HC Energie Karlovy Vary

Energie zúžila kádr a posílila o zkušeného zadáka Bombice

Dva týdny před ostrým startem sezony prošel kádr HC Energie obvyklým zúžením. Z množství hráčů, kteří bojovali o základní sestavu, vykrystalizovala ideální soupiska. Tu v polovině září vyšle trenér Baďouček do bojů o mistrovský titul. Hráči, kteří se v současné době do užšího týmu nevešli, budou bojovat v týmech první ligy o svou další šanci. Díky možnosti střídavých startů jsou všem dveře otevřeny. Do konce prosince navíc přichází Energii posílit zkušený obránce František Bombic z Chomutova.
S jakým týmem tedy naskočí energetici do extraligových bojů? V brance s jednoznačnou jedničkou Lukášem Mensatorem. Tomu už v přípravě dělali zdatnou společnost dva mladíci, Tomáš Závorka a Marek Benda.

„Tomáš Závorka odchází na hostování se střídavým startem do Kadaně, kde se již připravuje včetně tréninků. Jedná se o mladého brankaře, u kterého je potřeba, aby chytal, chytal a zase chytal. V Kadani se proto pokusí vybojovat místo gólmanské jedničky. V Karlových Varech zůstává Marek Benda, který se bude společně s Vladislavem Habalem připravovat v prvním týmu pod bedlivým dohledem Pavla Kněžického,“ uvádí generální manažer Energie Miroslav Vaněk. A hned navazuje: „Marku Bendovi jsme zajistili angažmá v Mostě, kam bude dojíždět k prvoligovým utkáním, aby se také udržel v zápasovém tempu.“ Mezi oběma mladými brankaři není určena žádná hierarchie, oba budou mít statut týmové dvojky. O jejich nasazení rozhodnou trenéři dle aktuální formy.

Velká konkurence byla v létě také mezi zadáky. Někteří mladíci proto musí v dalších týdnech bojovat o svůj extraligový sen v jiných týmech. Nadějný mladík Adam Schusser se vrací zpět do juniorského výběru trenéra Mlejnka. „Adam už je zpět u juniorů a dokonce odcestoval s týmem na Světový pohár do Omsku,“ připomíná zároveň účast mladíků Energie na největší světové klubové akci v mládežnickém hokeji.

Petr Přindiš, střelec zlatého gólu karlovarských juniorů z finále v roce 2008, je tento týden na zkoušce v prvoligovém Berouně. Pokud trenéry zaujme, mohl by zde zůstat dále na hostování. Už od května je v prvoligové Kadani další výrazný karlovarský junior nedávné minulosti Jan Tomeček. Ten na severu Čech zůstává, protože si vybojoval místo mezi osmi beky základní sestavy.

Do severočeského mužstva má vyřízen střídavý start rovněž Jan Látal. Mladík z hokejové rodiny je aktuálně členem základní osmičky beků HC Energie. V případě nízkého zápasového vytížení jej ale čekají cesty k zápasům právě do klubu, kde koučuje karlovarský trenérský odchovanec Mikuláš Antonik.

Do základní sestavy se pro začátek sezony nevešel ani Martin Parýzek. Velký talent prodělal v uplynulé sezoně vážné poranění kolene a stále není úplně fit. „Přetržené kolenní vazy jsou pro hokejistu velmi vážným zraněním. Přestože operace i následná rekonvalescence probíhaly výborně, Martin stále není plně připraven pro maximální extraligovou zátěž. Proto jsme jej dočasně uvolnili na hostování do Písku. Martin z Písku pochází, může bydlet u svých rodičů. Věříme, že se brzy vrátí do týmu,“ přibližuje Miroslav Vaněk. Parýzka v Písku navíc povede trenér Stárek. Oba muži se již potkali za svého společného působení u juniorky Českých Budějovic.

Parýzkova absence přinutila karlovarské vedení k angažování jednoho zkušeného zadáka z první ligy. Na hostování do 31.12.2011 přichází z Chomutova 34letý pravák František Bombic. „František už u nás působil v průběhu zlatého play off 2009, takže jej dobře známe a víme, co od něj očekávat. Jeho angažmá nám pomůže překonat dobu, než se vrátí Martin Parýzek,“ doplňuje Miroslav Vaněk. Bombic se již k týmu připojil začátkem týdne. V Chomutově naopak budou působit dva karlovarští odchovanci Schmidt a Zmeškal.

Variantou byl také příchod jednoho obránce z ruské Ufy. V současné době se ovšem rozhodl trenér úřadujícího ruského mistra ponechat v kádru deset beků: „Pokud se ale Ufě podaří start do sezony, je možné, že bychom mohli ještě jednu posilu do obrany z našeho partnerského klubu získat.“

A jak to vypadá v útoku? Alespoň dočasně se rozdělí obě bratrské dvojice v týmu. Lukáš Klíma velmi pravděpodobně zamíří na hostování do slovenské Nitry. „Lukáš potřebuje hlavně hrát a je šance, že se prosadí do základního kádru v Nitře a bude pravidelně nastupovat ve slovenské extralize. Lukáš se už v Nitře připravuje a v úterý by měl nastoupit ke svému prvnímu zápasu. Na hostování do Kadaně odchází také Tomáš Rohan,“ informuje generální manažer energetiků. Bez angažmá zatím zůstává pouze Tomáš Polák. Jeho působiště v současné době vedení klubu a hráčův agent intenzivně hledají.

V současné době tedy zůstává trenéru Baďoučkovi k dispozici 24 hráčů. Vedle dvou brankářů a osmi obránců je to čtrnáct útočníků. „V současné době mají Tomáš Klíma a Jan Košťál zdravotní problémy. Proto jsme si nechali v základním kádru větší počet útočníků pro případ okamžitého nasazení,“ uzavírá aktuální pohled do kabiny Západočechů.

Aktuální sestava HC Energie

Mensator, Závorka – Nosek, Gulaši, Gřegořek, Bombic, Gründling, Prošek, Látal, Martin Rohan – Kumstát, Skuhravý, Košťál, Bartánus, Pech, Zaťovič, Melenovský, Dej, Skladaný, Tomáš Klíma, Zucker, Kuběna, Kupec, Vachovec.