HC Energie Karlovy Vary

Karlovarský odchovanec Zbyněk Michálek podepsal smlouvu s Minnesotou

Smlouva devatenáctiletého ofenzivního obránce celku Shaviningan Cataractes Zbyňka Michálka s klubem Minnesota Wild byla potvrzena ústředím NHL. Hráč podepsal s klubem předsmlouvu již 29. září 2001 jako volný agent, teprve nyní byla smlouva parafována vedením soutěže. Jindřichohradecký rodák, který přišel v dorostu do Karlových Varů, při loňském draftu marně čekal, až uslyší své jméno. Přesto o něj projevila zájem Minnesota, která s ním uzavřela předsmlouvu na tříleté období. Karlovy Vary obdrží od klubu za podpis smlouvy 120 000 dolarů, což zhruba odpovídá částce 3,6 miliónu korun.
Zbyněk Michálek odešel před sezónou 2000/01 do kanadského Shavininganu, kde v dresu místních Cataractes působil v Quebec Major Hockey League (QMHL), kde svou kariéru začínal i legendární Mario Lemieux. Michálkovým spoluhráčem v týmu byl i Radim Vrbata, který v současné době působí v prvním týmu Colorada Avalanche. Vrbata tehdy předpovídal Michálkovi velkou budoucnost, ovšem Michálek se zranil a přestože se objevoval v žebříčku mezi nejlepšími 100 mladými hráči Severní Ameriky, nebyl draftován. Velké zklamání z draftu, kterému byl osobně přítomen, vystřídala radost ze zájmu Minnesoty Wild, se kterou na konci září podepsal tříletou předsmlouvu. Dalšího zklamání se dočkal starší bratr českobudějovického útočníka Milana Michálka v prosinci, když se dozvěděl konečnou nominaci trenéra Holíka na mistrovství světa dvacetiletých. Jeho jméno mezi vyvolenými chybělo, ovšem vedení Shavininganu Michálka přesto z klubu uvolnilo, aby mohl strávit vánoční svátky doma s rodinou.

Po návratu podával za Cataractes skvělé výkony. Byl nominován do 2002 Hersey Cup All-Star-Game, která se konala v Ottawě. Výraznou měrou přispěl k vítězství výběru QMHL nad výběrem OHL 4:2 a Michálek doslova vymazal z ledu hvězdu první velikosti Jasona Spezzu. "Nedal mi kousek prostoru. Pokryl mě opravdu výborně," uznal po utkání Michálkovy schopnosti Spezza.

Shaviningan hraje své zápasy v jedné z nejstarších hal Severní Ameriky, které jsou dosud funkční. Aréna Jacquese Planta byla otevřena již v roce 1937 a z haly na diváky dýchá jedinečná atmosféra. V loňské sezóně byl Michálek jedním z klíčových hráčů týmu, který skončil na druhém místě v základní části celé QMHL. V play-off porazili nejprve Drummondville Voltigeurs, ale pak po sedmizápasové sérii nestačili na Victoriaville. Michálek, ač obránce, byl jedním z hlavních nsitelů ofenzivní síly týmu. Ve 12 zápasech zaznamenal 8 gólů a 9 asistencí!

Jeho nerozlučným kamarádem se stal Lotyš Armands Berzins. Již dlouho před letošním draftem vyhlašoval, že si ho v draftu vybere Minnesota a oba budou spolu jednou v dresu Wild spolu válet. První krok se již splnil. Minnesota si jako 178. v pořadí letos Berzinse opravdu vybrala...