HC Energie Karlovy Vary

Naše síla bude v rychlosti, říká Tomáš Závorka

V duelu s Litoměřicemi se dokázala Energie dostat rychle do vedení. Ve druhé třetině sice dokázali kališníci snížit gólové manko, ve třetí části však podržel svůj tým Tomáš Závorka, když vychytal nájezd Patrika Miškáře.

Tomáši, máte za sebou další přípravný zápas, jak se cítíte?
Podle mého jsme hráli lepší hokej oproti tomu, co jsme předvedli na Kladně. Podmínky tam nebyly vůbec dobré, včetně ledu. Myslím si, že proti Litoměřicím jsme hráli hokej, na který se dalo aspoň jednu třetinu koukat a byl to zajímavý zápas. My jsme teď v tréninkovém zápřahu, máme dvoufázové tréninky, tudíž únava se na nás začíná už podepisovat a hromadit se. Chvílemi mohlo jít vidět, že nám to nejezdí tak, jak bychom chtěli. Pořád musím říct, že to byl dobrý zápas, soupeř také nehrál špatně. Sice je to pořád jen příprava, ale jsem rád, že se nám podařilo vyhrát.

Povedlo se vám několik perfektních zákroků, například když jste vychytal Patrika Miškáře...
Po letní přípravě je důležité, abych si osahal určité situace. Hodně trénujeme, ale utkání je úplně odlišné oproti tréninkům. Když mám hodně natrénováno nebo i kdokoli jiný, tak je to na ledě znát a je to o něčem úplně jiném. Všichni se do toho musíme co nejdřív dostat, abychom se následně dostali do nějaké herní pohody. Musíme být dobře připravení než začne sezona. Druhou věcí je, že se nám musí povést start do ligy, protože předchozí sezony, kdy jsme ještě byli v extralize, začátek byl vždy hodně slabý a zbytek roku se to s námi jen vezlo.

Snažíte se více pracovat hokejkou, je to tak?
Na tréninku se na hru hokejkou trošku zaměřujeme. Podle toho co vím, tak když byl Filip Novotný ještě na Spartě, tak říkal, že gólmani hodně rozehrávali. Snažím se v této situaci zlepšit, jelikož to není má silná stránka. V první lize je hokej o trošku pomalejší, takže budu mít třeba víc času, abych si to v zápase vyzkoušel a zlepšil se. Kluci počítají s tím, že se budeme snažit více rozehrávat. Filip má hru holí natrénovanou ze Sparty, tudíž pro něj to není nic neobvyklého. Já na to zvyklý nejsem, proto se snažím ještě víc na tom zapracovat.

Delší dobu máte dvoufázové tréninky, jak jsou fyzicky a psychicky náročné? Zbývá vám čas na regeneraci?
Regenerace je hrozně důležitá, když trénujeme dvoufázově, jinak bychom to moc dlouho nevydrželi. Náročné je to opravdu hodně. V podstatě jen jíme, spíme a trénujeme (smích).

Kde Energii tlačí bota?
To není otázka úplně na mě. Řeknu to trošku sobecky, ale momentálně se soustředím hlavně na sebe. Vím, že před začátkem sezony mám hodně věcí, které potřebuji zlepšit a vyladit, abych byl alespoň trochu spokojený sám se sebou. Spokojený nejsem nikdy, ale aspoň trošku (smích). Sestava se točí, snažíme se naučit systém. Chyby se dělají, vymlouvat se nechci, ale led také není optimální a ke konci třetí třetiny už puk hodně skáče. Co se týče slabin, tam si nejsem úplně jistý. Ovšem naše síla bude v tom, že máme hodně rychlých hráčů, a tak si myslím, že rychlost by mohla být naší silnou stránkou.

Mluvili jste už o tom, kdo bude brankářskou jedničkou?
Takové věci vůbec neřeším. Je nás tu dohromady dvacet pět včetně brankářů a hrají ti nejlepší. Ať chytá ten, kdo má lepší formu. Od toho tu jsou trenéři, aby to posoudili. Já budu rád, když se nám oběma bude dařit a splníme cíl, který máme. To je dostat se co nejdál a pokusit se o to, abychom co nejdříve vrátili extraligu do Karlových Varů. Důležité je, aby gólmani spolupracovali a fandili si. Vloni s Davidem Honzíkem jsme se o zápasy skoro rovnoměrně podělili. Trenéři vyhodnotili, kdo z nás má momentálně lepší formu a ten šel do brány. Podle mého to tak má být. Rozdělení před sezonou, kdo bude jednička a odchytá čtyřicet zápasů, toho zastánce nejsem. Hlavně se to může změnit během prvních dvou utkání. Někdo půjde do branky, řekne se, že je jednička a za dvě utkání už chytat nebude a půjde místo něj někdo jiný a může klidně dochytat celou sezonu.

Díky za rozhovor!