HC Energie Karlovy Vary

Je před námi ještě dlouhá cesta, upozorňuje Ondřej Němec

Když se narodil, jeho parťák z obranné formace Josef Řezníček už válel v extralize. Dnes nastupuje Ondřej Němec s ligovým matadorem ve druhé karlovarské řadě, v hodnocení účasti na ledě patří k nejlepším v týmu, sbírá na obránce hodně bodů a rozhodně naplňuje svou pověst velké naděje českého hokeje. S autorem přihrávky na stý gól HC Energie v letošním ligovém ročníku jsme rozebírali vysoké vítězství nad Třincem.
Vstup do utkání se energetikům vydařil opět výborně, útočná smršť vyústila ve vedoucí branku z hole Michala Dobroně. Pak se ale karlovarský stroj trochu zadrhnul, o čemž už referuje i obránce Ondřej Němec: „Měli jsme dobrý začátek zápasu, podařilo se nám vstřelit rychlý gól. Pak jsme ale začali trochu polevovat a úvod druhé třetiny byl z naší strany hrozně vlažný. Můžeme být pouze rádi, že náš Třinec nepotrestal. Zlomový byl náš druhý gól, ten nás dostal na koně. Když jsme dali ve třetí části třetí a čtvrtý gól, tak už to byla jenom taková dohrávaná.“

Nejtěžší chvíle si karlovarští hokejisté protrpěli na začátku druhé třetiny. „Vedli jsme jenom 1:0, Třinec měl několik šancí a chybělo jim opravdu málo. Vzadu nám to v tu dobu celkem hořelo. Druhý gól nás hodně uklidnil a byl hodně důležitý,“ přiznává, že se na první pohled jasné vítězství nerodilo vůbec snadno a Třinec byl více než důstojným soupeřem.

Někdejší juniorský reprezentant se do statistik pátečního zápasu zapsal jednou asistencí. A nebyla to přihrávka na ledajaký gól. Po jeho přistrčení se mohl Petr Kumstát radovat ze sté branky Energie v letošním ročníku extraligy. Nejdříve sice hlasatel označil za autora přihrávky Václava Skuhravého, ale za chvíli bylo uvedeno vše na pravou míru. „Bylo to opravdu ode mě. Šťouchnul jsem tam do toho a bylo jediné štěstí, že tam byl Kumi. Protože nikdo jiný by tu přihrávku nemohl chytit, protože nikdo není tak dlouhý jako on,“ usmívá se při popisu přihrávky, která kladla více než vysoké nároky na dovednost jejího adresáta.

To, že díky jeho přispění zaznamenal vysoký křídelník jubilejní branku ovšem Ondřej Němec vůbec netušil: „Já jsem o tom ani pořádně nevěděl. Bylo pro mě překvapení, že to byl stý gól. „

Na úvodu poslední třetiny si Západočeši vypracovali už čtyřbrankový náskok a nebylo tedy důvodu dále se hnát do útočení. Navíc na kontě obdržených branek stále svítila nula. Tu se také podařilo vyspělým taktickým výkonem udržet až do sirény a tak si mohl Lukáš Sáblík připsat páté čisté konto v letošní sezóně. „Určitě jsme chtěli hrát zase pro Sábla, protože jeho nula je plus i pro nás. Zase přibude nějaká kačka do společné kasy,“ po očku se usmívá na opodál sedícího brankáře.

Narozdíl od úvodu sezóny, kdy měla Energie velké problémy s produktivitou, poslední zápasy jí už v tomto směru vycházejí velmi dobře. Kde se udál nejdůležitější zlom? „Začaly nám vycházet pořádně přesilovky. Zezačátku nám početní výhody vůbec nešly, teď nám to tam začalo padat. Tyhle góly nás vždycky hodně zvednou a navíc přicházejí vždycky v tu pravou chvíli,“ připomíná rapidní zlepšení v možná nejdůležitější herní činnosti. Úspěšnost Karlových Varů v přesilovkách už překročila 15 %.

Podařené vystoupení je za námi, bylo to již desáté domácí vítězství energetiků v řadě. Správný profesionál ale hledí dopředu a tak i Ondřej Němec začíná přemýšlet o zbývajících zápasech základní části. „Tenhle zápas je za námi a čeká nás ještě čtrnáct zápasů a každý bude ohromně důležitý. Tohle byl pouze jeden z dvaapadesáti. Ještě je před námi dlouhá cesta,“ připomíná dvaadvacetiletý hokejista, který už v extralize stihl odehrát více než 250 střetnutí.


Ondřej Němec po utkání s Třincem (foto: Marek Mikeš)

Související články

Reportáž | pá 5.1.2007

Energie válí, Třinec odjel s nulou