Podkrušnohorské derby ovládl Litvínov

Ze začátku celkem vyrovnaný zápas, postupně si však moc nad kotoučem převzala litvínovská Verva, která si čtyřmi brankami zajistila vítězství a tři body. Za Energii se podařilo prosadit Dávidu Grígerovi, který po příchodu zpět do Karlových Varů vstřelil první gól v této sezóně.
Tipsport extraliga, 6. kolo, út 4.10.2022
Litvínov
1:4
0:0, 1:2, 0:2
Branky a nahrávky: 28. Gríger (Hladonik, Plutnar) – 21. Sukeľ (Abdul), 25. Wesley (Gut), 49. Gut (Hlava), 60. Š. Stránský .
Rozhodčí: Hribik, Jeřábek – Gerát, Šimánek
vyloučení8:4
využití0:0
diváci2649
Karlovy Vary: Habal (Lukeš) – Bartejs, Plutnar, Bernad, Dlapa, Havlín, Rohan, Mikyska – Rachůnek (A), Gríger, Hladonik – Koblasa, Černoch, Kohout – O. Beránek, Sapoušek, Kružík – Redlich, Jiskra, Vondráček (C)
Litvínov: Zajíček (Godla) – Zile, Jaks, Freibergs, Šalda, Demel (A), Strejček, Wesley – Kudrna, Estephan, Zdráhal (A) – Abdul, Sukeľ, Š. Stránský – Berka, Gut, Hlava – Straka (C), Helt, Havelka

Po úvodním vhození se kotouče zmocnili energetici, kteří nezaháleli a hned prověřili postřeh hostujícího gólmana. Skóre mohl otevřít Tomáš Rachůnek, kterému v přečíslení nahrál Dávid Gríger. Po pár minutách hry se k puku dostali Litvínovští, u nichž nastala podobná situace, jak u Energie. Tentokrát se mohl prosadit Giorgio Estephan, který jen trefil přesouvajícího se domácího brankáře. Hosté se poté usadili v útočném pásmu a karlovarská obrana včetně gólmana měla plné ruce práce. V polovině první třetiny se Karlovarští ocitli na ledě ve čtyřech, kdy si na trestnou lavici šel sednout Dalimil Mikyska. Domácím se však oslabení podařilo uhlídat. Hra se poté na pár minut přesunula do středního pásma, odkud se ani jeden tým nemohl dostat. Čtyři minuty před ukončením části byli energetici opět v oslabení, i to se obešlo bez inkasované branky díky skvělým zákrokům Habala. Se čtyřmi hráči na ledě nakonec Energie dohrála úvodní třetinu, kdy po skončení druhého trestu následoval po několika vteřinách další. Herně vyrovnaná první část zápasu skončila bez vstřelené branky.

Devatenáct vteřin po začátku druhé dvacetiminutovky se hráči Litvínova dostali do vedení. Do rohu karlovarské branky se trefil Matúš Sukel´. Ačkoliv se energetici ocitli na ledě opět ve čtyřech, dokázali se držet v útočném pásmu a snažili se stav srovnat. Hostujícího gólmana Zajíčka se jim nepodařilo překonat. Naopak ve 25. minutě se opět prosazují litvínovští. Na modré se kotouče ujal Josh Wesley, jehož nenápadná střela zpoza kruhů zaplula za Habalova záda. Karlovarští se zmocnili puku a snažili se dostat do útočného pásma. Ve 28. minutě se podařilo Energii snížit stav na 1:2. Konkrétně Dávidovi Grígerovi, kterému se odražený kotouč od branky dostal přímo na hůl a dorazil ho tak do prázdné Zajíčkovy klece. V polovině této třetiny se postupně dostaly oba týmy na trestnou lavici, ani jeden tým však přesilovou hru nevyužil. V dalších minutách až do konce druhé části byly šance na obou stranách, nikomu se ale nepodařilo se prosadit.

Začátkem závěrečné třetiny se Litvínov dostal do oslabení, které nejen dobře ubránili, ale dokonce v něm i skórovali. Marek Berka se dostal do samostatného úniku, jeho střelu dokázal karlovarský gólman vyrazit. Další minuty měli ve svých rukou litvínovští, kteří nehodlali pustit domácí ke slovu. V jeden moment se však dokázali urvat Tomáš Havlín s Dávidem Grígerem, kteří ujížděli v přečíslení dva na jednoho. Ránu posledního jmenovaného dokázal Zajíček chytit. Ve 49. minutě se potvrdilo známé „nedáš, dostaneš“. Střela rozjetého Nicolase Hlavy byla sice vyražena, ale přímo na hůl Michala Guta, který poslal Litvínov do dvoubrankového vedení. K vidění byla opět šance Nicolase Hlavy, který zachytil nepovedenou střelu Ondřeje Dlapy a sám se vydal na Vladislava Habala. Karlovarský gólman však na něj vyzrál a jeho ránu chytil. Na druhé straně tlačili energetici, ale marně. Napínavý byl závěr utkání, kdy se Karlovarští ocitli na ledě dokonce ve třech. I toto větší oslabení si domácí ohlídali a ze hry v středním pásmu se dostali i do útočného. Dvě minuty před koncem zkusila jít Energie na led v šesti. Hry bez domácího brankáře však využili Litvínovští, kdy tři vteřiny před koncem poslal kotouč do prázdné svatyně Šimon Stránský.

David Bruk (HC Energie Karlovy Vary):„První třetina byla velmi vyrovnaná. Měli jsme velmi dobrý vstup do zápasu. V prvních deseti minutách jsme měli dvě vyloženě gólové šance. Poté se zápas srovnal, hráli jsme velmi dobře. Dále jsme udělali tři fauly po sobě, což nás stálo hodně sil a stáhlo nás to z rytmu. Někteří hráči nehráli, někteří byli přetíženi. Do druhé části jsme měli katastrofální vstup. Tým šel po dvou rychlých brankách hodně dolů. Myslím, že Litvínov byl druhou i třetí třetinu lepší. Pomohli jim ty dva góly a v osobních soubojích byli důraznější. Byli nebezpeční v útočném pásmu a měli jsme problémy s brankářem. V momentě, kdy vedeme, má tým jinou tvář a naopak jinou tvář má v momentě, kdy začneme prohrávat. Ztráta sebevědomí a dotahování výsledků. To se nám nedaří. Z mého pohledu Litvínovu pomohla první i druhá branka, ale vnímal jsem, že druhou a třetí třetinu byl lepším týmem na ledě.“

Vladimír Růžička (HC VERVA Litvínov):„Myslím, že zápas byl od začátku hodně vyrovnaný. První třetina sice skončila 0:0, šance byly na obou stranách a brankáři je pochytaly. Rozhodovalo, kdo dá nějaké branky a v té hře se uklidní. Po dvou třetinách jsme měli o jeden gól víc a věděli jsme, že potřebujeme dobře bránit. Byli jsme i dobře bránění, chytá nám výborně brankář. Poté, co se nám podařilo vstřelit na 3:1, jsme se zklidnili. Myslím si, že jsme dnes hráli docela dobře v útočném pásmu i jsme se drželi hodně na puku. Na rozdíl v některých zápasech, které jsme v poslední době odehráli. Je to trochu vidět na hráčích, že si malinko více věří. Můžu poděkovat mužstvu za obrovskou bojovnost a vynikající výkon našeho gólmana.“