předchozím nepovedeným duelům na Spartě a ve Vítkovicích byl znatelný velký pokrok. Přesto to na body nestačilo. „Měli jsme spoustu šancí, ale dneska nám to tam prostě nepadalo. Roman Málek chytal perfektně. A když už na puk neviděl, tak udělal rozklek a pokaždé to nějakým způsobem zachránil,“ uznává Jan Košťál sklesle nevšední kvality svého nedávného spoluhráče.

Karlovarští byli v nedávné době ostře kritizováni za hru v početní výhodě. I v této herní situaci působili domácí mnohem lépe. Zejména ve třetí třetině se Málkova neprůstřelnost otřásala při dělovkách Ondřeje Němce, výborný Lukáš Pech zase při jedné z šancí nasměroval puk do tyčky. „Měli jsme spoustu střel. Ale i když jsme stáli před gólmanem, snažili se tečovat, bojovali, tak mám to tam nespadlo. Dneska při náš štěstí nestálo,“ s bezradností v hlase popisuje hru v přesilovkách.

Nešťastný moment se odehrál v posledních vteřinách úvodního dějství. Při jednom ze zákroku si poranil Lukáš Mensator třísla a do prostřední dvacetiminutovky už nastoupil náhradník Petr Přikryl. Ve složité situaci se bývalému brankáři Sparty, Znojma či Mladé Boleslavi snažili spoluhráči co nejvíce pomoci: „Každý brankář je profesionál a do zápasu se dostane rychle. My mu můžeme pomoci tak, že na něj nepůjde moc střel a rychle se rozcvičí. V tom nebyl žádný problém.“

Ve 27. minutě ale přišel krátký výpadek, který Lasselsberger krutě potrestal. Nejprve napřáhl z úhlu mladík Šindel, kterého po chvíli následoval jen o málo zkušenější ‚slalomář‘ Kracík. „Prohrávali jsme 1:2, ale dokázali jsme vyrovnat a zápas byl nadále otevřený. Bohužel jsme pak naše šance neproměnili. Minimálně jeden bod jsme si dneska určitě zasloužili,“ nenachází mladé křídlo hlavní příčinu v náhlém zvratu ve vývoji skóre, ale spíše ve střelecké efektivitě.

Během necelé minuty tak keramici otočili vývoj utkání. Podobné krátkodobé problémy postihly Karlovy Vary i v předchozím souboji ve Vítkovicích: „Když dostaneme gól, musíme se v dalších střídáních pořádně soustředit, abychom znovu neinkasovali a nedostali soupeře do velkého tlaku. Dneska se to bohužel znovu nepodařilo a to je potom těžké...“

Západočeské derby tradičně doprovází zvýšená nervozita v hledišti i motivace všech účastníků. Rodilý Karlovarák a proslulý bojovník si ale váhu utkání nepřipouštěl. I tak dal ale rekordman v počtu zápasů za Karlovy Vary pocítit soupeři tvrdost svých chráničů. Nepěknou zkušenost si po drsném souboji odnesl i Jaroslav Kracík, kterému museli zpět na nohy pomáhat spoluhráči. „Derby beru jako každý jiný zápas. Musíme se snažit vyhrát každé utkání, vždy chceme tři body.“ Skvělou atmosféru v hledišti, jež souboj doprovázela však rozhodně vnímal: „Po této stránce to byl určitě nejlepší zápas. Střetnutí s bohatou diváckou kulisou pro nás hráče výborné.“

Smutně se duel hodnotil i karlovarskému asistentu Václavu Baďoučkovi: „Diváci mohli sledovat bojovné utkání. Byla veliká škoda, že jsme nedokázali v první třetině zvýšit svůj náskok, přestože jsme k tomu šance měli. Hosty podržel výborným výkonem Roman Málek, což byl asi klíčový moment. Dalším takovým prvkem byl větší důraz hostujícího mužstva v zakončení. To nám naopak trochu scházelo. V posledních dvou dnech nás bohužel postihlo to co i ostatní týmy – přišli jsme o čtyři útočníky a po první třetině musel odstoupit také Lukáš Mensator. Pro Petra Přikryla to byl hrozně těžký premiérový zápas, není nic jednoduchého chytat v derby a navíc před televizními kamerami. Spravedlivější by možná byla remíza, ale hosté byli důraznější v zakončení a to rozhodlo.“

Bezprostředně po utkání se karlovarský kouč pokusil alespoň částečně poodhalit závažnost zranění svého klíčového hráče: „Vypadá to na poranění třísla. Více ale uvidíme až po důkladnějším vyšetření.“ Start Lukáše Mensatora v posledním utkání před reprezentační přestávkou je ale už předem vyloučen: „S největší pravděpodobností nastoupí Petr Přikryl. Lukáš s námi zřejmě ani nepojede. Dvojku usilovně sháníme a vypadá to na Ondřeje Jirkůva.“ Nejlepší gólman loňské juniorské extraligy ještě v sobotu večer přihlížel z lavičky výhře Kadaně, kde je na hostování, na ledě Jindřichova Hradce.

Na karlovarský stadion se po několika měsících opět vrátil Radim Rulík. Bývalý karlovarský kouč se však tentokrát radoval s hráči v bílo-modrých dresech. „Roman Málek chytal výborně v celém zápase. V první třetině bylo důležité, že jsme inkasovali pouze jeden gól a utkání bylo do dalšího průběhu hratelné. Potom se nám podařilo Karlovy Vary zaskočit hlavně druhou brankou. Domácí z velkého tlaku dokázali vyrovnat. Ve třetí třetině jsme ale byli šťastnější a hlavně efektivnější v koncovce. Všichni hráči dali do souboje veškeré síly, hráli jsme na hraně obětavosti,“ zhodnotil střetnutí trenér, který povede české juniory za blížícím se světovém šampionátu do boje s nejlepšími vrstevníky planety.

Související články