HC Energie Karlovy Vary

Hruška se vrací do Chomutova, Hřebejk přestupuje tamtéž, Lukáše Klímu a Látala čeká premiéra

AKTUALIZOVÁNO. Střelecká bilance Davida Hrušky (na snímku) se v letošním extraligovém ročníku zastaví na čísle 19 branek. Vyhlášený kanonýr se podle původního plánu vrací do svého domovského klubu z Chomutova. Do týmu Severočechů dále přestupuje Štěpán Hřebejk, který zde z Energie v posledním měsíci hostoval. „Chomutov již nechtěl prodloužit Davidovo hostování v Karlových Varech, protože potřebuje zkonsolidovat kádr před rozhodujícími boji v první lize,“ komentuje důležitou změnu v kádru Energie generální manažer klubu Miroslav Vaněk s tím, že vedení klubu intenzivně pracuje na zajištění odpovídající hráčské náhrady za Davida Hrušku. Tu se zatím získat nepodařilo, proto se své extraligové premiéry v úterý dočká talentovaný útočník Lukáš Klíma. Na ledě se ve Zlíně objeví i jeho bratr Tomáš, a poprvé v historii karlovarského hokeje se tak v extraligovém utkání představí v dresu Energie dvojčata. Extraligovou premiéru si v úterý odbyde i dvacetiletý obránce Jan Látal, který na západ Čech přichází na měsíční hostování z Berouna.

Hruška míří zpět do Chomutova

Dvojnásobný nejlepší extraligový střelec David Hruška přišel do Karlových Varů před sezonou na hostování do konce kalendářního roku. Nakonec nastoupil ještě v nedělním utkání s Litvínovem, ale to bylo z jeho strany vše. Za Energii stihl odehrát 33 utkání, zaznamenal 19 branek a přidal 13 asistencí. Aktuálně nejproduktivnější energetik extraligy se v barvách Západočechů výrazně přiblížil vstupu do klubu ligových střelců. K metě 250 branek mu již schází jen tři přesné zásahy.

„David Hruška se dnes vrátil do Chomutova a už ve středu nastoupí v prvoligovém utkání. Chomutov už nechtěl dále hostování prodlužovat, protože chce svůj kádr konsolidovat před rozhodující částí sezony. Postoj klubu samozřejmě chápeme,“ oznamuje ukončení působení oblíbeného kanonýra generální manažer HC Energie Miroslav Vaněk.

Štěpán Hřebejk přestupuje do Chomutova

Staronovým spoluhráčem se Hruškovi stane hbité křídlo Štěpán Hřebejk. Ten přišel do Karlových Varů v průběhu loňské sezony. Na své předchozí výkony ale letos nedokázal navázat a celý prosinec již působil na hostování právě v Chomutově.

„Hřebejk se v Chomutově líbil a byl zde zájem o prodloužení hostování. Z naší strany se ale tento postup nejevil smysluplný. Jelikož Štěpán v Karlových Varech úplně nesplnil očekávání, svolili jsme s jeho přestupem,“ doplňuje.

Hostování a střídavé starty

Pro řadu dalších hráčů, kteří patří do širšího kádru HC Energie, bylo upraveno hostování v týmech první ligy. Dmitrij Cyganov bude působit na hostování se střídavými starty do 30. dubna 2011 v Chrudimi. Na stejnou dobu budou hostovat se střídavými starty v Chomutově útočníci Hluchý, Kuběna a Zucker a obránce Mucha. V Karlových Varech se naopak budou připravovat zadáci Prošek a Parýzek, kteří ale budou moci na střídavé starty naskočit v Chomutově.

„Musím zdůraznit, že všichni tito hráči jsou nadále hráči HC Energie a můžeme je kdykoli využít pro zápasové vytížení,“ uklidňuje fanoušky Miroslav Vaněk. Martin Parýzek přitom bude trenérům plně k dispozici nejdříve koncem ledna. „Martin Parýzek měl přetržené křížové vazy. V příštím týdnu by měl poprvé začít s ortézou trénovat na ledě. Pokud ji bude dobře snášet, mohl by se koncem ledna objevit v sestavě,“ popisuje zdravotní peripetie nadaného beka.

Lukáš Klíma poprvé v extralize

Vedení HC Energie v současné době intenzivně hledá náhradu za Davida Hrušku. Nahradit elitního kanonýra ale není snadné. „Na náhradě pracujeme už delší dobu. Zatím se však nikoho rovnocenného získat nepodařilo. Pokud by se nám to do konce ledna nepovedlo, dostanou ještě větší šanci naši mladší hráči. Ve Zlíně se k Lukáši Pechovi přesune do druhé řady František Skladaný nebo Rasťa Dej. Nadále budeme hledat kvalitní pravé křídlo, posílení kádru před rozhodující fází sezony se určitě nezříkáme,“ potvrzuje odhodlání získat do týmu Energie produktivního křídelníka.

Ve Zlíně se ovšem své ligové premiéry dočká junior Lukáš Klíma. Ten spolu se svým bratrem Tomášem přišel v průběhu roku z Trenčína. Zatímco se Tomáš poměrně rychle prosadil do základní sestavy a už stihnul vstřelit i svůj první gól v nejvyšší soutěži, Lukáš zatím sbíral zkušenosti v první lize. Za Kadaň stihnul ve 14 zápasech nasbírat solidních 7 bodů. Další dva přidal ve svém jediném startu za karlovarské juniory.

Ve čtvrté řadě se tak ve Zlíně sejdou oba Klímové a karlovarský odchovanec Michal Vachovec. Start dvojčat v barvách Energie bude v historii unikátním počinem, dosud se tento kousek žádným ve stejný den narozeným bratrům v dresu Karlových Varů nepovedl. V minulosti nastupovali za Energii pouze bratři Jan a Jakub Bauerové. O podobný zápis se možná brzy dočká i rodina Rohanů. Mladší Martin už pevně patří do základní sestavy extraligového týmu, starší útočník Tomáš zatím bojuje v prvoligové Kadani. Své jediné starty za áčko Energie si zatím odbyl „pouze“ na Spengler Cupu 2008.

Absence v obraně zacelí mladík Jan Látal

Své velké extraligové premiéry se v úterý dočká v dresu Energie také dvacetiletý obránce Jan Látal. Produktivní zadák nastupoval v mládežnických reprezentacích a letos již naplno sbíral zkušenosti v prvoligovém Berouně. Šikovný obránce přichází do Karlových Varů jako dočasná náhrada v důsledku série zranění kmenových obránců. „Jan Látal k nám přichází na měsíční zkoušku. Na konci ledna vyhodnotíme, zda budeme mít o jeho služby zájem v závěru sezony, případně v letech následujících,“ přibližuje situaci nového energetika.

Jan Látal je členem slavné hokejové rodiny. Jeho otec Jaromír válel v extralize, strýc Jiří si zahrál i v NHL a v národním týmu a v sezoně 2000/01 dokonce trénoval jako asistent tehdejší karlovarskou Becherovku! Janova bratra Martina zase můžete vidět v dresu Kladna. Zajímavostí je, že Jan Látal začínal s hokejem v Norsku, kde v té době jeho otec hrával. Vedle Osla si zahrál ještě za Spartu, Slavii, Kladno, Beroun a v zámoří také za Plymouth.