HC Energie Karlovy Vary

Předseda fanklubu Viktor Tůša: V play-off věřím každý rok

Sezonu 2012/13 už na našich stránkách zhodnotil kapitán, trenér i generální manažer. Jaká však byla očima fanoušků? O uplynulém ročníku i dalších tématech jsme si povídali s předsedou fanklubu Viktorem Tůšou.

Předsedou karlovarského fanklubu jste již 5 sezon, jak jste se k této funkci dostal? A jak dlouho jste fanouškem Energie?
Předchozí předseda Jan Čech končil a já jsem se rozhodl jako člen předsednictva kandidovat. Nakonec jsem byl jediným kandidátem a asi i proto volby jednoznačně vyhrál (smích). Fanouškem karlovarského hokeje jsem již zhruba 20 let. Pamatuji si ještě náš tým s názvem Slavie, která hrála druhou národní ligu.

Je vaše funkce spíše formální, nebo máte na starost konkrétní záležitosti? Např. organizaci výjezdů či komunikaci s klubem?
Formální se možná zdá, ale rozhodně není. Práce je někdy opravdu dost. Organizace výjezdů, příjem členů, webové stránky, jednání s vedením, papírování a řešení neustálých malých či větších problémů. Naštěstí to nemusím dělat sám, pomáhá celé předsednictvo, nejvíce zakladatel fanklubu Robert Bozděch, kterému bych chtěl touto cestou poděkovat.

Kolik členů v současné době fanklub čítá? Je toto číslo konstantní, nebo jste za poslední sezony zaznamenali úbytek či nárůst?
V letošní sezoně bylo oficiálních členů jen 55. Nejvíce členů bylo po mistrovské sezoně, od té doby to jde ale bohužel dolů. Odcházejí hlavně členové, kteří jsou ve fanklubu už 10 – 15 let. Mají rodiny a hokej už u nich není na prvním místě.

Co musí obyčejný divák udělat, chce-li se stát členem fanklubu a co může členstvím získat?
Je to velmi jednoduché. Na našich webových stránkách www.kfce.cz si stáhne přihlášku, kterou vyplní a donese na utkání A-týmu nebo na členskou schůzi, která se koná vždy minimálně dvakrát ročně. Nejbližší bude v červnu, přesný termín uveřejníme na webových stránkách. Členstvím lze využívat slevy na výjezdy na venkovní utkání, na permanentní vstupenku a plánujeme i oblečení, či šálu. Hlavně ale získá spoustu nových přátel a nezapomenutelné sportovní zážitky.

Plánujete do další sezony něco nového?
Jak jsem již říkal, plánujeme nějaké oblečení a nejspíš i nové šály. Hlavní změna se ale chystá společně s vedením klubu. Bohužel prozatím nemohu být konkrétnější, vše je totiž ve fázi jednání.

Jaké jsou vztahy mezi fanklubem a skupinou Carlsbad Ultras? Můžete nějak zobecnit, jací lidé se do obou táborů hlásí?
Vztahy jsou standardní. Občas nějaký spor samozřejmě vznikne, ale snažíme se spolupracovat. Část vedení Ultras je zároveň v předsednictvu fanklubu. V Ultras jsou převážně mladí lidé s trochu jiným pohledem na fanouškovství a i život celkově.

Přál byste si, aby se obě skupiny spojily, nebo současný stav oběma stranám vyhovuje?
Na to jsem částečně odpověděl v předchozí otázce. Myslím že současný stav se měnit určitě nebude. Obě skupiny jsou částečně propojené a snaží se spolupracovat, což vidím jako velikou výhodu a jsem za to rád.

Jste spokojeni se současným umístěním v KV Areně? Původně byl karlovarský kotel na místě současných hostí. Co vedlo ke změně?
Kotel se stěhoval hned úvodní sezonu, která se hrála v KV Areně, na přání vedení klubu. Změna vyhovovala i nám, proto nebylo co řešit. Důvodem byl především větší tlak na brankáře hostí, za jehož zády působíme dvě třetiny.

Karlovarský fanklub je pověstný častou a vtipnou choreografií. Jak tato chorea vznikají, a kdy? Kolik lidí se na výrobě podílí?
Poslední roky vytvářejí choreografie převážně členové Ultras. Ti se do toho vrhli doslova po hlavě a my jsme za to velice rádi. Fanklub už se na výrobě podílí jen finančně.

Uplynulá sezona Energii příliš nevyšla, jak její průběh prožíval fanklub? Jaké byly příčiny neúspěchu z pohledu fanoušků?
Je těžké rozproudit atmosféru na poloprázdném stadionu, když se k tomu všemu ještě nedaří herně. Je to frustrující, ale my každým rokem doufáme v lepší zítřky. V Karlových Varech, stejně jako v celé republice, je každý divák také výborný trenér, když ne tedy rovnou manažer (smích). Příčin je jistě mnoho a každý máme svůj názor. Dle mého stojí za neúspěchem posledních let vstupy do sezon. Vždy nám výsledkově uteče první čtvrtina soutěže a ztráta se poté dohání jen velmi těžce.

V domácí návštěvnosti letos Energie dopadla nejhůře z extraligy. Vidíte i jiné příčiny, než jen výsledky A-mužstva?
Výsledky A-mužstva jsou dle mého určitě hlavní příčinou! Dalším neméně důležitým faktorem je ekonomická situace v Karlovarském kraji. V našem kraji je velmi draze a platy tomu vůbec neodpovídají. Ve svém okolí znám hned několik lidí, kteří si hokej prostě nemohou z finančních důvodů dovolit.

Existuje nějaká spolupráce s fankluby jiných týmů? Velmi dobré vztahy máte např. s Třincem, že? Proč zrovna s nimi?
Spolupráce přímo ne, nazval bych to spíše přátelstvím. Máme kamarády skoro ze všech koutů republiky. S Třincem jsou naše vazby největší, souhlasím. Vzájemně se navštěvujeme i mimo hokejová utkání. My jezdíme v letním období do Třince na nohejbalové turnaje a oni zase k nám do Karlových Varů na turnaj v malé kopané, který již několikátým rokem osobně pořádám. A proč zrovna s nimi? Asi je to kouzlo vzdálenosti (smích.) Ale vážně, bude to vstřícností a dobrotou tamních lidí. U nás na to bohužel nejsme příliš zvyklí. V Třinci mám opravdové přátele, za které bych dal ruku do ohně.

Máte v otázce podpory týmu nějaký vzor? Líbí se vám např. práce některého jiného fanklubu v Česku?
Vzor určitě nemáme. Myslím, že se vše odvíjí od výsledků. Pokud šlape mančaft, tak šlapou i fanoušci. A stejně tak se střídá nálepka „nejlepších fanoušků“ v republice. Momentálně je to v Brně či Plzni, dříve tomu tak bylo ve Vsetíně nebo u nás v Karlových Varech. Nikde to není pořád stejné, jak se mění generace hráčů, mění se i generace fanoušků a diváků. Jediné, co mě mrzí je, že se do hokeje tahají zvyky fotbalových fandů. To před patnácti lety nebylo a když, tak jen minimálně.

Ve funkci jste již 5 sezon. Na kterou nejraději vzpomínáte a proč? A jak vidíte tu nadcházející, pronikne Energie konečně do play-off?
Samozřejmě nejraději vzpomínám na mou první sezonu ve funkci předsedy, kdy se Energie stala mistrem extraligy. Nikdy však nezapomenu ani na zápasy první ligy, kdy v narvané plechárně k prasknutí hráli takoví hráči jako David Volek, Franta Musil nebo Jirka Šlégr. Na zápasy, které začínaly v šest hodin se chodilo tři hodiny předem, aby měl člověk svoje místo, a nakonec většinou stejně stál na jedné noze a bokem k ledu. To jsou okamžiky, na které hokejový fanoušek nemůže zapomenout (smích). Do nadcházející sezony slibuje vedení klubu velké změny v kádru, takže předpokládám budování prakticky nového týmu, což ponese s sebou spoustu úskalí. Přesto věřím, jako každý rok, v postup do play off.

Můžete na závěr prozradit něco o sobě?
Rodinu prozatím nemám. Mými aktivními koníčky jsou hokej, kolo, lyže a pasivně sleduji sport všeobecně. Dále se zajímám o elektroniku a počítače. Pracuji jako manažer v jedné firmě na výrobu malých vodních elektráren.

Díky za rozhovor!