HC Energie Karlovy Vary

Josef Paleček chce pokračovat: Nerad bych po prvním roce utíkal

Do Karlových Varů přicházel s nelehkým úkolem navázat na práci oblíbeného trenéra Zdeňka Venery a dokázat, že loňská účast ve finále nebyla náhodná. A Josef Paleček nezklamal, ba naopak posunul laťku o pořádný kus výš. Jeho tým si v základní části prošel nelehkými obdobími, ve kterých došlo i na pohovory s vedením. Trpělivá práce se však vyplatila. „Když se nám podařilo postoupit do play off, tak z hráčů všechno spadlo. Najednou začali hrát hokej, který praktikovali i v loňské sezoně,“ komentuje devětapadesátiletý kouč zlomový okamžik mistrovské sezony.
Pane Palečku, Váš tým do posledního kola bojoval o postup do čtvrtfinále, v play off ale dosáhl nakonec až na zlato. Čím si to vysvětlujete?
Musím říct, že po loňské sezoně jsme to měli těžké. Soupeři se na nás důkladněji připravovali, hráli na nás jinak a naši hráči se trošku hledali. Když se nám pak ale podařilo postoupit do play off, tak bylo vidět, že to z nich všechno spadlo. Najednou začali hrát hokej, který praktikovali i v loňské sezoně. Teda žádná krása, ale tvrdá práce. A vyplatilo se.

K týmu jste přišel před sezonou. V jakém okamžiku jste si uvědomil, že toto mužstvo je něčím výjimečné?
Mužstvo jsem samozřejmě sledoval už minulou sezonu, protože jsem byl asistent u národního mužstva. Viděl jsem tedy hodně extraligových zápasů včetně Karlových Varů. Když jsem pak dostal nabídku a přijal jí, tak už jsem věděl, co v tom týmu je a jaký má základ. Spoléhal jsem, že to srdce tam bije a bít zůstane.

V Liberci Vám to několik let v play off nevycházelo, v Karlových Varech hned napoprvé. Jaké jsou to pocity? Dá se mluvit o zadostiučinění?
Takhle bych to neřekl. V Liberci jsme hráli také dobře, perfektně nám vycházela základní část. V klíčových momentech se nám tam ale zranili hráči. Obránci, útočníci i brankář. Zato tady jak jsme začali sezonu, tak jsme jí také dohráli. Tým byl kompaktní a měli jsme ho prakticky pořád pohromadě. A to je samozřejmě hodně velké plus.

Jako bývalého reprezentačního kouče se Vás musím zeptat. Řekl si Lukáš Mensator o účast na mistrovství?
To je samozřejmě otázka pro trenéra národního mužstva a ne pro mě. Lukáš ode mě na začátku sezony dostal šanci, že bude v týmu jasná jednička. Celou sezonu chytal perfektně a nikdy mě nezklamal. Neměl žádné výkyvy a mužstvo podržel. Na druhou stranu musím říct, že i mužstvo hodně pomáhalo jemu.

Na konci dubna Vám ve Varech končí smlouva. Ovlivní dnešní výsledek Vaše rozhodování?
Ovlivní nebo neovlivní, to teď není důležité. Ta jednání přijdou na řadu později.

A bude z Vaší strany zájem v Karlových Varech zůstat?
Jsem tady prvním rokem a nerad bych hned někam utíkal. Baví mě dlouhodobější práce s mužstvem a byl bych tedy rád, kdybychom se dohodli.

Související články

Reportáž | ne 12.4.2009

Náhoďáci z garáže jsou zlatí!