HC Energie Karlovy Vary

Hokejistky si vyzkouší formu v závěru přípravy

Karlovarské Dračice zavítají na závěr přípravy do Plzně kde se odehraje 3.ročník Mezíkova mezinárodního turnaje žen v ledním hokeji. Stejně jako v předchozích letech se očekávají urputné boje. Kromě našich děvčat se v Plzni samozřejmě představí i domácí hokejistky. Dále by se měli představit hráčky vícemistra Slavie Prahy, slovenského Zvolena a jako obrovský bonbónek na dortu budou dva reprezentační týmy Anglie. Turnaj bude probíhat 19. a 20.8.2006 v Plzni. At už přijedete povzbudit naše hokejistky nebo se jen podívat na špičkový ženský hokej, rozhodně neprohloupíte.
Předchozí ročníky skončily jednou vítězstvím týmu z české ligy a jednou ze zahraničí. To se stalo v historicky prvním ročníku, kdy ve finále porazil rakouský tým HC Ravens Salzburg výběr Švýcarska vedený bývalou útočnicí Plzně Dráhou Fialovou 2:1. O rok později, při výročí 20 let od založení plzeňského ženského hokeje, vyhrál turnaj tým z hlavního města ČR HC Slavia Praha, která tak ukázala své vysoké ambice do nadcházející sezóny.

Podobně na tom bude i další stálý účastník turnaje, Karlovarské Dračice. Jejich mladý tým, známý svojí urputnou hrou a bojovností, rok od roku stoupá ligovými vodami k elitnímu týmu první soutěže a může se čekat, že i on zasáhne do bojů o lepší umístění. Hlavním hnacím motorem by měla být kapitánka Jitka Bauerová, která si v uplynulé sezóně zahrála i All-Star Game.

Anglické týmy jsou pro plzeňské a vůbec české publikum velkou neznámou. Je známo, že do anglické soutěže míří mnoho hráčů z Kanady, USA nebo třeba i z ČR. Jako příklad lze uvést „zlobivé dítě Kanady“ Theorena Fleuryho, který svoji hokejovou kariéru zakončil v anglické soutěži. Reprezentační výběry ale již dlouhodobě hrají na mezinárodním poli druhé housle. Nejinak tomu je i s ženskými výběry. Reprezentační výběr ze země Albionu v oficiálním žebříčku IIHF figuruje až na 22. místě ve světě, pro srovnání česká reprezentace zaujímá 12. pozici. Přesto je jasné, že svoji kvalitu mít budou.

Stačí se podívat na uplynulý ročník Premier League. V jeho finálovém kole se utkaly týmy Newcastlu a Sheffieldu, přičemž Sheffield nakonec vyhrál 3:0. A jak je obvyklé, z obou celků pochází to nejlepší pro reprezentaci. Jako lákadlo může sloužit útočnice Anglie Laura Millard ze Sheffieldu, která svým gólem rozhodla onen finálový zápas, nebo Kate Rigby ze stejného týmu, která ke konečnému vítězství přispěla dvěma asistencemi. V brance bude stát další hvězda z týmu Bracknell Sam Bonathan, která ukončila své účinkování v soutěži s průměrem 1,33 branky na zápas a procentuální úspěšností 94,20%, to vše při odehrání 17 zápasů. V reprezentaci nechybí ani nejlepší střelkyně soutěže, Louise Wheeler ze Sloughu, která v 18 zápasech nastřílela 55 branek.

Druhý reprezentační tým bude naopak ukázkou mladého a dravého mládí a také náznaky budoucnosti britského národního týmu. Celek reprezentačního výběru do 16 let má mnoho před sebou, v jeho týmu jsou nepochybně mladé hvězdičky, které budou dokazovat právoplatnost jejich volby do reprezentace. Mezi ně můžeme počítat obránkyni Georgina Farman, která je jistotou mistrovského Sheffieldu, či útočnici Megan Rathbone, která svými trefami dopřála Nottinghamu titul v první anglické lize.

Letos se ale začne nanovo. HC Slavia Praha přijede svůj získaný titul obhajovat a je jedním z favoritů, ale z uplynulé sezóny je vidno, že se dá hrát s kýmkoliv, navíc je budou čekat soupeři z jiných koutů Evropy. Jejich síla ale i přes letní odchody několika opor, mezi nimiž vyniká hlavně reprezentační brankářka Gabriela Matějů, je stále veliká a dá se čekat, že půjdou za obhajobou hlava nehlava.

Slovenský Zvolen pak nepochybně nebude jen přihlížet bojům o nejvyšší mety, vždyť i v tak kvalitní soutěži, jakou Slovenská extraliga jistě je, pravidelně bojuje o nejvyšší pozice. Jen pro příklad lze uvést, že v sezóně 2001/2 získal tento celek bronzové medaile a i v dřívějších dobách byl postrachem slovenských kluzišť.

Plzeňský Lasselsberger neopustila její posila ze sezóny 2005/6, brankářka Alena Kopejtková, a na jejím výkonu se bude asi hodně stavět. Určité otazníky ještě visí nad útočnicí Martinou Vondrkovou a brankářkou Kateřinou Königovou, ale základ týmu je v podstatě stejný, jaký skončil poslední hrací den v předchozí sezóně.