HC Energie Karlovy Vary

Co se nenatrénuje v létě, to už nedoženete, říká trenér sedmáků Ondřej Leština

Novým trenérem sedmáků bude v příští sezoně Ondřej Leština, který i v této kategorii plynule se svým týmem přešel o kategorii výš. Trenérskému týmu už v předchozí sezoně nešlo ani tak o výsledky, jako spíše o rozvoj hokejových dovedností u svých svěřenců. V soutěži sedmých tříd se už ve hře trochu přitvrzuje a tomu byla přizpůsobena i letní příprava mladých energetiků.

„Letní příprava probíhala daleko lépe než minulý rok, kdy kluci ještě nebyli tolik nastavení na to, že nová sezona začíná právě už v přípravném období. Jak říkám, co se nenatrénuje v létě, tak to potom v zimě nedoženete. Pro tuto kategorii bude nový bodyčeking. Už se vlastně může hrát do těla, ne tedy plně, ale už ta hra může být více fyzičtější. Navíc budeme hrát dvouročníkovou soutěž. My budeme hrát pouze s ročníkem 2011, ale proti nám budou běžně nastupovat kluci ročníků 2011 a 2010,“ uvědomuje si náročnost následující sezony Ondřej Leština a dodává. „I v této kategorii jsme tak měli některé tréninky formou hry, a v nich právě už ten kontakt byl. Kluci se už naplno přetlačovali a formou hry jsme se zaměřovali právě na kontakt.“

„Příprava byla velice náročná. S kolegy jsme velice spokojeni s tím, jak probíhala. Hokej je jedna z nejnáročnějších a nejkomplexnějších her vlastně vůbec, měli jsme proto vysoké nároky na fyzickou připravenost hráčů. Devadesát procent týmu si tu těžkou práci opravdu vzalo za své a musím je fakt pochválit, protože to odmakali velice dobře,“ pochvaluje si letní přípravu a práci svých svěřenců kouč sedmáků.

K tomu, že ve Varech letos nebyl led a nebylo možné trénovat kombinovaně, Ondřej Leština říká. „Vzhledem k absenci ledu jsme se vrátili ke klasickému způsobu přípravného období, které je úplně bez ledu. Takže my jsme nikam nevyjížděli, protože by to bylo komplikované v souvislosti se školou. Asi by se to dalo zvládnout, ale znovu říkám, že podle mého názoru jsou kluci ještě mladí na to, abychom je tahali na jednodenní intenzivní mikrocyklus. Jako zpestření jsme měli účast v chomutovské Jarní lize.“

Realizační tým sedmáků už vzhledem k věku svých svěřenců tuto přípravu pojal komplexněji. Co to přesně znamená, to vysvětluje Ondřej Leština. „Letní příprava byla rovněž zaměřena na psychickou odolnost a psychické zdraví, kdy jsem se s kluky bavil o různých vzorech. Doporučil jsem jim také knihu Mentalita mamby, kterou jsem dal do elektronické podoby, aby si ji každý mohl přečíst. Ve spolupráci s kondičními trenéry jsme se rovněž bavili o kvalitě spánku a kvalitní životosprávě. Povídali jsme si i o účincích elektronických přístrojů na mozek, na krátkodobou paměť a soustředění. Dále jsme mluvili o vlivu modrého a zeleného světla a jak se mu bránit. Kluci postupně tyto věci nějakým způsobem objevují a zjišťují, že jsou platné, a že jim to vlastně pomáhá i v regeneraci.“

Ondřej Leština je profesí učitel a potvrzuje, že to je pro trenérskou práci výhoda. „Je to pro mě zase nová zkušenost. Samozřejmě v určitých věcech se pořád vzdělávám. Nejen po ukončení fakulty, kdy spoustu těch věcí můžu předávat jednak ve škole, ale i zkušenosti se školou mi pomáhají také v trenérské práci, kdy se koukám novýma očima a s novými myšlenkami.“

„Jsou to stále děti, které se vyvíjejí. Naším cílem je klukům pomoct i do života a produkovat nejen skvělé hráče, ale i dobré lidi. Snažíme se klukům dát co nejkomplexnější přípravu do příštích let. Komunikujeme také s rodiči a vysvětlujeme jim, jakým způsobem to funguje a odezva je dobrá. Za mě je letní příprava v této kategorii pochvalyhodná. Jsem velmi spokojený a jsem zvědavý na sezonu, jak bude probíhat,“ uzavírá náš rozhovor Ondřej Leština.