První extraligový zápas se energetikům nevydařil. Z Brna se vrací bez bodů

Energetici v prvním utkání letošního ročníku extraligy nenašli recept na domácí Kometu, která se proti nim postavila pod vedením jejich bývalého trenéra Martina Pešouta. Po první třetině se tým Energie zásluhou Petra Koblasy dostal do vedení. Po přestávce však Kometa ukázala drápky a otočila průběh utkání na svou stranu. Tento stav domácí udrželi po zbytek utkání, a protože se energetikům již nepodařilo vyzrát na Marka Čiliaka, který svou svatyni po první inkasované brance střežil pečlivě, odjíždějí z Brna bez bodů.
Tipsport extraliga, 1 (O2), čt 15.9.2022, Winning Group Arena
Kometa Brno
6:1
0:1, 3:0, 3:0
Branky a nahrávky:24. Strömberg (Koblížek, Ďaloga), 28. Horký (Kučeřík), 37. Strömberg (Ďaloga), 46. Kollár (Süss, Šalé), 48. Flek (Zbořil), 56. Horký (Ďaloga, Koblížek) – 15. Koblasa .
diváci6163
Kometa Brno: Čiliak (Furch) – Ščotka, Kundrátek (A), Ďaloga, Gulaši (A), Kučeřík, Holland – Zaťovič (C), Holík, Horký – Flek, Strömberg, Koblížek – Kollár, Zbořil, Šalé – Kratochvíl, Süss, Vincour – Dufek
Karlovy Vary: Lukeš (Habal) – Plutnar, Bartejs, Dlapa, Bernad, Pulpán (A), Havlín, Rohan – Vondráček (C), Gríger, Rachůnek (A) – Kohout, Černoch, Koblasa – Kofroň, Hladonik, O. Beránek – Sapoušek, J. Baláž, Redlich

Krátce po začátku utkání byli energetici potrestáni za příliš mnoho hráčů na ledě. Po vhazování se kotouč dostal k bývalému karlovarskému útočníkovi Jakubovi Flekovi, jeho šanci však svým zákrokem zmařil Štěpán Lukeš. Oba týmy se dostávaly do šancí, ale síly byly poměrně vyrovnané. Energie měla první vyloučení v letošním ročníku extraligy, ale co je důležitější tak Petr Koblasa si ve čtrnácté minutě připsal první branku letošního jubilejního 30. ročníku extraligy, když se mu podařilo z mezikruží poslat kotouč za záda Marka Čiliaka. Branka oba týmy nastartovala a brankáři se měli co ohánět.

Druhou část utkání převzala do své režie Kometa. V úvodu se energetici snažili zaměstnat Čiliaka. Ten však odolal. Další akce karlovarským překazilo oslabení po vyloučení Tomáše Havlína. Početní výhodu krátce před jejím vypršením využil finský nováček v extralize Kim Strömberg střelou z pravého kruhu. Poté co se Tomáš Vondráček snažil o dorážku, srazil se s Markem Čiliakem. To si špatně vyložil Marek Ďaloga a vyšlápl si na karlovarského kapitána. Následovalo vyloučení obou hráčů za hrubost. Ve hře čtyři na čtyři se opět prosadili domácí. Pod druhou branku Komety se podepsal Luboš Horký, který kotouč poslal do branky mezírkou pod rukou Štěpána Lukeše. O srovnání se okamžitě po návratu z trestné lavice pokusil Tomáš Vondráček, ale na Čiliaka si nepřišel. Energetici se snažili o snížení skóre, ale nedařilo se jim překonat domácího brankáře. Třetí branka domácích padla opět během početní výhody, kdy si trest odpykával Michal Plutnar a svůj druhý gól v utkání vstřelil Kim Strömberk.

Ve třetí třetině si energetici vytvořili několik šancí, ale nepodařilo se je zakončit. Nejblíže ke skórování byl v první polovině David Kofroň, jeho rána však skončila pouze na betonech domácího brankáře. Následně zaúřadovalo pravidlo "nedáš, dostaneš." Problém se zakončením totiž neměl na druhé straně Andrej Kollár, který poslal kotouč do části branky, kterou odkryl přesunující se Štěpán Lukeš. Do šance se poté dostal Tomáš Rachůnek, ale ani on na Čiliaka nevyzrál. Naděje energetiků na obrácení stavu zápasu ztížil svým bývalým spoluhráčům Jakub Flek, který posunul skóre na stav 5:1. Na úvod druhé poloviny třetiny se dostala ke slovu přesilovková formace karlovarského týmu. Do presu se snažili Marka Čiliaka dostat Tomáš Vondráček a Jiří Černoch. Energetikům se nepodařilo ani tuto početní výhodu využít. Následně však nabídli výhodu přesilové hry domácím. Ti touto šancí nepohrdli a krátce před jejím vypršením, výhodu využili ke zvýšení skóre. O to se postaral Luboš Horký. Energetici se nevzdávali a snažili se o úpravu skóre zápasu. Marek Čiliak jim však jejich snahu hatil. Energetici tak v prvním utkání extraligy podlehli Kometě 6:1.

Jiří Horáček (HC Kometa Brno): Jsme šťastní za první výhru v nové sezóně, poděkování patří hlavně fanouškům, kteří přišli v hojném počtu a vytvořili parádní atmosféru. Byla to extraligová premiéra jak se patří.

David Bruk (HC Energie Karlovy Vary): Domácím se sluší pogratulovat, protože vyhráli zaslouženě. My jsme z mého pohledu odehráli velmi slušné dvě třetiny, ta první se nám velmi povedla, druhá herně také nebyla vyloženě špatná. Nicméně na rozdíl od domácích jsme nedokázali využít přesilové hry, v těch byla Kometa mnohem lepší. Do stavu 4:1 měla naše hra stále ještě nějaké parametry, avšak právě po čtvrtém gólu domácích byl na ledě už jen jeden tým