SPA - KVA 6:4! Přestřelka v T-Mobile Areně

P r a h a - Zatímco jiná utkání třetího kola Tipsport extraligy rozhodovala jedna či dvě branky, v Holešovicích jich padlo hned deset. Pro Energii se zápas nevyvíjel vůbec špatně, vždyť po brance Jana Alinče vedla dokonce již 3:1. Pak však přišel výpadek a Spartě se během druhé a třetí části povedl dokonalý obrat. Pomohl jí k tomu i čistý hattrick Romana Vopata.
Tipsport Extraliga, 3. kolo, út 13.9.2005, T-Mobile Aréna
Sparta
6:4
1:3, 3:1, 2:0
Branky: 9. Štrba (Ton, Marek), 29. Netík (Sivek), 36. Vopat (O. Kratěna, Vykoukal), 40. Vopat (Netík), 44. Vopat (Šindel), 46. Ton (Marek) - 8. Petr Kumstát (Košťál), 14. Kraus (Kucharczyk), 18. Alinč (Milan Procházka, Pech), 39. Skuhravý. Rozhodčí: Smeták - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 6:8, navíc Vopat - Dvořák oba 5 min. a do konce utkání, Ustrnul do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 3351. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 3:3, 3:4, 6:4.
Sparta: Bříza (21. Schwarz) - Hlavačka, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Dobroň, Toman (21. J. Kasík) - Ton, Marek, Štrba - O. Kratěna, Jakub Šindel, Vopat - Zelenka, Sivek, Špaňhel - Netík
Karlovy Vary: Čechmánek (46. Mensator) - F. Ptáček, Krajíček, Ustrnul, Macholda, O. Němec, J. Řezníček, Jiří Polák, Duben - Petr Kumstát, Skuhravý, Košťál - Pech, Alinč, Milan Procházka - M. Dvořák, A. Nedorost, Hurtaj - Kucharczyk, Vak, Kraus

Začátek druhého domácího představení domácím hráčům příliš nevyšel. Karlovy Vary se do svého protivníka zakously bez ostychu a určily zápasu svižné tempo s útočným nádechem. V 8. minutě neuvěřitelnou chybu předvedl Toman, když mu po křídle unikl Kumstát a zápěstím zamířil přesně k tyči. Sparta korigovala o minutu později. Pohlednou akci rozehrál Stehlík, když z jeho hole doputoval touš přes Marka až na čepel Štrby, který najetý z druhé vlny zamířil do prázdné klece a srovnal. Po brance se Holešovičtí zvedli a hrozili zejména v přesilové hře. Slibné šance si vytvořil Kratěna, střelou z první trefil břevno Šindel. Ve 14. minutě opět zahřmělo před svatyní Pražanů, když se potvrdilo známé pravidlo „nedáš – dostaneš.“ Zpoza branky vybídl Kucharczyk ke skórování Krause, ten se pohotovou ranou mezi chrániče nemýlil. V 18. minutě se znovu radovali Západočeši. Přes obránce namířil svůj projektil Alinč a jeho švih se zastavil až v síťce. Sparta v první třetině za soupeřem zaostávala a po siréně zaslouženě odcházela do kabiny s dvoubrankovou ztrátou.

Do prostřední části naskočil mezi tyče Schwarz a s ním přišla také vyměněná Sparta. Individuálním únikem se blýskl zadák Stehlík, který obstřeloval branku soupeře společně s Hlavačkou také v početní výhodě. Zvýšená aktivita domácích přinesla první ovoce ve 29. minutě. Po špatném střídaní karlovarských hokejistů rozebrali prořídlou obranu hostí Netík se Sivkem a prvně jmenovaný zakončoval již do prázdné klece. Vzápětí přišly velké chvíle Schwarze v domácím brankovišti, ten se oháněl zejména při příležitostech mladého Pecha a obrovitého Ustrnula. Ve 36. minutě pykal na trestné lavici Vak, když Sparťané roztočili před Čechmánkem nevídaný kolotoč. Na konci celé rošády Kratěna mezi kruhy naznačil střelu, ovšem koutkem oka zahlédl volného Vopata, který jeho příhru přetavil v branku. Krátce po přesilové hře, kterou Holešovičtí zvládli na výbornou zchladil domácí příznivce Skuhravý, jenž ve 39. minutě vrátil Varům vedení chytrou ranou mezi betony. Znovu vzniklé vedení soupeře se zřejmě nelíbilo Vopatovi, ten pár vteřin před druhou sirénou nachytal Čechmánka a srovnal.

Do třetího dějství vstoupilo už jen jedno mužstvo. Karlovy Vary zaspaly úvod třetiny a zle zaplatily. Ve 44. minutě Šindel vysunul do samostatného úniku Vopata, který precizní střelou do víka završil svůj čistý hattrick. Vzápětí se o stejný kousek pokusil Špaňhel, ale neuspěl. Ve 46. minutě Marek křížem nabil přes šířku kluziště Tonovi, ten střelou z první k tyči vyhnal zdeptaného Čechmánka z branky. Hostující hokejisté se přesto nevzdávali a ještě se pokoušeli o zvrat, nezdařilo se především vinou nedisciplinovanosti. Přesto měly Vary jedinečnou příležitost zdramatizovat duel ve dvojnásobné přesilovce, šance jim definitivně z holí odebral spolehlivý Schwarz. Vak v téže přesilové hře trefil do obličeje Sivka, který z utkání odstoupil se zlomeným nosem. V závěru Holešovičtí nedovolili soupeři sáhnout k power play a tak si diváci závěr utkání vychutnali alespoň nefalšovanou bitku v zámořském stylu mezi Vopatem a Ustrnulem, po které oběma kohoutům byly odebrány registrační průkazy.

Jaromír Šindel (Sparta): "Jsme rádi, že se nám podařilo nepříznivý vývoj otočit, 3:1 byla dost těžká rána. Vázla nám hra v obraně, se kterou máme dost velké starosti. Bojovností a zejména zásluhou tahu na branku Romana Vopata se nám podařilo utkání otočit. Sivek má zlomený nos a jaký je stav Netíka ještě nevíme. Jednalo se ale o zákrok na hlavu, které by se měly vysoce trestat. A šarvátka na konci? To k hokeji patří a doufám, že se diváci pobavili."

Václav Baďouček (Karlovy Vary): "Dnes jsme soupeři vítězství darovali. Dostali jsme se snadno do vedení, ale pak jako by si někteří naši hráči neuvědomovali, že už se hraje extraliga. Chybami a nedisciplinovaností jsme dovolili soupeři zápas otočit."