Začarovaná Sparta. Ani napočtvrté se Energie proti Pražanům neprosadila

Soupeř, který karlovarským hokejistům zůstává zkrátka začarovaný. Energetici v rámci 46. kola zavítali na led O2 areny, kde je však čekala další porážka se soupeřem z hlavního města. Svěřence Martina Pešouta brzdila především nedisciplinovanost, z osmi početních výhod totiž Sparta dokázala dvě využít. Mezi střelce se na karlovarské straně zapsal také Jiří Černoch, který tak skóroval proti týmu, odkud na západě Čech hostuje. Jednu asistenci a přes 40 zákroků zapsal Jan Bednář.
Tipsport extraliga, 46. kolo, ne 16.2.2020
Sparta
6:3
Branky a nahrávky: 4. Kudrna (Vitouch, Blain), 17. Dvořáček, 29. Buchtele (Forman, Pech), 30. Tomáš Dvořák (V. Růžička, Košťálek), 39. Dvořáček (Kudrna), 52. Sukeľ (Košťálek) – 20. Černoch, 36. Vondráček (Koblasa, Černoch), 40. Šafář (Bednář).
Rozhodčí: Horák, Pešina – Lhotský, Svoboda
Sparta: Sedláček – Kalina, Blain, Jurčina, T. Pavelka, Tomáš Dvořák, Košťálek, Poizl – Rousek, Sukeľ, Řepík – Kudrna, V. Růžička, Říčka – Buchtele, Pech, Forman – Pšenička, Vitouch, Dvořáček
Karlovy Vary: Bednář – Šenkeřík, Stříteský, Graňák, Plutnar, M. Rohan, D. Mikyska, Šafář – T. Rachůnek, Gríger, Flek – T. Mikúš, Vildumetz, O. Beránek – V. Polák, Černoch, Kohout – Koblasa, Skuhravý, Vondráček

Utkání předcházel slavnostní ceremoniál Holdu, v němž sparťané ocenili čtyři legendy české kriminalistiky. Už po 35 vteřinách hry došlo k prvnímu trestu, jenže naši hokejisté Plutnarovo vyloučení nepotrestali. Ve čtvrté minutě si ale našel odražený kotouč Andrej Kudrna, jenž prolomil své čekání na gól a otevřel skóre. Následné vyloučení a pošťuchování Matúše Sukeľa s Ondřejem Beránkem odstartovalo sérii trestů. Přestupky Jeremieho Blaina a Matěje Stříteského však potrestány nebyly. Gólem neskončily ani pokusy Davida Dvořáčka s Martinem Rohanem, velkou šanci zahodil po slibné kombinaci třetího útoku také Robert Říčka.

Sparta následně dostala svého soupeře pod tlak, při kterém Matúš Sukeľ netrefil odkrytou branku. Na druhé straně zahodil obrovskou šanci Kohout, po jehož pokusu ujeli sparťané do přečíslení a přihrávku Davida Dvořáčka si hostující obránce srazil do sítě. Vzápětí putoval na trestnou Lukáš Rousek, jenže zahrozil náš tým. Miroslav Forman tváří v tvář Janu Bednářovi neuspěl, naopak na druhé straně se po Rouskově návrat prosadil z pravého kruhu Jiří Černoch.

Druhá třetina začala stejně, jako odstartovala ta první - trestem Energie. Sparta však přesilovku nevyužila, výraznou šanci měl až po návratu Davida Grígera útočník Miroslav Forman, kterého už podruhé v utkání vychytal Jan Bednář. Náš tým nepoleval, naopak na soupeře více zatlačil a byl odměněn. Obkroužení branky v podání Michala Řepíka a střela Miroslava Formana z druhé vlny ke gólu nevedly, při pěkné akci a zakončení volného Jana Buchteleho už ano.

Na časomíře uběhlo jen 41 vteřin, když si do levého kruhu najel Tomáš Dvořák a střelou na zadní tyčku navýšil sparťanské vedení na rozdíl tří branek. Svěřenci Miloslava Hořavy a Josefa Jandače byli při chuti, branku Energie zasypávali i nadále, ale když už trefili branku, zakročil Jan Bednář. Mladý brankář si poradil i s pokusem Michala Řepíka a držel naděje svého mužstva. Energie zahrozila z ojedinělé akce, kdy Jakub Sedláček namazal zpoza branky Ondřeji Beránkovi, ale ten pálil mimo. Naše defenziva polevila i vzápětí, což už před brankou volný Tomáš Vondráček potrestal a ve vlastním oslabení minul při přečíslení dvou na jednoho Martin Kohout.

V závěru třetiny ovšem sparťané předvedli parádní ťukec, na jehož konci stál David Dvořáček a střelou z mezikruží si zadělal na hattrick. To však nebylo všechno, protože osm vteřin před přestávkou ujel po levé straně Ondřej Šafář, jehož střela Sedláčkovi pravděpodobně zaplavala a skončila v síti.

Sparta vstoupila do třetí části aktivně, jenže šestému gólu zabránil Jan Bednář a náš tlak utlumilo vyloučení Miroslava Formana. Brankář Jakub Sedláček však odolal střele Matěje Stříteského, pokusu Petra Koblasy i velké šanci Tomáše Mikúše. Karty se obrátily v dalších minutách, ve kterých hráli sparťané dvě přesilovky v krátkém sledu. Tlak Sparty sílil, až sevřela Energii kolem její branky a důrazný Matúš Sukeľ doklepl na hranici brankoviště puk do sítě, čímž poslal sparťany do vedení 6:3.

V závěrečných minutách už sparťané bavili diváky nápaditou kombinací, která však přicházela na úkor efektivity. Ofenziva Karlovarských už se na útočnou polovinu dostávala sporadicky, proto sparťané za podpory patnácti tisíc diváků kráčeli za ziskem tří bodů. Hlučná aréna utichla jen při srážce sparťanského útočníka s Janem Bednářem, po které byl mladý brankář otřesený. Utkání však dochytal a nebýt jeho, Sparta se mohla radovat i z vyššího vítězství.