HC Energie Karlovy Vary

Lukáš Mensator: Chytat mě baví jen v hokeji, v ostatních sportech raději útočím

Do uplynulé sezony vstupoval Lukáš Mensator v pozici jasné jedničky, převážnou část druhé poloviny ligy včetně předkola play off však nakonec odchytal jeho parťák Lukáš Sáblík. Talentovaného karlovarského odchovance jako již několikrát zbrzdila zranění v oblasti třísel, v přípravě na příští ročník se na tyto partie tedy pečlivě zaměřuje. V našem rozhovoru dále hovoří o šumavském cyklistickém soustředění a o svém vztahu k dalším sportům.
Jaká byla sezona 2006 / 07 pro Lukáše Mensatora?
Pro klub to byla jedna z nejúspěšnějších sezon, bohužel měla na konci takovou trpkou příchuť, když jsme neuhráli předkolo. Mně osobně se zpočátku dařilo. Pak však přišla ta zranění a dá se říct, že Sáblo mě už do brány nepustil.

Letos jste v týmu začínal jako jasná jednička, zatímco v sezoně předtím jste o místo v brance musel bojovat s Romanem Čechmánkem. Která pozice vám vyhovuje víc?
Já se na ten zápas i sezonu snažím připravovat pořád stejně, ať jsem v pozici jedničky nebo dvojky. Myslím si, že žádný vliv to na mě nemá. Důležité je, že ani s jedním gólmanem jsem neměl problém a vycházeli jsme spolu v pohodě.

Na zranění v oblasti třísel máte docela smůlu. Dají se ty problémové svaly nějak posilovat, nebo se s tím prostě každý gólman musí smířit?
Letos se na to s Pavlem Kněžickým soustředíme a snažíme se posílit právě ty problémové partie. Dostal jsem od doktorů naordinované i nějaké cviky a snažím se je dělat poctivě, aby se ta zranění již neopakovala.

A jak jste na tom zdravotně nyní?
Musím to zaťukat, že během letní přípravy jsem žádné zdravotní problémy neměl.

Lukáš Sáblík vás zastoupil více než zdatně. Co jste říkal na jeho výkony?
Před Lukášem klobouk dolů, rozchytal se opravdu famózně a celému mužstvu strašně moc pomohl. Bez něj bychom určitě neskončili tam, kde jsme skončili.

Utkání proti Pardubicím celé odchytal Lukáš Sáblík, ale na samostatné nájezdy jste se do branky postavil vy. Byl tento scénář nějak předem domluvený?
S Pavlem Kněžickým a se Sáblem jsme se bavili o tom, že já si na nájezdy trochu víc věřím. Domluvili jsme se tedy, že když zápasy budou spět k remíze, budu se připravovat, abych nastoupil na případné nájezdy. Třeba někdy už po druhé třetině mi Pavel říkal, ať se připravím, nakonec jsme to ale realizovali jenom jednou.

Čtenáře by určitě zajímalo, kdo bude chytat v příští sezoně jako jednička. To mi ale teď asi neřeknete?
Dá se to říct zcela jednoduše. Ten, kdo bude chytat líp, bude také v bráně. Myslím si, že tak je to spravedlivé. Ten kdo manšaftu pomůže víc, tak ten bude chytat.

Myslíte si, že je pro tým lepší předem deklarovat jasnou jedničku, nebo mít dva vyrovnané gólmany, kteří odchytají zhruba stejnou porci zápasů?
Myslím si, že ten loňský systém nám celkem vyhovoval. Oba jsme se drželi v popředí brankářských statistik. Ani jeden z nás určitě není v pozici, že by toho druhého nějak přečníval, a ani jeden nemáme předem nic jisté.

V čem se liší suchá příprava brankářů od přípravy ostatních hráčů?
V úterý a čtvrtek ráno máme s Pavlem Kněžickým tréninky pro brankáře. Chodíme do posilovny a spíše než na těžké váhy se zaměřujeme na dynamiku a zpevnění těch tříselních svalů. Jinak absolvujeme všechno s týmem. Nějak moc výjimek a úlev nemáme.

Čeká vás také tradiční fotbalový turnaj ve Zlíně?
Tam jedeme příští týden. Tentokrát to ale není ve Zlíně, ale v Mutěnicích u Hodonína.

Fotbal hrajete celkem obstojně, patříte k nejlepším střelcům Energie.
Hraju s Vencou Skuhravým v útoku, ale většinou se to na hřišti tak promíchá, že nastanou situace, kdy bráním a kluci ze zálohy útočí.

V útoku hrajete proto, abyste si vynahradil ty góly, o které v hokejové bráně přicházíte?
Určitě. Celkově mě vlastně nebaví chytat jinde než na hokeji. Třeba na florbale, abych tam klečel a mával rukama, to není nic pro mě. Ve většině sportů se tedy snažím hrát v útoku.

Také jste absolvovali soustředění na Šumavě, jak se vám tam líbilo?
Tam jsme byli před čtrnácti dny. Soustředění bylo zaměřené především na cyklistiku, občas jsme to prokládali tělocvičnou a večer jsme chodili hrát fotbal. Podmínky včetně ubytování a stravy byly super, příroda krásná, jen počasí nám moc nevyšlo. Skoro každý den pršelo. Nakonec jsme to ale zvládli a určitě nám to do sezony dá hodně.

Ještě vás čeká dovolená, co plánujete?
Zatím nic v plánu nemám, ale nejspíše zůstanu tady v Čechách.