HC Energie Karlovy Vary

I přes nezdary jsme věřili naší hře, říká Karel Mlejnek o vzestupu juniorky

Nejvyšší česká juniorská soutěž se pomalu chýlí do důležité koncovky základní části. Pomalu již začínají krystalizovat možné dvojice do vyřazovacích bojů a mezi adepty na play-off nechybí samozřejmě ani karlovarská Energie. Mladí energetici mají dokonce našlápnuto na přímý postup do čtvrtfinále, ke kterému jim chybí pouhých pět bodů. „Hrajeme se silnými soupeři a navíc hned pětkrát venku, ale jedno je jisté, a to, že do toho kluci vloží maximum,“ důvěřuje svým svěřencům hlavní trenér karlovarské juniorky Karel Mlejnek.

Pane Mlejnku, právě jste se vrátil z turnaje ze Švýcarska. Mohl byste o tom čtenářům říct více podrobností?
Od počátku letošní sezóny působím v roli asistenta trenéra národního mužstva České republiky U19 (do devatenácti let, pozn. red.). Byli jsme na turnaji pěti zemí (ČR, Finsko, Švédsko, Švýcarsko a Německo) ve švýcarském Kreuzlingenu. Do mužstva jsme nominovali i dva hráče z karlovarské Energie Davida Trošku a Petra Koblasu. Umístili jsme se na 3. místě. Německo jsme porazili 4:2, Švýcarsko 5:2. Prohráli jsme se Švédy 2:5 a s Finy 0:3.

Naordinoval jste svým svěřencům v Karlových Varech nějakou individuální přípravu během Vaší nepřítomnosti?
Celý týden měl přípravu mužstva na starosti asistent juniorky Jaromír Kverka starší. Samozřejmě, že obsah přípravy na vrchol sezóny jsme společně konzultovali.


Karel Mlejnek na lavičce české reprezentace

Nyní k vašim svěřencům. Začátek juniorské sezony byl takový nemastný neslaný. Výhry a prohry se střídaly jako na houpačce. Jak toto období?
Naše mužstvo se zúčastnilo světového poháru juniorských celků v Omsku, kde jsme se dostali do finále a následně ihned po příletu začala domácí soutěž. Navíc jsme oproti drtivé většině celků z České republiky v první třetině soutěže měli věkově mladší mužstvo, které potřebovalo čas na adaptaci v soutěži juniorů.

Celkem paradoxně se týmu dařilo spíše ve venkovních utkáních. Nesvazovala juniory nějak KV Arena?
V žádném případě. Jsem přesvědčen, že se jednoznačně jednalo o adaptaci naše mladého mužstva na tempo a styl hry juniorské soutěže.

Na přelomu prosince a ledna přišlo šest tříbodových výher v řadě. Co se ve vaší hře změnilo?
Nezměnili jsme nic. I přes počáteční nezdary jsme nadále věřili naší organizaci hry, kterou se snažíme neustále drilovat. Samozřejmě stále pokračujeme ve vícefázovém intenzivním tréninku.


Když na to přijde, umí Karel Mlejnek své svěřence hodně nahecovat!

Nyní jste na venkovní osmizápasové misi. Rozehranou ji máte vskutku skvěle (14 z 15 bodů). K tomu asi není moc co dodat, že?
Před sezónou jsme se chtěli pohybovat reálně mezi 9. a 12. místem zaručujícím postup do play – off. Jako loňský vicemistr, i přes velkou obměnu mužstva, a zástupce šesti akademií ČSLH jsme si nemohli dovolit obrovský pokles výkonnosti. Za aktuální situaci jsme samozřejmě rádi a hráči zaslouží pochvalu, i když závěr sezóny je teprve před námi.

Do konce základní části zbývá osm kol. Jak moc reálné je pro vás umístění v první čtyřce, na kterou ztrácíte 5 bodů?
Aktuálně to reálné je. Samozřejmě se budeme snažit pro umístění v první čtyřce udělat maximum. Hrajeme se silnými soupeři, 3 utkání doma, 5 utkání venku, tak uvidíme. O jedné věci nepochybuji, a to, že kluci do toho vloží maximum.

Chtěl byste vyzdvihnout nějaké individuální výkony? (Klubové hodnocení vedou Kverka, Koblasa, Vrána, Tomeček)
Je pravda, že tito hráči mají v mužstvu důležitou roli, ale nechtěl bych opomenout ani ostatní hráče, kteří také mají svojí roli a jsou důležití zase něčím jiným pro naše mužstvo.


Upřený pohled do detailů pozorující práci svých svěřenců. I tak často můžeme vídat kouče juniorů na střídačce.

Samostatnou kapitolou jsou gólmani. Letos juniorku drží opět Vláďa Habal. Jak jej hodnotí hlavní trenér?
Jedině kladně, klíčová postava našeho mužstva.

Do jaké míry vás v letošní sezoně trápí marodka či jiná absence v týmu z jakýchkoli důvodů (např. reprezentace)?
Mužstvo až na opravdové drobnosti drží. Myslím, že hráči mají v tomto ohledu velmi kvalitní servis. MUDr. Miroslav Švec, fyzioterapeutka Ivana Mottlová, maséři David Merc a Pavel Sedmera a kustod Pavel Holý dělají pro hráče maximum. Za to jim patří velké díky.

Play-off, ať už předkolo nebo přímo čtvrtfinále, je již jisté. Je nějaký tým, který si v něm vyloženě přejete a na druhou stranu, kterému byste se rád vyhnul?
Nebudeme si vybírat. Na každého soupeře musíme být připraveni a odvést maximálně možný výkon.

S jakým umístěním po letošní sezoně byste byl spokojený?
Samozřejmě s co nejlepším, jak jinak.

Děkuji za rozhovor a ať se daří!