První utkání v roce 2014 dopadlo lépe pro Energii

HC Energie - HC VERVA Litvínov 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Karlovarští hokejisté nastoupili v pátek podvečer ke 35. kolu Tipsport extraligy. Jejich soupeřem byl nedaleký Litvínov a dala se tak očekávat vypjatá atmosféra. Energetici měli utkání od začátku ve svých rukách, Litvínovským povolili jen jednu branku, přičemž sami skórovali dvakrát. Nejlepším domácím bojovníkem byl po zásluze vyhlášen Michal Gulaši.
Tipsport extraliga, 35. kolo, pá 3.1.2014, KV Arena
2:1
0:0, 1:0, 1:1
Branky a nahrávky: 28. Vachovec (Gulaši, Dlouhý), 49. Zaťovič (Pohl, Rýgl) - 60. Ručinský (Skuhravý, Trávníček). Rozhodčí: Šindler, Homola – Pouzar, Bádal. Vyloučení: 5:8, navíc Dresler (KVA) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4608. Střely na branku: 35:18. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
Karlovy Vary: Závorka – Rýgl, Bičánek, Schusser, Drtina, Dresler, Gulaši – Pohl, Balán, Zaťovič – Hovorka, Vachovec, Dlouhý – Zucker, Hruška, Kytnár – M. Látal, Koblasa, Micka
Litvínov: Francouz – Zeman, Stříteský, Šlégr, Pavlík, Chaloupka, Posmyk – Lukeš, Ručinský, Martynek – Trávníček, Skuhravý, Gerhát – Pšurný, Černý, Rapáč – Jurčík, Smolka, Písařík

Páteční podvečer se nesl ve znamení prvního extraligového utkání roku 2014. Zápas byl o to pikantnější, že se jednalo o letos už třetí podkrušnohorské derby, do Karlových Varů zavítal Litvínov. V dresu hostů se navíc objevil bývalý dlouholetý kapitán Energie, Václav Skuhravý. Před samotným začátkem došlo ke slavnostnímu ceremoniálu. Karlovarský obránce Michal Gulaši opět předčil všechny své soupeře a už potřetí ovládl bodování Radegast Indexu, tentokráte za měsíc prosinec.

Do duelu lépe vstoupila Energie, která ihned od úvodního vhazování na soupeře tlačila. Po pár minutách dostali domácí možnost přesilové hry, tu ale nevyužili. Do první větší šance se energetici dostali po střele Pohla, která sice prošla za Francouzova záda, avšak puk se odrazil mimo tři tyče. Po pár minutách se osmělili i hosté a vytvořili si největší šanci v první třetině, avšak Jurčík netrefil zpola odkrytou bránu. Energie dále diktovala tempo a styl hry, puk držela převážně na svých holích. Do konce třetiny si domácí vytvořili ještě několik slibných šancí, žádnou ale nevyužili a do šaten se šlo za bezbrankového stavu.

Druhá perioda začala podobně jako první, avšak snahu domácích překazilo vyloučení. Ti ho přežili bez úhony a po malé chvíli se vylučovalo na straně druhé, a to dvojnásobně. Dvojitou přesilovku Litvínovští ještě přežili, avšak tu klasickou už ne. Po Gulašiho ráně se puk odrazil pouze na hůl Michala Vachovce a ten ho dorazil za Francouzova záda. Po úvodní brance se utkání hrálo v rychlém tempu, plném tvrdých osobních soubojů, které byly občas za hranicí pravidel. Jedním z nich byl i zákrok Jiřího Šlégra, jenž rozhodčí ocenil dvěma trestnými minutami. Energetici přesilovku nesehráli vůbec špatně, avšak branku sem jim už vstřelit nepovedlo.

Úvod třetí části byl od obou týmů poněkud opatrný, avšak to se brzy změnilo. Litvínovští ve hře přitvrdili, avšak to sem jim příliš nevyplatilo. Nejprve byl vyloučen Šlégr, po něm Lukeš a hosté šli do tří. Karlovarští přesilovku sehráli na výbornou a po kombinaci Petra Pohla a zakončujícího Martina Zaťoviče se ujali dvoubrankového vedení. Verva se s utkáním stále snažila něco udělat, avšak domácí obrana a Tomáš Závorka byli proti. Necelé dvě minuty před koncem třetí části dostali Litvínovští možnost přesilové hry, kterou si jim i za pomoci šestého hráče v poli podařilo zužitkovat. Bývalý energetik Václav Skuhravý našel dobře postaveného Martina Ručinského, který bez problémů prostřelil Závorku. To už ale bylo vše a Karlovarští si tak připisují důležité tři body do tabulky Tipsport extraligy.

Jaromír Kverka (HC Energie Karlovy Vary): Věděli jsme, že proti nám bude stát vynikající defenziva se špičkovým brankářem. Co se týče první třetiny, tak podle mého jsme jí sehráli dobře a vytvořili si i šance. Ty jsme ale nedali. V dalších minutách rozhodly přesilové hry. My jsme dokázali využít možnost pět na tři a ještě jednou pět na čtyři. Podle mého jsme měli utkání pod kontrolou. Co se týče samotného závěru, tak je veliká škoda, že padl gól třináct vteřin před koncem. Tomáš Závorka by si nulu určitě zasloužil. Nicméně třináct vteřin bylo pro hosty už málo času, aby s utkáním něco ještě udělali. Musím klukům říci díky za tři body, ale v neděli nás čeká další utkání s Kladnem.

Miroslav Hořava (HC Verva Litvínov): Pro obě mužstva to bylo velice důležité utkání. My jsme začali o něco hůře, než domácí celek. Ti měli více pohybu. Tato skutečnost se táhla celým utkáním. Navíc to bylo umocněné přesilovými hrami. Karlovy vary se tak dostaly do tlaku a dokázaly z toho vstřelit dvě branky. Domácí vyhráli po zásluze a já jim musím poblahopřát.