HC Energie Karlovy Vary

Jsme jako mušketýři, řekl dojatý srdcař a odchovanec mistrů republiky Jan Košťál

Do šestého finálového zápasu šla karlovarská Energie s výhodou domácího prostředí a "cup-ballem". Po deseti minutách první třetiny to vypadalo na jasnou situaci, kdy pražská Slavia vyrovná stav série a bude se hrát ještě sedmé finálové utkání. Nic takového se ale nakonec nedělo. Karlovarští fanoušci fandili i za stavu 0:3 po první třetině a Energie předvedla neskutečný obrat. V šestém finále zvítězila neuvěřitelně 4:3 a nejkrásnějším způsobem se rozloučila se stařičkou "Plecharénou". Nepopsatelné pocity měli všichni hráči včetně Jana Košťála, odchovance Karlových Varů, který když začal hrát hokej, ani netušil, že jednou se zde bude hrát extraliga, natož že se západočeským mužstvem vybojuje mistrovský titul. "Lidé ve Varech si to zaslouži, protože jsou skvělí. Navíc je to rozloučení se starou halou, je to něco víc než jen vítězství. Lidi mi říkali, že když hrajeme, tak po městě ani nejezdí auta, lidé jsou v hospodách a fandí nám."
Energie vlétla do zápasu jako vítr, stejně jako to bylo jejím zvykem ve většině utkání play off. První se ovšem ujali vedení slávisté hned z první přesilovky. I druhá přesilovka se Pražanům vydařila a s energetiky to vypadalo bledě, ale ne tak jako v 11. minutě. To prohrávali již 0:3. "Dostali jsme tři branky z přesilovek a bylo to pro nás velmi těžké. Věděli jsme ale, že když budeme bruslit, že můžeme uspět. Čekali jsme na první gól a věřili, že nám to dá impuls. Navíc nám fandili diváci, kteří byli neuvěřitelní a hnali nás i za stavu 0:3," mluvil o těžkých chvílích Jan Košťál.

Play off bylo stejně jako minulou sezonu v Karlových Varech velmi navštěvované a domácí fandové dokázali udělat pekelnou atmosféru. Jak to ale vypadalo ve druhé a třetí třetí třetině šestého zápasu finálové série, to nemělo obdoby. Nebylo slyšet vlastního slova a fandil opravdu celý stadion, celá Plechovka. "Fanoušci byli hladoví, chtěli titul," směje se. "Hnali nás do předu jako motor a podařilo se to. Stadion málem spadnul a venku snad stáli i hasiči, aby pak hasili, protože to řevem málem shořelo," dodává ještě v pocitu euforie.

Druhá třetina byla ze strany energetiků velmi podařená. Slávistům zavařila nejen dvakrát kdy vstřelila branku, ale i několikrát jim ukázala prodlouženou jízdu na kolotoči. Dva góly však byly stále málo. "Měli jsme více pohybu, více ze hry. Dali jsme ve druhé třetině dva góly a to nám pomohlo. I když jsme prohrávali 0:3, tak jsme tomu věřili, ale čekali jsme na ten impuls. Věděli jsme, že je ujezdíme."

Když se trefil na začátku třetí třetiny Ondřej Němec, stadion vypuknul radostí a hnal Karlovarské k další brance. Bylo jasné, že Slavie pohyb energetiků nezvládá a na Lukáše Mensatora jen tak nevyzraje. "Snažili jsme se nehrát zanďoura, abychom jim nedali čuchnout. Jsem za to rád a je to neskutečné. Lidé ve Varech si to zaslouži, protože jsou skvělí. Navíc je to rozloučení se starou halou, je to něco víc než jen vítězství. Lidi mi říkali, že když hrajeme, tak po městě ani nejezdí auta, lidé jsou v hospodách a fandí nám," řekl asistent kapitána.

Jak je v kabinách hokejových mančaftů zvykem, vyjímečná situace si zaslouží příspěvek do pokladničky. Lukáš Pech to však bude mít extrémně drahé. Vstřelil nejdůležitější branku karlovarské hokejové historie, to se v řádech stovek pohybovat nebude. "Počkal si na puk, bouchnul to tam. Všichni explodovali. Tyhle okamžiky si člověk bude pamatovat do konce života."

Několik málo minut před koncem se Červenkovi málem podařilo vyrovnat. Po odraženém kotouči po něm zývala prázdná brána. Mensator se ale roztáhnul a puk nadvakrát ukryl do své lapačky. "Lukáš je fantastický. Dokazoval to celé play off a má veliký podíl na vítězství," chválil brankáře Energie.

Jan Košťál se v Karlových Varech narodil, od malička za ně nastupoval a postupně se propracoval až do první lajny extraligového týmu, který se stal mistrem republiky. Když s hokejem začínal, nikdo ani nepředpokládal, že Karlovy Vary budou hrát extraligu. A teď se stal Jan Košťál, hráč plný humoru, mistrem extraligy s mužstvem, v nemž jako malý žáček začínal. "Bude se mi stýskat. Možná to trochu obrečím. Pamatuju si, jak jsem zde začínal. Beru to ale tak, že to bude pro diváky lepší, bude to velká show a další sezona bude jiná. Začíná nová etapa varského hokeje. Když jsem začínal, tak jsem nečekal, že budeme hrát extraligu a že budeme mistři. Zažil jsem tu těžké časy, i když se hrála baráž, tak jsem byl u toho. Tomuhle týmu jsem ale věřil, věřil jsem mu už minulou sezonu. Jsme suprová parta a je to vidět i na ledě. Makáme každý za každého, jsme jako mušketýři a jsem šťastný, že jsem součástí tohohle mančaftu," řekl dojemně hráč s číslem šestadvacet na zádech a áčkem na svém zeleném bojovném srdíčku.

Související články

Reportáž | ne 12.4.2009

Náhoďáci z garáže jsou zlatí!