Žraloci skončili čtvrtí a v play-off je čeká mistr

K závěrečnému dvoukolu Sportmall sledge hokejové ligy odjeli Karlovarští bojovat o lepší startovní pozici pro play-off do Kolína a Českých Budějovic. Sobotní večerní zápas se jim na ledě úřadujícího šampióna vůbec nevyvedl a po vysoké porážce 1:11 bylo prakticky jasno o složení semifinálových dvojic. Noční přesun na jih republiky a výhra 4:1 v Budějovicích už z karlovarského pohledu mnoho neřešila. Žraloci obsadili po základní části čtvrtou příčku a o druhém lednovém víkendu je čeká na ostrovském ledě v úvodním semifinále právě mistrovský Kolín.

SK Draci Kolín - SKV Sharks Karlovy Vary 11:1 (2:0, 3:1, 6:0)

Branky: 5. Kvoch, 10. M. Geier (Raul), 22. Kubeš (Raul), 26. Kubeš (Šafránek), 30. M. Geier (Kubeš), 34. Kvoch (M. Geier), 40. Šafránek, 41. M. Geier (Kvoch, Kubeš), 42. Kubeš (Kvoch), 44. Šafránek, 45. M. Geier (Kvoch) - 23. J. Berger (Hrbek, Schneider). Rozhodčí: Kratochvíl - Hollerová, Procházka. Vyloučení: 5:2. Využití 1:1. Diváci: 5. Vývoj utkání: 3:0, 3:1, 11:1. Hráno 18. prosince 2010 v Kolíně.

Kolín: Boček - Kubeš, Kvoch - Raul, Šafránek, M. Geier - R. Buhr, Hron, Najbrt, V. Buhr, Hrdý.

Karlovy Vary: Janoušek (od 34. Mach) - Hrbek, J. Berger - Frous, Očenášek, Schneider, J. Švec, Janko, Forgo, Jeřábek.

Pokud chtěli Žraloci pomýšlet na lepší než čtvrté místo po základní části, potřebovali dosud nepřemožený Kolín porazit. Jejich sen však dostal trhliny už v 5. minutě, kdy nedůrazné vyhození ze třetiny potrestal gólovým obloučkem Tomáš Kvoch. Reprezentační pětka v domácím dresu převzala inciativu a vymýšlela jeden útok za druhým. Janoušek se zaskvěl zejména proti Raulovi zakončujícímu přečíslení tří na jednoho, ale v 10. minutě ho nadvakrát přehodil Michal Geier. Karlovarákům nepomohla ani přesilovka, při které naopak musel Janoušek dvakrát předvést svou práci proti Raulovi. Minutu před sirénou pomohly brankáři hostů proti Geierovi dokonce nože vlastní sledge. Bočkovi na druhé straně poslal Berger pozdrav do lapačky až v polovině 15. minuty.

V úvodu druhé části mohl zvýši Bejvl, ale sedíc zcela sám před Janouškem nenašel vhodné zakončení a raději zahnal přihrávkou Šafránka za branku. Ve 20. minutě musel ze hry s menším trestem Frous a i když se Žraloci dlouho dobře bránili, patnáct sekund před koncem oslabení rozvážně bruslící Pavel Kubeš trefil přes obránce horní růžek Janouškovy branky. Jen po 50 sekundách trochu pozvedl karlovarský prapor Jiří Berger, který od vlastní modré čáry projel až před Bočka a jištěn volným Jeřábkem dělovkou pod víko snížil na 3:1.

Draci si vzali svůj náskok zpátky v polovině 26. minuty. Ze souboje ve středním pásmu se puk odrazil přímo do jízdy Pavlu Kubešovi a domácí kapitán provedl zakončení pod horní tyč precizně. Na 5:1 upravil těsně před druhou přestávkou Michal Geier, ke kterému se odrazila od zadního mantinelu předchozí Kubešova střela.

Od třetí třetiny začali nastupovat do hry také domácí borci ze střídačky a Jiří Berger toho využil k pokusu o korekci skóre. Jeho průnik přes dva hráče však zneškodnil Boček. Kolínští byli o poznání produktivnější, ve 34. minutě zvedl Tomáš Kvoch puk lehce nahoru a pro Janouška to byl signál ke střídání. Náhradník Mach si rychle připsal dva zahřívací zákroky, ale nakonec ušetřen nebyl.

Po zpackané karlovarské přesilovce pět na tři inkasoval Mach v posledních šesti minutách zápasu pět gólů. Vše načal z nulového úhlu po obkroužení branky Zdeněk Šafránek, který přidal ve 43. minutě z dorážky i desátou trefu. Na střelecké listině ho doplnil ještě dvěma zásahy Michal Geier a jedním Pavel Kubeš. Demotivovaná družina ze západu neměla na větší odpor sílu, poslední náznak její šance zlikvidoval Boček včasným vyjetím z brankoviště před najíždějícím Bergerem.

Ohlasy po zápase

Stanislav Tejkal (trenér Kolína): "Dneska dopadl zápas nad očekávání dobře v náš prospěch a to hlavně díky velkým chybám v obraně Karlových Varů. Kladně hodnotím z naší strany nahrávky z křídla na křídlo a že útoky měly trošku razanci. A kritika... když se mi srazí dva reprezentanti na modré čáře, tak to byl takový moment, že jsem ani nevěřil. Jako by se přitáhli magnetem. Dělali jsme samozřejmě taky chyby, ale zůstaly nepotrestány."

Bohumír Mach (brankář Karlových Varů): "Dneska nás Kolín vyškolil. Byli hodně rychlí a rozebrali nás, v rychlosti nás přečíslovali. Když jsem šel do branky, byl jsem nervózní. Nebylo to nic příjemného nastoupit za stavu 6:1. Měl jsem sice dva rychlé zákroky, ale pak už to šlo samo. Určitě jsme toho mohl víc chytit, ale obránci taky mohli víc pomáhat. Nejvíc si vyčítám ten gól, jak jsem se nestihl přemístit k druhé tyči."

SKV Králové Č. Budějovice - SKV Sharks Karlovy Vary 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky: 27. David (Podhradský) - 15. J. Berger, 30. Forgo, 36. J. Berger, 36. J. Berger (Janko). Rozhodčí: Svoboda, Karlín. Vyloučení: 0:3, navíc Hrbek (K. Vary) 10 minut. Bez využití. Diváci: 0. Vývoj utkání: 0:1, 1:1, 1:4. Hráno 19. prosince 2010 v Českých Budějovicích.

České Budějovice: D. Švec - Kalina, Podhradský, David, Rumplík, Klíma, Málek, Lála, Kočnar, Kuthejl, Dvořák.

Karlovy Vary: Bozděk - Hrbek, J. Berger, Forgo, Schneider, Očenášek, J. Švec, Jeřábek.

První pološanci ranního utkání dvou týmů, které už měly v tabulce své jisté, zaznamenal domácí David. Jeho střela se z rohu odrazila k tyči, odkud musel Bozděk puk trochu složitě vylovit. Protáhnout se hostující gólman mohl i proti ráně Klímy ze 4. minuty, zasahovat ale nemusel. Žraloci se zastřelovali pomaleji a když už se do šance dostal Janko, zastavilo ho přerušení hry. Ve 13. minutě byl v dobré pozici mezi kruhy Klíma, ale nezpracoval puk a mohl litovat. Půl minuty před koncem třetiny se po tlačenici ve Švecově brankovišti puk odrazil za čáru a rozhodčí i přes budějovické protesty branku uznal. Autorem byl označen Jiří Berger.

Pěkné zakončení z otočky, při kterém přistál puk v Bozděkově lapačce, předvedl zkraje druhé třetiny Podhradský. Domácí nevyužili ani následnou početní výhodu a hra upadla na delší minuty do střeleckého podprůměru. Až ve 25. minutě vyrušil rukavici Davida Švece po kličce do středu Berger. Radovali se ale Králové a to ve 27. minutě, kdy z prostoru mezi kruhy namířil nad Bozděkovu levačku vyrovnání Jakub David. O necelou půlminutu později málem vrátil Žralokům vedení Hrbek, ale ani jeho protesty rozhodčí nezviklaly v rozsudku o horní tyčce. Jediné, co si zkušený bek vysloužil, byl o chvilku později osobní trest za nesportovní chování.

Budějovice po těchto emotivnějších momentech nezužitkovaly Forgova menšího trestu a zaplatily za to rozdílovým gólem. Právě Jiří Forgo krátce po návratu od trestné lavice sekundu před koncem druhé třetiny zkusil štěstí z téměř nulového úhlu a vyšlo to - 1:2.

Smůlu měl ve 35. minutě Podhradský, jehož pokus o vyrovnání zastavila branková konstrukce, tentokrát bez diskusí. Varování v podobě tyčky vyslyšel Jiří Berger, který za krátkou dobu ujel do brejku a prostřelil Davida Švece potřetí. Uběhlo jen čtyřicet sekund a po Jankově vyhraném buly se Jiří Berger trefil v poloze ležmo počtvrté, čímž stanovil konečný výsledek utkání. Z pohodového závěru ještě vybíráme samostatný nájezd Zdeňka Klímy ze 39. minuty, ve kterém ale orazítkoval jen zadní plexisklo.

Rudolf Veselý (České Budějovice): "Byl to vyrovnaný zápas, my jsme podali standardní výkon. Rozhodně lepší, než včera proti Spartě. Chybí nám ale častější střelba."

Jiří Berger st. (Karlovy Vary): "Začátek jsme měli rozpačitý, nemastný a neslaný. Když jsme ale dali gól, tak jsme se konečně trochu rozjeli. Bylo to lepší než proti Kolínu, o tom radši nemluvím. Tři body jsou dneska zaslouženě u nás, takže spokojenost. Horší je to s naším kádrem, spoléháme na dva hráče a to je prostě málo. Potřebovali bychom aspoň tři posily."

Výsledky posledního kola Sportmall sledge hokejové ligy

Zlín - Studénka 5:3 (2:1, 0:2, 3:0)
Kolín - K. Vary 11:1 (2:0, 3:1, 6:0)
Č. Budějovice - Praha 2:7 (1:1:, 0:4, 0:2)

Č. Budějovice - K. Vary 1:4 (0:1, 1:1 0:2)

6. Studénka      10  1 0 0 9  13:40   3

Dvojice pro semifinále play-off, které startuje 8. ledna 2010 na ledě hůře postaveného celku: Kolín - Karlovy Vary, Praha - Zlín.