HC Energie Karlovy Vary

Jsme spokojení, říká o uplynulé sezoně trenér žen Jaroslav Kliment

V lednu se ve Zlíně a Přerově konalo mistovství světa žen do 18 let. Díky němu se v Česku podařilo ženský hokej opět trochu více zviditelnit. O to se v uplynulé sezoně snažily i hráčky Energie, které vyhrály základní skupinu B, a poté neúspěšně bojovaly o postup mezi elitu. „Ukázali jsme, že můžeme hrát vyrovnaný hokej," říká přesto v našem rozhovoru jejich trenér Jaroslav Kliment.

Energetičky se po roce opět vrátily do skupiny B, ve které se jim dařilo, když vyhrály devět z deseti zápasů. „Letos jsme hodně spokojení. Nehráli jsme elitní skupinu, a tak jsme hodně zápasů vyhrávali. Mělo to pro nás hlavně motivační přínos. Také se nám podařilo ustálit útočné řady, takže jsme měli dvě stabilní pětky, ta třetí se točila," říká na úvod trenér Jaroslav Kliment.

V nadstavbové části to už tak slavné nebylo. Energie nevyhrála v jediném utkání, přestože se někdy jednalo o těsné výsledky. Dvakrát hokejistky zápas ztratily až v samostatných nájezdech. „V nadstavbě jsme se střetli s týmy, které hrály A – skupinu, a dokázali jsme s nimi hrát vyrovnané zápasy, což byl vlastně hlavní cíl. To asi nečekaly ani naše soupeřky. Na první zápas nadstavby jsme jeli do Plzně a mysleli jsme, že si na nás smlsnou. Prohráli jsme sice 5:2, bylo to ale vyrovnané a klidně jsme mohli po dvou třetinách vést my. Bohužel jsme ale neproměnili naše šance. Pro holky to byl přínos, protože viděly, že můžou hrát i s týmy, které jsou nahoře. Dařilo se nám to až na poslední asi čtyři zápasy, které jsme prohráli rozdílem třídy," popisuje nadstavbu trenér Kliment.

Sezonu lze hodnotit jako podařenou. Základní skupinu energetičky jasně ovládly, a svými výkony se neztratily ani v nadstavbě, přestože v ní nakonec získaly jen dva body. „Tým byl pohromadě a věřil si. Hráli jsme jako kolektiv. Na týmy z A skupiny ale samozřejmě herně nemáme," hledá silné stránky svého týmu Jaroslav Kliment.

Každý tým potřebuje také nějakou vůdčí osobnost, která ho povede. Nějakou hvězdu, která bude na ledě zářit. Odpověď na to, kdo je jí v týmu Energie, je jasná. „Jednoznačně je to Petra Rohanová. Tým byl postavený na ní. Když se podíváme na statistiky, v základní části odehrála jen čtyři zápasy a dala v nich 19 gólů a měla 10 asistencí. Když v nadstavbě nenastoupila, prohráli jsme vysokým rozdílem, ale když Petra hrála, byly to vyrovnané zápasy. Bez ní bychom prohrávali jednoznačnějším rozdílem. Petra hlavně umí dát gól. A to všechno zvládá bez tréninku, protože ještě hraje tenis," chválí mladou naději, které bude v srpnu teprve sedmnáct let, její trenér.

Mezi energetičkami ale najdeme i další hráčky, které podávaly kvalitní výkony. „Na Petru se to potom nabalilo, takže bodovaly i další hráčky. Třeba Jana Fričová a Jana Pöpperlová, obě spolu hrály v útoku. A pak třeba Dominika Mokrošová nebo Eva Shildhabelová. A máme tu také mladé naděje, které hrají i za žáky. Máme na čem stavět. Ale stojí to na těch pěti hráčkách, které jsem jmenoval," říká Jaroslav Kliment.

A jak se energetičky připravují ma novou sezonu? Oproti loňsku je letní příprava skromná. „Letos je to jednoduché. O víkendu chodíme hrát hokejbal, a to je vlastně všechno. Hodně hráček je přespolních, takže letos jen ten hokejbal. Hrajeme v něm i nějaké turnaje."

V novém ročníku si Energie v elitní skupině nezahraje. Znovu se tedy dá očekávat vítězství v základní části. A snad se bude v nadstavbě dařit víc než v minulé sezoně. „Bude to těžká sezona. Letos jsme ukázali, že můžeme hrát s kvalitními týmy vyrovnaný hokej. O to těžší bude na to navázat. Nesmíme usnout na vavřínech, ale musíme ještě víc trénovat. Bez dřiny se to neobejde. Cílem je vyhrát základní skupinu, a pak odehrát dvanáct kvalitních zápasů, které nám pomůžou v dalším vývoji," popisuje své představy o další sezoně Jaroslav Kliment.

Velký úspěch letos zaznamenal český národní tým. Ženy si příští rok zahrají elitní skupinu mistrovství světa. „Ženský hokej na téhle úrovni sleduji jen, když je olympiáda nebo mistrovství. Teď u nás bylo mistrovství světa žen do 18 let, sledoval jsem to přes internet. Měl jsem tam jet na jeden seminář, ale nakonec mi to kvůli práci nevyšlo," vysvětluje na závěr trenér Jaroslav Kliment.

Energetičky v sezoně 2011/12

Tabulka základní část - skupina B

               Z V Vp Pp P Skóre B
1. HC Energie Karlovy Vary  8 7 0 0  1 65:13 21
2. HC Roudnice nad Labem   8 7 0 0  1 45:16 21
3. Bílí Tygři Liberec     8 2 0 1  5 21:49  7
4. HC ESA Praha        8 0 3 0  5 24:43  6
5. HC Kobra Praha       8 1 0 2  5 21:55  5


Tabulka nadstavba E

                Z  V Vp Pp  P  Skóre  B
1. HC Plzeň 1929        12  8 2  1  1  58:34  29
2. HC Berounské Lvice     12  7 2  2  1  63:36  27
3. HC PROFI-CZ Plzeň      12  4 1  0  7  52:53  14
4. HC Energie Karlovy Vary   12  0 0  2 10  34:84  2


Ženy HC Energie