Generální partnerHlavní partneři
Podpora mládeže

Juniorská extraliga pro příští ročník v novém kabátě

Juniorská extraliga pro příští ročník v novém kabátě

21.06.2006 | Tomáš Zetek

Po vcelku radikálních změnách, které doznala seniorská extraliga, se vkradly nové regule i do nejvyšší soutěže juniorů. Mnoho novinek určitě přispěje ke zatraktivnění extraligy, na druhou stranu každá novota má svou světlou i stinnou stránku. Až čas však ukáže, zda zásah do nejsledovanější mládežnické soutěže nebyl až příliš necitlivý.

Extraliga juniorů 2006 – 2007

Kategorie: hráči narození 1987, 1988, 1989 (to znamená, že oproti minulým ročníkům nemohou nastupovat tři hráči z tzv. "dorazového" ročníku, jenž hráli na výjimku)

Hrací systém: 3 body za vítězství v normální hrací době, v případě nerozhodného výsledku mužstva získají po bodu, po dvouminutové přestávce následuje pětiminutové prodloužení (bez úpravy ledu), každé mužstvo hraje v prodloužení v počtu čtyř hráčů a jednoho brankáře, nedojde-li k rozhodnutí, pokračuje se samostatnými nájezdy s tím rozdílem, že každé mužstvo nominuje 3 střelce. Vítěz získává druhý bod.

Počet družstev: 22 družstev rozděleno do 2 skupin: skupina A (Čechy) 12 mužstev a skupina B (Morava a Slezsko) 10 mužstev

Hrací dny: pondělí, čtvrtek, sobota

I. část: ve skupině se utká každý s každým čtyřkolově
sk. A 44 utkání
sk. B 36 utkání + ve skupině každý s každým jednokolově – 9 utkání systémem 1-10, 2-9, 3-8, 4-7, 5-6; rozhodující pro nasazení do prvního kola je umístění po 36. kole

II. část - play-off: Mužstvo, které skončí na 12. místě ve sk. A, a mužstvo, které skončí na 10. místě ve sk. B, sestupují pro příští sezonu do Ligy juniorů.
Mužstva, která skončí na 1. a 2. místě ve skupině, postupují přímo do play-off a mají nasazení 1. A1, 2. B1, 3. A2, 4. B2. Mužstva, která skončí na 3. až 6. místě ve skupině, sehrají systémem A3-B6, A4-B5, A5-B4 a A6-B3 na 2 vítězství utkání o postup do „play-off“. První utkání se hraje u hůře umístěného mužstva, druhé a případně třetí se hraje u lépe umístěného mužstva.
Postoupivším mužstvům budou přiřazena čísla 5, 6, 7 a 8 dle umístění po základní části (systémem jako u nasazení 1 – 4, postoupí-li mužstva se stejným umístěním po základní části, vyšší nasazení získá družstvo ze sk. A). Play-off se hraje systémem čtvrtfinále na 3 vítězství (1., 2. a případně 5. utkání u lépe umístěného mužstva), semifinále a finále na 2 vítězství. Prvé a třetí utkání se hraje u lépe umístěného mužstva.
O 3. místo: Na 3. místě se umístí mužstvo vyřazené v semifinále, které mělo po základní části lepší umístění.

Zajímavosti z technických norem:
- v utkání mohou nastoupit 3 cizinci
- „domácí“ nastupují k utkání ve světlých dresech, „hosté“ v tmavých
- družstvo nemusí přikládat k „Zápisu“ potvrzení o ostaršení hráčů
- brankáři nastupují se zmenšenou výstrojí dle Reglementu IIHF