Druhý svátek vánoční přináší souboj s Mountfieldem

Energetiky čekají v kalendářním roce 2014 poslední tři zápasy, v prvním z nich se doma střetnou s týmem z Hradce Králové, kterému se v posledních týdnech moc nedařilo a až těsně před reprezentační pauzou přerušil sérii šesti porážek v řadě. Nyní je Mountfield s šestibodovým náskokem na desátou Energie v tabulce na sedmé příčce. Podaří se partě kolem kapitána Dudy stáhnout část ztráty a darovat fanouškům jako dárek k Vánocům vítězství? Utkání startuje v pátek od 15:30.
Kde sledovat utkání: Textový přenos | Video přenos
Vstupenky zakoupíte na: Ticketportal.cz

Po nadějném úvodu mírný pád

Hokejisté Mountfieldu zatím prožívají zajímavou sezonu. První čtvrtina základní části jim vyšla na výbornou, když vyhráli devět ze třinácti zápasů. Ze zimního stadionu v Hradci Králové se v té době stala téměř nedobytná pevnost, vždyť tu v průběhu první čtvrtiny uspěl pouze Litvínov, další porážka přišla až 20. listopadu, kdy stadion Mountfieldu vyloupili třinečtí Oceláři. Druhá čtvrtina už každopádně tak povedená nebyla. Východočeši v ní nejprve po dobu osmi utkání střídali výsledky podle vzorce výhra – porážka.

Na konci listopadu přišla po porážce v Mladé Boleslavi již zmíněna prohra s Třincem, tým trenéra Petera Draisaitla si ale poté doma smlsnul na pražské Slavii (6:0). Tento úspěch ale hokejisty Hradce Králové na vítěznou vlnu nevrátil, právě naopak. Mountfield ztratil následujících šest duelů v řadě (Zlín 2:4, Olomouc 1:4, Brno 1:2, Vítkovice 1:3, Sparta 2:3p, Liberec 0:1). Vysvobození přišlo až v 14. prosince, kdy doma Mountfield zdolal v derby 6:4 Pardubice, poté už přišla na řadu reprezentační pauza.

Kvalitní defenziva a málo vyloučení

Hradec Králové v dosavadních třiceti odehraných utkáních nastřílel soupeřům celkem 76 gólů, což z něj v tomto ohledu dělá pátý nejhorší tým extraligy. Energetici jsou v tomto směru dokonce druzí od konce, na kontě zatím mají 71 přesných zásahů. V defenzivě se Východočechům daří mnohem lépe, brankáři Mountfieldu lovili kotouč ze sítě 78krát, méně branek inkasoval jen Třinec, Plzeň, Sparta a Liberec, stejně je na tom Litvínov. Karlovarští zatím obdrželi 87 gólů, což je v rámci extraligového pole řadí na slušné osmé místo. A ještě jedna zajímavost na závěr. Příští soupeř karlovarského týmu je třetím nejslušnějším celkem extraligy (402 trestných minut) a na třetí příčce je také v úspěšnosti ubráněných oslabení. Energetici se tedy budou muset v početní výhodě pořádně snažit.

O utkání s Jaromírem Kverkou starším

Druhý vánoční svátek, tedy na Štěpána, hostí karlovarská Energie královehradecký Mountfield. Soupeř, který má v současnosti náskok na svěřence trenéra Karla Mlejnka šest bodů, nebude v utkání jasným favoritem. „Už se pohybovali v letošní sezoně v tabulce daleko výše a byli v lepší formě. Otázkou je, co s nimi udělala reprezentační přestávka,“ říká na účet Hradce Králové asistent Jaromír Kverka.

A volno měla extraliga dlouhé. Nehrálo se dvanáct dní a čas na regeneraci nebo přípravu byl dostatečný. „My jsme dali prvních pár dní po utkání se Spartou hráčům volno. Pak jsme se již začali soustředit na další zápasy. Osobně si myslím, že přestávku využily všechny týmy stejně. My jsme pracovali na individuálních herních dovednostech, přesilovkách, hře v oslabení a dalších věcech,“ popisuje Jaromír Kverka dobu, kdy novinové stránky a televizní přenosy naplňoval reprezentační hokej.

Hradec Králové má kvalitní hokejisty do ofenzivy. „Když se podíváte na hráče jako je Mertl, Kudrna nebo Šimánek, tak to jsou všechny zkušení harcovníci, kteří se dokážou prosadit. Naším úkolem bude přistupovat aktivně k soupeři ve středním a obraném pásmu. Pokud jim dáme prostor a čas, tak si akorát budeme koledovat o nějaký den gól,“ varuje asistent na lavičce Energie.

Na druhou stranu Energie má s Hradcem Králové v letošní sezoně vyrovnanou bilanci. Tedy jedna porážka a jedno vítězství. „Budeme chtít opět naplno využít domácí prostředí. Pokud se podíváme na letošní sezonu, tak téměř všechny body jsme udělali na vlastním ledě a chtěli bychom v tom pokračovat. Je nám jasné, že pokud chceme do play-off, nemůžeme se spoléhat jen na vlastní halu. Na druhou stranu v listopadu jsme prošli menším útlumem a v zápasech s Vítkovicemi a Spartou jsme se začali zvedat. Rádi bychom na to navázali a připsali si další tři body,“ přidává.

Útočná síla karlovarského týmu je jasná. „Poslední zápasy rozhodla řada Standy Balána s Radkem Dudou a Davidem Hruškou. Byli bychom velice rádi, kdyby se přidaly i další formace a nestálo to všechno jen na těchto třech hráčích,“ dodává Jaromír Kverka starší.

Brankáři
Jméno ZPočet odchytaných zápasů Úsp.Procentuální úspěšnost zákroků G/ZPrůměr obdržených branek na zápas SOPočet vychytaných čistých kont
1. Tomáš Závorka 20 91,34 % 2,95 0
2. Vladislav Habal 13 92,84 % 2,34 1
Úspěšnost přesilovek 14,1 % (9. místo v extralize)
Úspěšnost oslabení 81,4 % (10. místo v extralize)
3. Jaroslav Pavelka 2 83,33 % 3,10 0
Úspěšnost přesilovek 15,8 % (6. místo v extralize)
Úspěšnost oslabení 87,1 % (3. místo v extralize)
Bodový zisk
48 % 71 % 26 % 23 %
44 b 32 b 12 b 7 b
66 % 35 % 33 % --
26 b 14 b 4 b --

Poslední utkání

HC Energie Karlovy Vary - HC Sparta Praha5:3 (1:1, 3:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 3. Balán (Harant, Sičák), 33. Hruška D. (Vachovec), 37. Balán (TS), 39. Sičák (Balán, Duda), 58. Redlihs (Sičák, Duda) – 19. Buchtele (Kumstát, Eminger), 31. Pilař (Hlinka, Polášek), 32. Barinka (Mikuš, Cingel). Rozhodčí: Šindler, Hejduk – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 10:10. Využití: 3:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 3912. Střely na branku: 27:43. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 5:3.

Mountfield HK - HC ČSOB Poj. Pardubice6:4 (2:0, 3:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 6. Vantuch (Slovák, Troliga), 9. Frühauf (Knotek, Mertl), 21. Knotek (Šimánek, Vydarený), 24. Tvrdík, 36. Šimánek (Knotek, Mertl), 53. Červený (Mertl, Mikuš) – 21. Tybor (Nahodil), 38. Čáslava (Marcinko, Zohorna), 42. Benák (Radil), 48. Nahodil (Sýkora, Radil). Rozhodčí: Hribik, Úlehla – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 8:5. Využití: 1:2. Střely na branku: 34:20. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1, 5:4, 6:4. Nejlepší hráči: Tomáš Slovák – Václav Benák.