Derby je naše! Energie pokračuje ve vítězné sérii na domácím ledě

V posledním západočeském derby se otočilo štěstí na stranu energetiků, kteří prolomili sérii proher se Škodovkou. Vyrovnané utkání Karlovarští dotáhli do vítězné konce zásluhou Martina Kohouta, který poslal puk do prázdné sítě Plzně.
Tipsport extraliga, 44. kolo, pá 3.2.2023, KV Arena
Plzeň
3:1
1:0, 1:0, 1:1
Branky a nahrávky:11. Gríger (Rachůnek), 37. Havlín (Kružík), 60. Kohout – 49. Beránek (Piskáček).
diváci5153
Karlovy Vary: Lukeš (Hamalčík) – Huttula, Mikyska, Dlapa, Stříteský, Rohan, Havlín, Rulík – Koblasa, Černoch (C), O. Beránek (A) – Rachůnek (A), Gríger, Kofroň – Kružík, Hladonik, Koffer – Redlich, Jiskra, Kohout.
Plzeň: Pavlát (Mi. Svoboda) – Baránek, Zámorský, Houdek, Kvasnička, Jaroměřský, Piskáček (A) – Schleiss (C), Suchý, Pour – Holešinský, Kodýtek, Blomstrand – Hrabík, Mertl (A), Rekonen – Bitten, Honejsek, Beránek

V první části se mužstva spíše oťákávala a oba brankáři byli zpočátku téměř bez práce. Energie si sice ihned na začátku zahrála početní převahu, ale v ní nebyla úspěšná. Karlovarští se pokoušeli otevřít skóre zápasu a v 6. minutě orazítkoval Tomáš Havlín tvrdou střelou horní tyč. Po polovině první třetiny z dorážky překonal Pavláta Dávid Gríger. Škoda se mermomocí snažila manko srovnat, ale recept na Lukeše nenašla. V závěru měli hosté několik střeleckých pokusů, ale neuspěli.

Ve 24. minutě dovezl kotouč do slotu Martin Kohout, odkud se několik energetiků pokusilo o dorážku a dokonce zazvonil tyč od Pavlátovy svatyně. O několik minut později byl blízko vyrovnání Marek Baránek, když jeho střela popradla mezi Lukešovy betony, ale na poslední chvíli puk lapil do své moci. Ve 33. minutě zazněla v KV Aréně tyč po dělovce Jana Schleisse. Poté zachytil kotouč Tomáš Redlich, jenž prověřil Pavlátovu pozornost z kruhů, ale brankář hostí si s jeho pokusem poradil. Ve 37. minutě vyslal Kružík žabkou Tomáše Havlína do samostatného úniku, který se vyznamenal zručným blafákem a vymíchal brankáře Škody. Dvoubrankové vedení si energetici pohlídali až do konce druhé třetiny.

Snížit manko Plzně se na začátku třetí třetiny pokoušel Michal Houdek, ale při tvrdé bombě od modré čáry si zlomil hokejku, přesto měl Lukeš s jeho střelou menší trable. Po střetu s Jakubem Pourem zůstal na ledě ležet Stříteský, za pomoci spoluhráčů ale odjel na střídačku a pokračoval v zápase. Ve 47. minutě zahrozil kapitán Jiří Černoch, když unikl sám na Pavláta, který se o jeho střelu postaral. O dvě minuty později se v Karlových Varech začalo drama. Martin Beránek namířil zpoza kruhů a připsal si první trefu v novém působišti. Plzeňští navíc získali početní převahu po faulu Martin Kohouta. V přesilové hře byla Škoda velmi aktivní, ale nakonec neúspěšní. Poslední minutu strávila Plzeň při hře bez gólmana. Gólem do prázdné brány se prosadil Martin Kohout a potvrdil vítězství Energie 3:1.

Vojtěch Šik (HC Energie Karlovy Vary): Jsme moc rádi za tři body. Během celého zápasu jsme podali poctivý výkon podpořený Štěpánem Lukešem v brance. Navíc byla parádní atmosféra. Je vidět, že plný barák nám svědčí. Třikrát bylo téměř vyprodáno a třikrát jsme zvítězili. Jsme rádi, že diváci chodí a my se prezentujeme výbornými výkony. Hrajeme poctivý hokej a chceme na to navazovat, vzít si tři body před pauzou v neděli v Litvínově.

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): Do utkání jsme nevstoupili ideálně. Dostali jsme se pod tlak. Podařilo se nám nějak přežít, ale inkasovali jsme první gól. Ve druhé třetině jsme si občas vytvořili tlak, byli jsme v útočném pásmu, ale celkově jsme v utkání byli neproduktivní. Málo jsme stříleli a neměli jsme tlak do brány. Soupeř vše výborně zblokoval. Neměli jsme tolik příležitostí. Z našeho tlaku vznikla chyba a inkasovali jsme drugý gól. Ve třetí třetině se nám podařilo snížit na rozdíl jedné branky. Následně jsme měli možnost v přesilové hře, ale bohužel se nám nedaří a tahali jsme za kratší konec. Energie hrála dobře a obětavě. Zaslouženě vyhrála.